Start Informacje Duszpasterskie XIV Niedziela ZWYKŁA – 4 VII 2021
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XIV Niedziela ZWYKŁA – 4 VII 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
środa, 30 czerwca 2021 17:35

XIV Niedziela Zwykła – 4 lipca 2021

 

W tygodniu:

I Niedziela – 4 VII – XIV Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Elżbiety Portugalskiej (opuszcza się)

Poniedziałek – 5 VII – wsp. dow. św. Antoniego Marii Zaccarri, prezb.; albo: św. Marii Goretti, dziew. i męcz.

Wtorek – 6 VII – wsp. bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziew.

I Środa – 7 VII – „dzień misyjny” w parafii

Czwartek – 8 VII – wsp. św. Jana z Dukli, prezb.

Piątek – 9 VII – wsp. dow. śś. Augustyna Zhao Rong, prezb. i Towarzyszy, męcz.

Niedziela – 11 VII – XV Niedziela Zwykła; albo: Święto św. Benedykta, opata (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa wskazując Jezusa odrzuconego w Nazarecie każe nam przeciwstawiać się przeciwnościom ze strony ludzi i wydarzeń, bo ważniejszą niż „bezczelne twarze” i „zatwardziałe serca” oraz wszelkie „ościenie” w duszy jest pewność Bożej Miłości.
 2. W tę niedzielę 4 lipca Msze św.: o 7:00 – 9:00 – 10:30 i w cerkwi o 14:30 (do południa Adoracja IHS; po południu Nieszpory o NMP).
 3. Po „prymarii” zwyczajowo zmianka w Różach Mężczyzn.
 4. Na „sumie” chrzest kolejnego dziecka w parafii – tej łaski dostąpi: Iga Maria Klimczak (Msza za dziecko 5 VIII o 18:00).
 5. Jak zwykle w pierwszą niedzielę miesiąca 4 VII składka na cele diecezjalne.
 6. Dziś zbiórka „Caritas” do puszek na poszkodowanych przez pożar w Nowej Białej i trąbę powietrzną z gradem w Nowosądeckiem.
 7. Od dziś już oficjalnie (od 4 VII), jak przed pandemią, co niedzielę do chorych z Komunią Św. udają się nasi 4 szafarze (po „prymarii”) – według spisu sprzed pandemii. Wszystkich dodatkowych chętnych proszę im zgłosić telefonicznie!
 8. Msze św. niedzielne z racji upalnych wakacji będą nieco krótsze.
 9. We wtorek 6 VII liturgicznie wspominamy bł. Marię Teresę Ledóchowską – w Polsce to Patronalne Święto Apostolstwa Chorych.

10.  Zgodnie z postanowieniami jeszcze IV Synodu Diecezji Tarnowskiej bł. Maria Teresa Ledóchowska jest także patronką współpracy misyjnej diecezji tarnowskiej – stąd zalecane jest nabożeństwo misyjne (lub modlitwa za misje).

11.  W I środę 7 VII jak co miesiąc w naszej parafii przeżywamy „dzień misyjny” Msze św. o 6:30 oraz o 18:00 – modlitwa, składka na misje i przed Nowenną do MBNP „zmianka” Tajemnic w Różach Misyjnych.

12.  W czwartek w liturgii obowiązkowe wspomnienie św. Jana z Dukli – Msza św. w tym czasie wakacyjnym tylko rano o 6:30.

13.  W piątek 9 VII dwie Msze św. po południu: o 15:00 (po Godzinie Miłosierdzia) oraz o 18:00.

14.  Zaś w sobotę 10 VII obie Msze św. parafialne rano: o 6:30 oraz o 8:00.

15.  Natomiast także w sobotę 10 VII o 14:00 ślub pary narzeczeńskiej: Pawła Świdra i Gabrieli Morańskiej.

16.  Porządek Mszy św. w niedzielę 11 lipca (XV Zwykłą): w kościele o 7:00 – 9:00 – 10:30 (chrzest); w cerkwi o 14:30.

17.  W tę niedzielę za tydzień 11 VII po „prymarii” zmianka w Różach Kobiet i składka inwestycyjna (z racji II niedzieli miesiąca).

18.  Natomiast na „sumie” chrzest kolejnego dziecka – ochrzczony będzie: Maksymilian Stanisław Źrałaka. Msza św. za to dziecko odprawiona będzie w piątek 23 VII o 15:00.

19.  Odpust Tuchowski, którego program wywieszony jest w gablocie przed kościołem, trwa do piątku 9 VII (zaczął się w piątek 1 VII).

20.  Od czwartku 1 VII rozpoczęło się 6 kolejnych gregorianek: 1) + Teresa Ptak; 2) + Tadeusz Groń; 3) i 4) + ks. Stanisław Pasyk (dwie serie: gregorianka i 30 Mszy św. luzem); 5) + Jan Stanek; 6) + Maria Stanek; nadto przekazałem do odprawienia na misjach 94 intencje za + Marię Stanek: do Czernej (30 intencji) i księżom Kombonianom do Krakowa-Kobierzyna (64 intencje).

21.  Gdyby jeszcze ktoś chciał złożyć „gregorianki” z Mszy św. pogrzebowych do odprawienia poza parafią – proszę o kontakt.

22.  Na czas wakacji zawieszone są spotkania formacyjne wszystkich grup parafialnych – będą spotkania jedynie okazjonalne.

23.  Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. Narodzenia NMP, zel. Władysławy Królewskiej.

24.  Wydatki tego tygodnia: Zakup i wymiana zużytych części w traktorku-kosiarce (łańcuch, dwie zębatki, napinacz, 2 paski klinowe, 1 pasek zębaty, olej w silniku, sprężyny odbojowe itp. – 415 zł; oraz czyszczenie filtrów i kosiska i ostrzenie noży – 100 zł.

25.  Za czasopismo „Miłujcie się” – 650 zł. Po 10 zł od bierzmowanych (za książki) = 210 zł. Jeszcze zakup 5 worków cementu: 75 zł.

26.  Za kiełbaski na ognisko dla scholii – 50 zł. Ogólna konserwacja ekspresu kawowego w kuchni na plebanii – 70 zł.

27.  Nabycie przezroczystej klapy włazu na wieżę w miejsce roztrzaskanej przez wichurę (już ją założył Janusz Gaborek) – 200 zł.

28.  Komunikanty (10 tyś.): 170 zł. Razem wydałem sumę: 1940 zł.

29.  Składka „z Piotra i Pawła” (z 29 VI) przeznaczona do dyspozycji Ojca Świętego, jako tzw. „świętopietrze” wyniosła 811 zł + 5 €.

30.  Minionej niedzieli 27 VI w kopertach złożono jeszcze 850 zł na schody i barierki – odtąd CAŁKOWITA SUMA wynosi: 850 + 36 376 zł) = 37 226 zł. To są kolejne 4 rodziny. Imienne podziękowania umieszczone są jak zwykle w gablocie.

31.  Również wielkie dzięki naszemu parafianinowi, który już tydzień temu do rąk własnych złożył wspomogę 400 zł na Librantową.

32.  Praca na rzecz wspólnoty parafialnej:

 1. na sobotę 10 VII na 7:00 proszę do pracy mężczyzn z grupy dziesiętnika Janusza Pazgana – będą prace ciesielskie i malowanie.
 2. także na 10 VII na 7:00 proszę do pracy kobiety z grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka – jeszcze czeka je plewienie.

33.  Dziękuję jeszcze za ofiarę zamiast pracy:

 1. z dziesiątki Józefa Ziębca: Bożena i Zbigniew Legutko z KP (50 zł + 50 zł)
 2. z dziesiątki Władysława Stanka: Maria i Tadeusz Szczepka (50 zł + 50 zł).

34.  Zakończył się pierwszy etap pracy obudowania granitem schodów głównych przed kościołem. Teraz muszą się „wysezonować” (także odparowanie przez szpary wody z zaprawy). Po miesiącu zacznie się ich czyszczenie: fugowanie, silikonowanie i impregnowanie). Pracę tę wytrwale wykonuje Janusz Gaborek.

35.  We wtorek uchwycił wymiary i kąty Jarosław Kachniarz, by rozpocząć w warsztacie wykonanie nowych 8 kainerowych barierek (2 stojące na schody boczne i 2 na schody główne oraz 2 ścienne na podjazd inwalidzki i 2 na ściany po obu stronach). Wykona to w 2 etapach.

36.  Na razie tymczasowo naprawiono kable do nagłośnienia na zewnątrz cerkwi, bo w kilku miejscach pocięła je prawdopodobnie kuna (również tak jak wcześniej kable elektryczne na strychu starej plebanii).

37.  Znów dziękuję Szymonowi Kmakowi, tym razem za obcinki pielęgnacyjne przy różach koło kościoła.

38.  Rozpoczęto w parafii JP II w N. Sączu zapisy na 39. Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską – będzie w formie sztafetowej – jak w 2020 r.

39.  Od 26 VI w świątyniach może być 75 % obecnych nie licząc w to zaszczepionych i dzieci do 12 lat. Zachęcam też do szczepień.

40.  Pragnę poinformować, że trója dziewcząt wróciła już z drugiej „przyśpieszonej” sesji kursu dla kandydatek na Animatorki (Przewodniczki DSM), z klas VII i starszych, które z powodu utrudnień pandemicznych nie mogły wziąć udziału w jego tegorocznej edycji. To pierwsze spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 27 czerwca (po południu) i trwało do środy 30 czerwca. Drugie spotkanie jest planowane na wrzesień (online lub stacjonarnie), a zakończenie kursu w pierwszy weekend października (1-3 X 2021 r.).

41.  Zaś przyszłoroczny Kurs Przewodniczek DSM w jego standardowej formule rozpocznie się 8.10.2021 roku.

42.  Dziewczęta te zawiozłem do Ciężkowic w ubiegłą niedzielę po południu i przywiozłem w środę z południa.

43.  Rekrutacja do Studium Organistowskiego jest już rozpoczęta. Zaprasza się wszystkich kochających piękną liturgię i muzykę organową. Absolwent Studium otrzymuje dyplom, który jest niezbędnym warunkiem podjęcia funkcji organisty w parafii. Zajęcia w Studium odbywają się na dwóch „poziomach": podstawowym (I stopień) i podyplomowym (II stopień). Poziom podstawowy trwa 4 lata, dla zaczynających od „0" jest dodatkowo rok propedeutyczny. Wykłady odbywają się w soboty (od października do czerwca) wraz z lekcjami gry na fortepianie i organach. Do Studium przyjmowani są wszyscy kandydaci (nie ma żadnych ograniczeń wiekowych), którzy w przyszłości chcą pełnić posługę organisty lub już ją pełnią, a nie posiadają żadnego wykształcenia muzycznego do pełnienia tej funkcji. Warunkiem przyjęcia do Studium jest słuch muzyczny i poczucie rytmu, które sprawdza powołana w tym celu komisja. Od kandydata ubiegającego się o przyjęcie do Studium wymaga się następujących dokumentów: podanie, życiorys, ostatnie świadectwo szkoły ogólnokształcącej, świadectwo wykształcenia muzycznego (jeśli takie posiada), opinia proboszcza o kandydacie oraz dwie fotografie. Egzamin wstępny odbędzie się 18 września 2021 r. (sobota) o godz. 9.00 w Studium Organistowskim w Tarnowie. Dokumenty należy wysłać e-mailem na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (tylko podanie i życiorys wraz z podaniem swojego numeru telefonu. Pozostałe dokumentu jak świadectwa, opinia ks. proboszcza i zdjęcia można przynieść na egzamin wstępny do 30 czerwca 2021 r. Dodatkowy termin: do 15 września 2021 r. (w miarę wolnych miejsc). W razie pytań proszę dzwonić (Tel.: 606 332 134) do ks. dr Grzegorza Piekarza – dyr. DSO w Tarnowie. Szczegóły – patrz: w gablocie kościoła lub www.muzyka.diecezja.tarnow.pl link Diecezjalne Studium Organistowskie.

44.  Ponad pół roku temu, jeszcze we wrześniu (12 IX) 2020 roku w Niepokalanowie została zorganizowana akcja modlitewno-pokutna katolików mająca za cel walkę z wszelkimi przejawami zła – i potrwa do wypełnienia się obietnicy Maryi: „Na koniec moje Niepokalane Serce zatryumfuje!” Szczegóły są na plakacie i na ulotkach. Zgłoszenia poprzez stronę: WWW.KampaniaRozancowa.pl lub mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub listownie: Niepokalanów, Kampania Różańcowa, ul. Św. Maksymiliana Kolbego 5, 96-515 Teresin. Jest możliwych 5 form przynależności:

 1. Szeregowiec (codziennie 1 dziesiątek różańca, dowolna tajemnica i dowolna forma)
 2. Wolny Strzelec (jedna godzina modlitwy różańcowej tygodniowo, w dowolnym dniu i godzinie zależnie od czasu wolnego)
 3. Zawodowiec (jedna godzina różańca w tygodniu, stały dzień i godzina)
 4. Komandos Czasowy (Nowenna Pompejańska = codziennie minimum 3 części różańca przez 54; dni jedna lub więcej)
 5. Komandos Stały (nieprzerwana Nowenna Pompejańska, tj. Jedna się kończy a druga zaczyna)

45.  Niepokalanów w ciągu tego 2021 roku zaprasza: 31 VII-1 VIII na Zjazd Rycerstwa Niepokalanej; 14 VIII na 80 rocznicę śmierci o. Maksymiliana; 15 VIII na odpust Wniebowzięcia NMP; 11 IX na V Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci; 8 XII na odpust w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia. Kontakt: +48 46 864 22 22; Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. WWW.niepokalanow.pl (patrz: plakat).

46.  Dziękuję za ofiarę 250 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Dominik Siedlarz; Agnieszka i Stanisław Rams, Stanisława Śmierciak. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny Mszalnicy-Zagóry: Krystyna i Antoni Bagniccy; Maria i Stanisław Nowak; Beata i Grzegorz Mucha; Genowefa (Teresa) Kasprzyk; Anna i Artur Kasprzyk.

47.  Na stoliku do zabrania obrazki z sanktuarium w Chorzelowie z MB Dzikowską – Królową Rodzin – przywiezione przez ks. Jana.

48.  Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

49.  Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: środa, 30 czerwca 2021 17:38
 

Ewangelia na dziś