Start Informacje Duszpasterskie XXIV Niedziela Zwykła – 12 IX 2021
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXIV Niedziela Zwykła – 12 IX 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 12 września 2021 06:52

XXIV Niedziela Zwykła – 12 września 2021

W tygodniu:

Niedziela – 12 IX – XXIV Niedziela Zwykła; albo: wsp. Najświętszego Imienia Maryi

Poniedziałek – 13 IX – wsp. św. Jana Chryzostoma, bpa i dok. Kośc.; Różaniec Fatimski

Wtorek – 14 IX – Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Środa – 15 IX – wsp. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej

Czwartek – 16 IX – wsp. śś. Korneliusza, pap i Cypriana, bpa i męcz.

Piątek – 17 IX – wsp. dow. św. Roberta Bellarmina, bpa i dok. Kośc.; albo św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, bpa

Sobota – 18 IX – Święto św. Stanisława Kostki, zak. – patrona Polski

Niedziela – 19 IX – XXV Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Januarego, bpa i męcz. (opuszcza się)

  1. Liturgia Słowa uczy nas odróżniać sprawy Boże, od myślenia ziemskiego, które winno być obce człowiekowi żyjącemu według wiary.
  2. Po „prymarii” (po 7:00) dziś zmiana tajemnic w Różach Kobiet.
  3. Dziś także jak w każdą II niedzielę miesiąca składka inwestycyjna.
  4. Po 8 IX wracamy już ze wszystkimi Mszami św. do nowego kościoła.
  5. I tak w tę niedzielę 12 IX już wszystkie Msze św. są w nowym kościele o godz.: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30 (do odpustu na wiosnę).
  6. Też w niedzielę 12 IX o 10:30 (na „sumie”) – kolejny chrzest dziecka w parafii – łaski tej dostąpi Leon Dawid Wolak.
  7. W tę niedzielę 12 września w Warszawie – odkładana z racji pandemii beatyfikacja sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego i s. Elżbiety Róży Czackiej (z tyłu świątyni na ten temat specjalne wydanie Gościa Niedzielnego – po 10 zł).
  8. Także 12 IX odczytany jest list biskupów polskich z okazji beatyfikacji Kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej (u nas przeniesiony z odpustowej niedzieli 5 IX).
  9. Też w tę niedzielę 12 IX rozpoczyna się XI Tydzień Wychowania w Polsce (12-18 IX) – w związku z tym w niedzielę za tydzień (19 IX) wysłuchamy Listu Episkopatu Polski: „W blasku Ojcostwa św. Józefa”.

10.  XI Tygodniowi Wychowania w Polsce towarzyszą kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców (można zyskać odpusty).

11.  Od XXIV niedzieli rozpoczyna się V tom „lekcjonarza mszalnego”.

12.  W niedzielę 12 IX odpust w Ptaszkowej „ku czci MB Radosnej” – suma o 11:00 (patrz: afisz w gablocie).

13.  Też w niedzielę odpust w Mogilnie „na Podwyższenie Krzyża Świętego” – suma o 15:00 pod przewodnictwem ks. bpa Leszka Leszkiewicza połączona z poświęceniem organów i żyrandoli.

14.  W niedzielę 12 IX o godz. 17:00 w remizie OSP w KG obędzie się zebranie wiejskie – porządek zebrania w gablocie nowego kościoła.

15.  W poniedziałek 13 IX we wspomnienie liturgiczne św. biskupa i doktora Kościoła Jana Chryzostoma Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 18:00 – po Mszy św. o 18:00 comiesięczny procesyjny Różaniec Fatimski w naszej parafii.

16.  Dziewczęta z DSM jak zwykle proszę o zabranie figury MB Fatimskiej oraz o oprawę liturgiczną 13 września (zabierzmy lampiony).

17.  We wtorek przypada Święto Podwyższenia Krzyża Świętego – Msze św. o 6:30 i 18:00. Dlatego rano podchodzimy do krzyża, by przed nim przyklęknąć (zamiast ucałowania), a wieczorem o 17:30 będzie Droga Krzyżowa (na razie nie ma Mszy św. na Wzgórzu Krzyża).

18.  We wtorek 14 IX rozpoczyna się też w wielu parafiach nowenna do św. Ojca Pio.

19.  W środę 15 IX przypada liturgiczne wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej – Msza św. z Nowenną do MBNP o godz. 18:00.

20.  W środę 15 IX rozpoczyna się w Limanowej Tygodniowy Wielki Odpust „na MB Bolesnej” – program na plakacie w gablocie.

21.  W środę też zaczyna się triduum modlitw w intencji młodzieży przed świętem św. Stanisława Kostki (15-17 września).

22.  W czwartek o 6:30 wspominamy dwóch męczenników pierwszych wieków chrześcijaństwa: śś. papieża Korneliusza i biskupa Cypriana.

23.  W piątek 17 IX – Msze św. o 15:00 (po Godzinie Miłosierdzia) oraz o 18:00 – jest to tzw. „Dzień Golgoty Wschodu” i „Dzień Sybiraka”.

24.  W sobotę 18 IX przypada święto św. Stanisława Kostki, który jest zarówno patronem Polski jak i patronem młodzieży polskiej – Msze św. rano o 6:30 i 8:00 oraz wieczorem o 18:00.

25.  W niedzielę za tydzień 19 IX przypada już 25 Niedziela Zwykła – wszystkie Msze św. w nowym kościele: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30.

26.  Niedziela za tydzień 25 IX jest „Światowym Dniem Środków Społecznego Przekazu”.

27.  W niedzielę tę prowadzi się przed kościołami diecezji zbiórkę do puszek na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.

28.  Od środy 1 IX (do czwartku 30 IX) odprawianych jest poza parafią 6 kolejnych gregorianek: 1) + Teresa Ptak; 2); + Kazimierz Kruczek 3); + ks. Stanisław Pasyk; 4) Grażyna Stelmach; 5) + Genowefa Siedlarz; 6) + Jan Stanek.

29.  Gdyby jeszcze ktoś chciał złożyć „gregorianki” z Mszy św. pogrzebowych do odprawienia poza parafią – proszę o kontakt.

30.  Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych w tym tygodniu:

● we wtorek o 18:40 – spotkanie na sali gimnastycznej w SP w Królowej Górnej: ceremoniarzy, lektorów, ministrantów i aspirantów

● w środę o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM (na starej plebanii)

● w piątek o 19:00 – spotkanie KSM (na starej plebanii)

● w piątek o 19:30 – spotkanie organizacyjne z rodzicami kandydatów do bierzmowania (klas siódmych) w salce pod kościołem

● w sobotę o 9:00 – próba scholi dziecięcej (na chórze)

● w sobotę o 10:00 – zbiórka aspirantów i ministrantów (w salce w kościele)

● w sobotę o 11:00 – spotkanie ceremoniarzy i lektorów (w salce w kościele)

● w niedzielę 19 IX o 11:45 – spotkanie Rady Parafialnej (na starej plebanii)

31.  W najbliższy czwartek 16 IX o 14:10 wyjazd sprzed kościoła (z parkingu) scholi dziecięcej do parku trampolin w Nowym Sączu.

32.  Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie I „Róża rodziców modlących się za swe dzieci” p.w. św. Jadwigi Andegaweńskiej, zel. Stanisławy Bogdańskiej.

33.  Wydatki tego tygodnia: Za naprawę dzwonów po burzy (wymiana czujnika indukcyjnego w dzwonie NR 4 i krańcówek przy nim; oraz odbiornika zdalnego sygnałów załączania czterech dzwonów z 3 pilotów, a także za dojazd ze Śląska firmy Rduch.

34.  Za przygotowanie obiadu odpustowego dla Księży i orkiestry oraz zakup produktów do niego.

35.  Za kwiaty cięte do dekoracji ołtarzy w sierpniu.

36.  Za benzynę do traktorka-kosiarki. Opłaty za gaz.

37.  Za pizze dla pracujących w sobotę oraz lody, wodę mineralną.

38.  Zbiórka do puszek na Afganistan zbierana przed tygodniem przed kościołem wyniosła: 1816,50 zł.

39.  Dziękuję rodzicom trzech ceremoniarzy za sfinansowanie w wysokości 300 zł trójkolorowych 9 pasów dla ceremoniarzy.

40.  Przywiozłem kolejną płaskorzeźbę do kapliczek „Dróżek Świąt Maryjnych” czyli MB Gromnicznej – „Ofiarowanie Pańskie” (2 II).

41.  Dziękuję za sobotnią pracę 11 sierpnia:

a.  4 mężczyznom z grupy dziesiętnika Edyty Ząber – przy dalszym czyszczeniu potoku koło cmentarza, zwózce i cięciu na cyrkularce oraz ciupaniu gałęzi już zwiezionych pracowali: Jurand Ząber (który także zaostrzył u siebie piłę); Krzysztof Pancerz; Krzysztof Tokarczyk (za niego Michał Poręba); Tomasz Witek (za niego syn Mateusz).

b.  3 kobietom z grupy dziesiętnika Kazimierza Bochenka – przy plewieniu w obejściu starej plebani i przy potoku pracowały: Halina Bochenek; Anna dziedzina; Kazimiera Kachniarz (za nią syn Mateusz).

42.  również zamiast pracy ofiarę złożyli (z dziesiątki Edyty Ząber): Józef Grybel (100 zł); Robert Ząber (100 zł); Jerzy Pazgan (50 zł); oraz (z dziesiątki Stanisława Ruszkowicza): Małgorzata i Krzysztof Borkowscy, KP 128 – 50 zł.

43.  Zapraszam na sobotę 11 IX na 7:00 do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej:

a.  mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Ruszkowicza (bo dziesiątka mężczyzn Andrzeja Królewskiego odrobiła w tamtym roku) – w planie jeszcze ciąg dalszy cięcia na cyrkularce i ciupania gałęzi już zwiezionych oraz kopanie rowka pod kable do lamp.

b.  kobiety z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela – w planie nadal plewienie w obejściu kościoła.

44.  To już koniec prac przy schodach – są już z pierwszego zaimpregnowane. Całość prac przy nich wykonał Janusz Gaborek. Bóg zapłać! Rozliczenie kamieniarki – za tydzień.

45.  Dorobiono trzy uchwyty do zatroczenia w ławkach cerkwi drągów na chorągwie.

46.  Dzięki w ogólności wszystkim, którzy zaangażowali się w liturgię odpustowej Mszy św. (zwłaszcza naszemu chórowi z dyrygentem Sławomirem Siedlarzem i orkiestrze parafialnej z Kamionki Wielkiej z kapelmistrzem) oraz oprawę dożynek i procesji (w tym wykonanie wieńca żniwnego, konną banderię oraz staroście i starościnie dożynek sołectwa Królowej Górnej) i niesienie kilku feretronów.

47.  Dziękuję Januszowi Górskiemu za przygotowanie nagłośnienia na odpuście oraz Sławomirowi Siedlarzowi za użyczenie nagłośnienia.

48.  Bóg zapłać „Stowarzyszeniu Dolina Królówki” za użyczenie na odpust polowych ławek.

49.  Dzięki sołtysowi z KG Krystianowi Janiczkowi i Pawłowi Kruczkowi za odwóz po odpuście ławek użyczonych przez „Stowarzyszenie”.

50.  Dziękuję: Bernardzie Grybel za ofiarowane wędliny; Organizatorom dożynek za ozdobny chleb, wino i owoce; Agnieszce i Mirosławowi Jawor za pieczywo i soki; oraz Elżbiecie Zielińskiej za zafundowaną firankę do kuchni plebanii i dekoracji do jadalni.

51.  Od 26 VI w świątyniach może być 75 % obecnych nie licząc w to zaszczepionych i dzieci do 12 lat.

52.  Zachęcam do szczepień przed czwartą falą koronawirusa odmiany „delta”, atakującego szczególnie niezaszczepione osoby młode – skorzystajmy z tej szansy w tym jeszcze względnie spokojnym czasie.

53.  Dzięki za ofiarę 500 zł na sprzątanie 5 rodzinom: Stefania Groń; Elżbieta Groń; Małgorzata i Paweł Jaworscy; Leszek Kubów; Anna Kubów. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Polskiej: Janina Groń; Renata, Bogusław Baran; Lucyna, Jan Gomółka; Maria, Tadeusz Wacławiak; Barbara Wacławiak.

54.  Można nabyć „Gościa Niedzielnego Ekstra” w formie książkowej o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim i s. Elżbiecie Róży Czackiej (po 10 zł).

55.  Można jeszcze nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

56.  Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 12 września 2021 19:04
 

Ewangelia na dziś