Start Informacje Duszpasterskie XVII Niedziela ZWYKŁA – 25 VII 2021
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XVII Niedziela ZWYKŁA – 25 VII 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 25 lipca 2021 05:03

XVII Niedziela Zwykła – 25 lipca 2021

W tygodniu:

Niedziela – 25 VII – XVII Niedziela Zwykła (synodalna); albo: Święto św. Jakuba Apostoła; albo: wsp. dow. św. Krzysztofa - patrona kierowców (opuszcza się)

Poniedziałek – 26 VII – wsp. śś. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny

Środa – 28 VII – wsp. dow. św. Charbela Makhlufa, prezb.

Czwartek – 29 VII – wsp. św. Marty

Piątek – 30 VII – wsp. dow. św. Piotra Chryzologa, bpa i dokt. Kośc.

Sobota – 31 VII – wsp. św. Ignacego z Loyoli, prezb.

I Niedziela – 1 VIII – XVIII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Alfonsa Marii Liguoriego, bpa i dokt. Kośc. (opuszcza się)

1. Liturgia Słowa w opisach rozdawanego Chleba, który w czasie tej liturgii Ciałem, się stanie przypomina nam, iż Bóg zawsze jest dla nas hojny.

2. Dzisiejsza niedziela 25 lipca, jak każda ostatnia w miesiącu, jak zwykle „niedzielą synodalną”.

3. Porządek Mszy św. w tę XVII Niedzielę Zwykłą – zwyczajny: w kościele o 7:00 – 9:00 – 10:30; w cerkwi o 14:30.

4. Z racji niedzieli opuszcza się w liturgii Święto św. Jakuba Apostoła i wspomnienie dowolne św. Krzysztofa – Patrona kierowców.

5. Natomiast dziś, tj. 25 lipca, po każdej Mszy św. nastąpi błogosławieństwo pojazdów na wszystkich parkingach – najpierw modlitwa błogosławieństwa pojazdów wypowiedziana w świątyni, a potem kapłan podejdzie by pokropić nasze mobilne urządzenia.

6. Chętni mogą tam przy tej okazji złożyć do koszyczka niesionego przez lektora dobrowolną i dowolną ofiarę wspierającą fundację MIVA POLSKA dokonującą zakupu środków transportu dla misjonarzy.

7. Zaś od ministrantów otrzymamy pamiątkowe obrazki ze św. Krzysztofem (z modlitwą o Jego wstawiennictwo w drodze).

8. Przyjedźmy swymi mobilami (autami, motocyklami, skuterami, motorowerami, rowerami) – i niech św. Krzysztof nad nami czuwa.

9. W poniedziałek 26 VII o 6:30 wspominamy w liturgii rodziców Matki Bożej a dziadków Jezusa – pamiętajmy o naszych seniorach.

10. W środę tradycyjnie o 18:00 Msza św. z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

11. W czwartek 29 VII przypada wspomnienie obowiązkowe św. Marty, patronki kucharek i gospodyń – Msze św. o 6:30 i 18:00.

12. W piątek zwyczajowo Msze św. o 15:00 w bocznej kaplicy (po Godzinie Miłosierdzia) oraz o 18:00 przy ołtarzu głównym.

13. W sobotę 31 VII czcimy we wspomnieniu liturgicznym św. Ignacego z Loyoli założyciela oo. Jezuitów – Msze św. o 6:30 i 8:00.

14. W tę niedzielę 1 sierpnia (XVIII Niedziela Zwykła i pierwsza miesiąca) Msze św.: o 7:00 – 9:00 – 10:30 i w cerkwi o 14:30.

15. Z racji I niedzieli miesiąca do południa w kościele po Mszach św. Adoracja Sanctissimum; a w cerkwi o 14:30 Nieszpory o NMP.

16. Po „prymarii” 1 VIII jak zwykle w I niedzielę zmianka w Różach Mężczyzn (zaś 8 VIII w Różach Kobiet i składka inwestycyjna).

17. Podczas „sumy” 1 sierpnia łaski chrztu dostąpi kolejne dziecko w parafii: Ignacy Jan Siedlarz.

18. W niedzielę za tydzień rozpoczyna się sierpień „miesiąc trzeźwości” – czas dobrowolnej abstynencji.

19. Zachęcam do osobistych sierpniowych postanowień i wyrzeczeń ofiarowanych za tych, którzy popadli w jakiekolwiek uzależnienia, by się z wyplątali z tych zgubnych okowów.

20. Od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia ten jeden raz w roku można zyskać tzw. „Odpust Porcjunkuli” ofiarując go za siebie lub za zmarłych na sposób wstawiennictwa. Jest to odpust zupełny związany ze św. Franciszkiem z Asyżu i udzielany przez Kościół za nabożne nawiedzenie jakiegokolwiek kościoła i odmówienie w tym czasie „Ojcze nasz” i „Wierzę”.

21. Pozostałe warunki tego odpustu są takie same jak przy zyskiwanych innych odpustach:

a. spowiedź sakramentalna (stan łaski uświęcającej)

b. przyjęcie Komunii Świętej

c. modlitwa w intencjach Ojca Świętego (np. „Ojcze nasz” lub „Zdrowaś Mario” lub inna modlitwa)

d. dyspozycja wewnętrzna (czyli wykluczenie jakiegokolwiek przywiązania do grzechu nawet powszedniego i wzbudzenie intencji zyskania tego odpustu)

22. W niedzielę 1 VIII w Bazylice św. Małgorzaty rozpoczyna się tygodniowy Wielki Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego trwający do 8 sierpnia. Jego hasło brzmi: „Soli Deo – Jedynemu Bogu”. Plan Odpustu wywieszony jest w gablocie.

23. Od przyszłej niedzieli 1 sierpnia miesięczny urlop rozpoczyna ks. Jan Radzik. Początkiem sierpnia przewozi swoje rzeczy na nową parafię w Chorzelowie. W połowie sierpnia w mieszkaniu po nim rozpocznie się remont podłóg (bo ściany są już odnowione). Po remoncie pokoi nowy wikariusz ks. Mateusz Migacz sprowadza się na naszą parafię, by od 26 VIII rozpocząć pracę duszpasterską.

24. Dzień wcześniej odprawiona będzie Msza św. pożegnalna ks. Jana Radzika – tj. 25 sierpnia (środa o 18:00).

25. Mimo opuszczenia naszej wspólnoty parafialnej ks. Jan odprawiał będzie do końca sierpnia (do 31 VIII) intencje Mszy św. wyznaczonych mu przeze mnie.

26. Dziękuję jeszcze raz za kolejne imieninowe życzenia, które otrzymałem. Bóg zapłać!

27. Poza parafią od czwartku 1 VII do piątku 30 VII odprawianych jest 6 gregorianek: 1) + Teresa Ptak; 2) + Tadeusz Groń; 3) i 4) + ks. Stanisław Pasyk (dwie serie: gregorianka i 30 Mszy św. luzem); 5) + Jan Stanek; 6) + Maria Stanek; nadto przekazałem do odprawienia na misjach 94 intencje: do Czernej (30 intencji) i księżom Kombonianom do Krakowa-Kobierzyna (64 intencje).

28. Gdyby jeszcze ktoś chciał złożyć „gregorianki” z Mszy św. pogrzebowych do odprawienia poza parafią – proszę o kontakt.

29. Na czas wakacji nadal zawieszone są spotkania formacyjne wszystkich grup parafialnych – będą spotkania jedynie okazjonalne.

30. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. MB Niepokalanie Poczętej, zel. Heleny Ptaszkowskiej.

31. Tradycyjnie od 17 do 25 sierpnia rusza Piesza Pielgrzymka Tarnowska. Zapisy tylko w Nowym Sączu w parafii św. Jana Pawła II w Nowym Sączu przy ul. Batalionów Chłopskich 39 a w dniu 7 sierpnia 2021 od godz. 14:00 do 19:00.

32. Zapowiedzi przedślubne I: Mirosław Władysław Ogorzałek, zam. Rzeszów; oraz: Aneta Katarzyna Mężyk, zam. Rzeszów. Kto by znał jakieś przeszkody do zawarcia tego małżeństwa – winien to zgłosić w kancelarii.

33. Wydatki tego tygodnia: Zapłaciłem za pierwszą część otrzymanych rachunków za prąd w budynkach parafialnych.

Także zapłaciłem otrzymany zalegający na wakacjach rachunek za telefon w kancelarii.

Zakup obrazków ze świętym Krzysztofem i modlitwą kierowcy.Za 4 litry preparatu do czyszczenia schodów” z betonowych nacieków i wapiennych wykwitów „Jarga”.

34. Wypranie 6 obrusów w pralni w Limanowej. Bateria do mikrofonu 9 V.

35. Cztery pizze przywożone przy pracach na dwa razy. Dla nich: lody, kawa, woda mineralna, mleko, cukier.

36. Benzyna do traktorka-kosiarki.

37. Składka inwestycyjna sprzed dwóch tygodni 11 VII (z racji II niedzieli miesiąca) – wyniosła 3632 zł. Dziękuję.

38. Poprzedniej (11 VII) i minionej niedzieli (18 VII) w kopertach złożono jeszcze 250 zł na schody i barierki – odtąd CAŁKOWITA SUMA wynosi: 250 +37 226 z) = 37 476 zł. To kolejne 3 rodziny. Imienne podziękowania umieszczone są jak zwykle w gablocie.

39. Przypominam, iż musimy zgromadzić około 40 tysięcy złotych – myślę ufnie, że się nam to uda.

40. Dziękuję za sobotnią pracę 24 lipca:

a. 8 mężczyznom z grupy dziesiętnika Władysława Stanka – dokonali dokończenia malowania „z drugiego” altany oraz wykonali prace porządkowe rozbicia wszystkich starych drzwi od drewnianych garaży i impregnacji olejem pasieczek przy drugim oczku – pracowali: Piotr Czyżycki, Jan Janus z synem Karolem, Janusz Kałuziński, Andrzej Ptaszkowski, Józef Stanek (za niego Michał Poręba), Władysław Stanek (za niego Kamil Czyżycki) oraz Karol Rams (z grupy kobiet ale pracował z mężczyznami).

b. 5 kobietom z grupy dziesiętnika Tadeusza Ramsa – wykonały trudną pracę plewienia na zboczu nad potokiem – pracowały: Ilona Rams (z synem Karolem, który robił z mężczyznami), Ewa Siedlarz, Elżbieta Chełminiak; oraz Agata Ptak z dziesiątki St. Ptaka.

41. Zamiast pracy w poprzedniej dziesiątce ofiarę 50 zł złożyła Halina Ptaszkowska; a z tej dziesiątki 50 zł dała Małgorzata Poręba.

42. Zapraszam na sobotę 24 VII na 7:00 do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej:

a. mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka – w planie podcinka gałęzi i zwiezienie desek i malowanie drzwi piwnic.

b. kobiety z grupy dziesiętnika Eugeniusza Janusa – w planie dalsze plewienie.

43. Jak widzimy mamy już 4 kainerowe stojące barierki (2 na schodach głównych i 2 na schodach bocznych – 1 przy zakrystii i 1 po drugiej stronie świątyni przy kaplicy bocznej Jezusa Miłosiernego i Świętej rodziny. Montowane były w miniony pitek i sobotę. Po wykonaniu w swoim warsztacie zamontował je Jarosław Kachniarz. Dziękuję.

44. Z zaplanowanych w sumie 8 teraz będą wykonane kolejne 4 barierki przyścienne: 2 na podjeździe inwalidzkim i 2 na ścianach.

45. W przyszłym tygodniu (2 VIII) zacznie się też ostatni etap prac przy schodach: fugowanie, silikonowanie, czyszczenie i impregnat.

46. Dzięki Katarzynie i Stefanowi Wolakom z KP za odczyszczenie w rodzinnej pralni w N. Sączu strych znalezionych ornatów i kap.

47. Dziękuję Teresie Olesiak za ofiarowanie do świątyni dwóch dużych flakonów przepięknych barwnych ciętych kalii.

48. Dziękuję paniom z kwiaciarni „Lobelia” w Kamionce Wielkiej za ofiarowane parafii 11 rozsad krakowiaków.

49. Dzięki Renacie i Andrzejowi Królewskim za paczkę papieru do drukowania biuletynu (5 ryz, tj. 2500 sztuk kartek ).

50. Jak widzimy w kościele od 4 VII jest kolejna stacja Dróżek Maryjnych tzw. „zerowa”. Już wcześniej o niej wspominałem.

51. Od 26 VI w świątyniach może być 75 % obecnych nie licząc w to zaszczepionych i dzieci do 12 lat. Zachęcam też do szczepień.

52. W czasie burz chyba z powodu przepięcia wysiadła elektroniczna centralka przekaźnikowa załączania dzwonów z pilotów. Zajmę się tym po powrocie z lipcowego urlopu.

53. Szkoła w KG zaprasza na wycieczki 27 VIII (wzory zgody dostarczonej do 31 VII są na stronie internetowej szkoły lub w sekretariacie od 8:00 do 14:00) – jadą klasy:

a. I-II do – do Rabkolandu

b. IV-VII – do Kielc (klasy wg roku 2020/2021)

54. Dzięki za ofiarę 600 zł na sprzątanie 6 rodzinom: Janina, Ryszard Ogórek; Łucja i Łukasz Ogórek; Teresa, Mieczysław Witek; Anna Bochenek; Ewelina i Arkadiusz Walawscy; Krzysztof Witek. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Kotas Maria, Marek; Pałka Jacek i Iwona; Joanna Kotas.

55. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

56. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 25 lipca 2021 05:05
 

Ewangelia na dziś