Start Informacje Duszpasterskie XIX Niedziela ZWYKŁA – 8 VIII 2021
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XIX Niedziela ZWYKŁA – 8 VIII 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 08 sierpnia 2021 06:21

XIX Niedziela Zwykła – 8 sierpnia 2021

W tygodniu:

Niedziela – 8 VIII – XIX Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Dominika, prezb. (opuszcza się)

Poniedziałek – 9 VIII – Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziew. i męcz. – patronki Europy

Wtorek – 10 VIII – Święto św. Wawrzyńca, diakona i męcz.

Środa – 11 VIII – wsp. św. Klary, dziew.

Czwartek – 12 VIII – wsp. dow. św. Joanny Franciszki de Chantal, zak.

Piątek – 13 VIII – wsp. dow. śś. Poncjana, pap. i Hipolita, prezb. i męcz. – Różaniec Fatimski

Sobota – 14 VIII – wsp. św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezb. i męcz. (wigilia Wniebowzięcia NMP)

Niedziela – 15 VIII – XX Niedziela Zwykła; Uroczystość Wniebowzięcia NMP

1. Liturgia Słowa przestrzega, że popadając w zniechęcenie w służbie Bożej zasmucamy Bożego Ducha, a przecież Pan nas posila Chlebem z nieba.

2. Zamiast homilii wysłuchamy Edyktu Ks. Biskupa o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Służebnicy Bożej Stefanii Łąckiej.

3. Dzisiaj, w XIX Niedzielę Zwykłą (8 VIII) Msze św.: o 7:00 – 9:00 – 10:30 i w cerkwi o 14:30.

4. Dziś też 8VIII zwyczajowa składka inwestycyjna: w tym miesiącu w celu uzbierania brakującej jeszcze kwoty potrzebnej do sfinansowania w pełni wykonanych schodów i barierek. Już zawczasu serdecznie dziękuję!

5. Jak zwykle 8 VIII po „prymarii” zmiana tajemnic w Różach Kobiet.

6. Dziś 8 VIII kończą się rozpoczęte w niedzielę 1 VIII dwa Wlk. Odpusty ku czci Przemienienia Pańskiego w bazylice w N. Sączu i w Krużlowej.

7. W poniedziałek 9 sierpnia przypada Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziew. i męcz. – patronki Europy. Msze św. o 6:30 i 18:00.

8. We wtorek 10 sierpnia przypada Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika – Msze św. także o 6:30 i 18:00.

9. W środę 11 VIII przypada wspomnienie liturgiczne św. Klary, założycielki Sióstr Klarysek; pamiętajmy w modlitwie o starosądeckich mniszkach.

10. Tradycyjnie jak co tydzień w środę Msza  św. o 18:00 połączona jest z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy.

11. Także w środę dwa spotkania z parami narzeczeńskimi dla omówienia liturgii ślubu - odpowiednio: o 19:00 i o 20:00.

12. W piątek 13 sierpnia Msze św.: o 15:00 po Godzinie Miłosierdzia oraz o 18:00 z procesyjnym Różańcem Fatimskim.

13. Na Fatimski Różaniec przynieśmy jak zwykle lampiony; dziewczęta z DSM proszę jako strażniczki figury Matki Bożej, o jej zabranie na procesję.

14. O śpiew w czasie wieczornej liturgii w dniu 13 sierpnia proszę zespół „Uradowani” (dziękuję im też za śpiew na „sumie” 1 sierpnia).

15. Proszę też muzykujących młodzieńców z naszej parafii, by 13 sierpnia zagrali w czasie różańcowym fanfarowy hejnał.

16. W sobotę 14 sierpnia oprócz zwyczajowych Mszy św., parafialnych o 6:30 i 8:00 – także dwie celebry ślubne:

a. g. 14:00 (ślubna) – w int. nowożeńców: Marzeny Wyszowskiej i Łukasza Radzika: o wszelakie łaski w życiu małżeńskim

b. g. 15:00 (ślubna) – w int. nowożeńców: Karoliny Siedlarz i Amadeusza Budaja: o wszelakie łaski w życiu małżeńskim

17. Też w sobotę o 6:30 kończą się Msze św. pogrzebowe za śp. Antoniego Ramsa – niech spoczywa w pokoju Bożym.

18. Wieczorem w sobotę 14 sierpnia przypada wigilia Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

19. Do najbliższej soboty 14 VIII trwa rozpoczęta w I piątek (6 VIII) Nowenna przed niedzielną Uroczystością Wniebowzięcia NMP (6-15 VIII).

20. W XX Niedzielę Zwykłą (15 VIII) Msze św.: o 7:00 – 9:00 – 10:30 i w cerkwi o 14:30. Jest to jednocześnie Uroczystość Wniebowzięcia NMP.

21. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) jest, rzecz jasna, świętem obowiązkowym – tam gdzie jest taki zwyczaj błogosławi się przyniesione zioła i kwiaty. Przynieśmy więc i my nasze wianki i snopy zielno-owocowe.

22. Też w niedzielę 15 sierpnia przypada Rocznica Cudu nad Wisłą (1920 r.).

23. Odpust w Maciejowej na Wniebowzięcie NMP połączony z wprowadzeniem ks. Macieja Śmigacza na urząd proboszcza – 15 sierpnia o 11:00. Kazanie ks. prał. Dr Wiesław Piotrowski, kustosz z Limanowej.

24. Sierpień jest miesiącem trzeźwości – czasem dobrowolnej abstynencji i wstrzemięźliwości od napojów alkoholowych. Szczerze do niej zachęcam! (patrz: plakaty).

25. Trwa (rozpoczęty 1 sierpnia) miesięczny urlop ks. Jana Radzika, który zacznie pracę duszpasterską na nowej parafii 26 sierpnia.

26. Poza parafią od minionej niedzieli 1 VIII do poniedziałku 30 VIII odprawianych jest 6 gregorianek: 1) + Antonina Ptaszkowska; 2) + Józefa Surma; 3) + Genowefa Siedlarz; 4) + Katarzyna Kobus; 5) + Jan Stanek; 6) + Maria Stanek.

27. Gdyby jeszcze ktoś chciał złożyć „gregorianki” z Mszy św. pogrzebowych do odprawienia poza parafią – proszę o kontakt.

28. Na czas wakacji nadal zawieszone są spotkania formacyjne wszystkich grup parafialnych – będą spotkania jedynie okazjonalne.

29. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Piotra Apostoła, zel. Piotra Jelito.

30. Zapowiedzi przedślubne:

a. druga: Wojciech Homoncik, zam. Królowa Polska; oraz: Marcelina Pyzik, zam. Mszanka.

b. trzecia: Mirosław Władysław Ogorzałek z Ptaszkowej, zam. Rzeszów; oraz: Aneta Katarzyna Mężyk z Królowej Górnej, zam. Rzeszów.

Kto znałby jakiekolwiek przeszkody do zawarcia tego sakramentalnego małżeństwa – ma obowiązek sumienia zgłosić w kancelarii.

31. Wydatki tego tygodnia: zakup 50 m2 paneli podłogowych, zaślepek i podkładów do wymiany w mieszkaniu po poprzednim wikarym.

32. Za robociznę: wymiany tych paneli w 2 pokojach i korytarzu mieszkania ks. wikarego i jeszcze raz malowania kilku ścian.

33. Za drogę dojazdu robotników. Za pizzę dla innych robotników w tym tygodniu.

34. Za dziewięć pasów w trzech kolorach (zielony, fioletowy i czerwony) dla ceremoniarzy. Palka na kielich z Sercem Jezusowym.

35. Wymiana łożyska w tylnym kole traktorka i pospawanie dźwigni ciągła; naprawa uszkodzonej kolumny wiatrakowej do kościoła.

36. Zakup szczotek z pyłkami diamentowymi do czyszczenia nacieków na granicie przy schodach oraz za środek czyszczący.

37. Za transport materiałów do prac przy kościele. Za naprawę sprzętu AGD do kuchni plebanii.

38. Zakup dwóch drewnianych karniszy do mieszkania po ks. Janie; oraz zakup środków do dezynfekcji higienicznej łazienki.

39. Dwie pizze dla pracujących w sobotę oraz lody, woda mineralna i kawa.

40. Kupiłem znów benzynę do traktorka-kosiarki.

41. Składka niedzielna z 1 VIII przeznaczona na cele diecezjalne (przeniesiona z 8 VIII na UP JP II w Krakowie i Tarnowie) wyniosła 2144,22 zł.

42. Składka na misje z I środy (4 VIII) czyli „dnia misyjnego w parafii” wyniosła – 300 zł.

43. Nadto na schody złożyli jeszcze ofiarę: Ewa i Arkadiusz Ziaja – 200 zł; Agnieszka i Mariusz Koral z Warszawy – 100 zł; Anna Rogozińska – 100 zł; Anna Sikora – 100 zł = RAZEM: 500 zł. Dziękuję. Teraz całkowita suma wynosi: (500 + 37 476 zł) = 37 976 zł.

44. Dziękuję Radzie Parafialnej i Akcji Katolickiej za modlitwę i życzenia minionej niedzieli złożone z okazji imienin i wspomnienia liturgicznego św. Jana Marii Vianneya, prezbitera – patrona proboszczów.

45. Dziękuję za sobotnią pracę 7 sierpnia:

a. 5 mężczyznom z grupy dziesiętnika Tadeusza Ramsa – przy przycince i zwózce grabowego żywopłotu od dołu cmentarza pracowali: Krzysztof Michalik z synem Łukaszem; Tadeusz Rams (za niego dwóch synów Mateusz i Karol); Janusz Chełminiak (za niego syn Paweł). Zamiast pracy ofiarę 50 zł złożył Jan Geniec.

b. 4+ 2 kobietom z grupy dziesiętnika Krystyny Michalik (+2 z następnej dziesiątki) – dokonały plewienia na zboczu i na rabatach za kościołem – pracowały: Krystyna Michalik; Agata Zaczyk; Irena Rymanowicz (za nią syn Łukasz); Zuzanna Kmak (za nią syn Aleksander); tydzień wcześniej z tej grupy pracowały 2 panie: Maria Małysa i Halina Małysa-Legutko. Nadto już w tę sobotę przyszły 2 panie z następnej grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz: Olga Kantor i Elżbieta Poręba.

c. Z grupy sprzed 2 tygodni (czyli T. Ramsa) ofiarę 50 zł złożyła Antonina Geniec. Z poprzedniej soboty (grupa St. Ptaka) zamiast pracy ofiarę złożyli: Arkadiusz Ziaja – 100 zł; Jerzy Ptaszkowski – 100 zł. Oraz z jeszcze wcześniejszej grupy (St. Mężyka): Anna Rogozińska 100 zł.

46. Zapraszam na sobotę 7 VIII na 7:00 do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej:

a. mężczyzn z grupy dziesiętnika Eugeniusza Janusza – w planie dalsza przycinka żywopłotu, podcinka gałęzi drzew, zwózka desek.

b. kobiety z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz – w planie plewienie przy kościele i na cmentarzu.

47. Trwa rozpoczęty w tego poniedziałek (2 VIII) ostatni etap prac przy schodach: fugowanie, silikonowanie, czyszczenie i impregnowanie.

48. Dziękuję Dariuszowi Wielocha za 3 objętościowe skrzynie drewniane skrzynie.

49. Bóg zapłać Adamowi Ślipkowi za jak zwykle darmową usługę: tym razem za pospawanie połamanego wczoraj siedziska traktorka-kosiarki.

50. Dziękuję Annie Borkowskiej za ofiarowane bluszcze, które też wsadziła przy pergolach nad kościołem.

51. Dzięki młodzieńcom Adrianowi Legutko i Szymonowi Śmierciakowi za pomoc w rozładowaniu kamieni i w przewózce materacy.

52. W środę 4 VIII ks. Jan Radzik z pomocą naszych parafian przewiózł swoje rzeczy na nową parafię w Chorzelowie. Jeszcze w tym tygodniu w czwartek, piątek i sobotę w mieszkaniu po nim dokonano całkowitej wymiany wszystkich paneli podłogowych oraz jeszcze raz przemalowania ścian, bo mimo niedawnego malowania wymagały tego jeszcze raz. Założono także 2 kupione przeze mnie drewniane karnisze. Pracę tę wykonali Grzegorz i Maciej Kaczówka. Sprzątała nasza kucharka Elżbieta Zielińska. Mieszkanie jest już gotowe po remoncie obu pokoi i higienicznej dezynfekcji łazienki oraz posprzątaniu – nowy wikariusz ks. Mateusz Migacz może się już do niego sprowadzać w tym tygodniu. Natomiast oficjalnie pracę duszpasterską w naszej parafii rozpocznie 26 VIII.

53. Od 26 VI w świątyniach może być 75 % obecnych nie licząc w to zaszczepionych i dzieci do 12 lat.

54. Zbliża się kolejna fala koronawirusa o odmianie „delta”, bardzo zakaźny i atakujący szczególnie osoby młode, jest jeszcze „cichy czas” – skorzystajmy z tej ostatniej szansy i zaszczepmy się! Każdy jest wolnym człowiekiem i kowalem swego losu i to my sami decydujemy – ja zachęcam!

55. LGD „Korona Sądecka” w dniach 19-22 VIII organizuje rajd rowerowy „Karpaty na dwóch kółkach” – zgłoszenia do 10 VIII (na str. WWW).

56. Dzięki za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Bernadetta i Jan Bochenek; Daniel i Monika Bochenek; Sławomir i Agnieszka Bochenek. Do sprzątania dokładają się 4 kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Dorota i Dariusz Łabuś (i córka Magdalena); Lidia i Kazimierz Klimczak; Klaudia i Kamil Gieniec; Maria i Emil Damian.

57. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

58. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 08 sierpnia 2021 06:23
 

Ewangelia na dziś