Start Informacje Duszpasterskie XII Niedziela Zwykła – 19-26 VI 2022
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XII Niedziela Zwykła – 19-26 VI 2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 19 czerwca 2022 08:23

XII Niedziela Zwykła (w Oktawie Bożego Ciała) – 19 czerwca 2022

 

W tygodniu:

Niedziela – 19 VI – XII Niedziela Zwykła (w Oktawie BC); albo: wsp. dow. św. Romualda, opata (opuszcza się)

Wtorek – 21 VI – wsp. św. Alojzego Gonzagi, zak.

Środa – 22 VI – wsp. dow. św. Paulina z Noli, bpa; albo: śś. Jana Fishera, bpa i Tomasza More`a, męcz.

Czwartek – 23 VI – Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela (zakończenie Oktawy Bożego Ciała)

Piątek – 24 VI – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Sobota – 25 VI – wsp. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

Niedziela – 26 VI – XIII Niedziela Zwykła (Synodalna); w Mielcu wigilia Uroczystości MB Nieustającej Pomocy; wsp. dow. św. Zygmunta Gorazdowskiego (op. się)

 1. Liturgia Słowa przyzwyczaja nas do podjęcia krzyża życia na wzór Jezusa Chrystusa zapraszającego nas do podjęcia Jego „Zbawiennej Drogi”.
 2. W tę 12 Niedzielę Zwykłą Msze św. są w zwyczajnym niedzielnym porządku o godzinach: 7:00 – 9:00 – 10:30 (z procesją i chrztem św.) – 14:30.
 3. Dziś, w tę niedzielę 19 VI ochrzczone będzie kolejne dziecko w naszej parafii: Tymoteusz Władysław Baran (Msza za dziecko – 15 VIII o 7:00).
 4. W tę niedzielę 19 VI – Diecezjalne Święto Rodziny w St. Sączu przy ołtarzu papieskim – „sumę” o 11:00 celebruje bp Andrzej Jeż (patrz: afisz).
 5. Po Mszy św. różne atrakcje. Dojedzie tam również rodzinna pielgrzymka rowerowa, która wyruszy o g. 9:00 z parafii św. JP II w N. Sączu.
 6. Diecezjalne Święto Rodziny zakończy się Mszą św. o 16:00 w Sanktuarium MB Pocieszenia w Pasierbcu również celebrowaną przez ks. Biskupa.
 7. Biskup wydał Komunikat na temat studiów na Wydziale teologicznym w Tarnowie. Od tej niedzieli obowiązuje IV tom Lekcjonarza Mszalnego.
 8. Podczas Oktawy Bożego Ciała w dni powszednie Msze św. z procesją są o 18:00, natomiast w tę Niedzielę w Oktawie procesja będzie po „sumie”.
 9. Zabieramy feretrony i baldachim, a dzieci zapraszam do sypania kwiatów. Dzieci po procesjach w Oktawie BC otrzymują słodycze.
 10. W poniedziałek i wtorek (20-21 VI w Oktawie BC) Msze św. z procesją Eucharystyczną będą o 18:00.
 11. W środę 22 VI „Nabożeństwo Czerwcowe” z Nowenną ku czci MB Nieustającej Pomocy będzie po Mszy św. o 18:00.
 12. W czwartek 23 czerwca przypada zakończenie Oktawy Bożego Ciała: >pod koniec Mszy św. o 18:00 – błogosławieństwo wianków; > zaś po procesji Eucharystycznej – błogosławieństwo dzieci.
 13. W tym roku Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela przeniesiona jest na zakończenie Oktawy BC – czwartek 23 VI: Msze św. o 6:30 i 18:00. (już w środę 22 VI wieczorem – przypada wigilia tego święta).
 14. Przeniesienie to jest z tej racji iż w piątek 24 VI przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa .
 15. Stąd będzie jak zwykle procesja Eucharystyczna, natomiast formularz liturgii ma być z Uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela.
 16. Nadto w czwartek o 8:00 odprawiona będzie Msza św. „szkolna” dla klas VIII obu szkół na zakończenie edukacji w szkole podstawowej.
 17. Też w czwartek 23 VI obchodzi się „Dzień Ojca”.
 18. W piątek 24 VI Msze św. będą rano o 6:30 oraz po południu o godzinach: 15:00 (po Godzinie Miłosierdzia) i 18:00 (z Czerwcówką po niej podczas procesji w dzień po Oktawie Bożego Ciała). Odmawia się w tym dniu „Akt Wynagrodzenia NSPJ” (z kalendarza liturgicznego, s. 203).
 19. W piątek 24 VI dodatkową będzie Msza św. „szkolna” o godz. 8:00 dla pozostałych uczniów obu szkół na koniec roku szkolnego.
 20. Piątek jest jednocześnie Dniem Modlitw o Świętość Życia Kapłańskiego.
 21. Z racji Uroczystości NSPJ w piątek nie obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych.
 22. W sobotę 25 VI we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny Msze św. będą rano o godzinach: 6:30– 8:00 (po obu z litanią do NSPJ i MB i Aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu NMP).
 23. Niedziela 26 VI jest XIII Niedzielą Zwykłą – Msze św. są w zwykłym porządku niedzielnym o godz.: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30 w cerkwi.
 24. Jest to jednocześnie „niedziela synodalna”. Podczas „sumy”, tj. o 10:30 śpiewa dziecięca schola.
 25. Też w niedzielę 26 VI o godz. 6:15 w oczekiwaniu na „prymarię” przed poniedziałkowym wspomnieniem MB Nieustającej Pomocy (27 VI) śpiew Godzinek o MB Nieustającej Pomocy poprowadzi Akcja Katolicka. Godzinki te wyjątkowo będą zamiast zwykłych godzinek niedzielnych o NMP.
 26. W niedzielę 26 VI dwa odpusty w okolicy „na MB Nieustającej Pomocy”: w sąsiedniej Kamionce Wielkiej oraz w Paszynie – „sumy” o 11:00.
 27. Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski wyznaczył tegoroczną zbiórkę na Świętopietrze na niedzielę 26 czerwca – pt. „Obol dla św. Piotra”.
 28. Okręgowe Duszpasterstwo Młodzieży „Sącz Boga” zaprasza na comiesięczne Msze św. dla młodych w ostatnie niedziele miesiąca z cyklu "Światłość w Ciemności". Najbliższe spotkanie odbędzie się w niedzielę 26 VI w Parafii NSPJ - Kolejowej o g 18:30. Tematem spotkania będzie „cierpliwość”, a słowo do młodych wygłosi ks. Tomasz Kaczor – misjonarz z Boliwii. Eucharystia sprawowana jest w intencjach młodych, które można przesłać w wiadomości prywatnej na Facebooku oraz Instagramie "Sącz Boga". Więcej informacji na fanpage'u i plakacie.
 29. Też w niedzielę 26 VI na scenie widowiskowej w KG odbędą się XI Świętojanki organizowane przez Stowarzyszenie Dolina Królówki. Program jest na plakacie w gablocie przed kościołem – trwać będzie od 14:00 do 19:00 (potem do 22:00 zabawa taneczna).
 30. W niedzielę 26 VI odpustowa procesja Najświętszego Serca Pana Jezusa na sądecki Rynek, która wyruszy po Mszy św. o godz. 16:00 z sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, gdzie odmówiona będzie Litania i Akt Poświęcenia Rodzaju Ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
 31. Czerwcówki” w dni powszednie z Mszami porannymi są z samą litanią i aktem zawierzenia NSPJ, zaś wieczorem z Adoracją IHS po Mszy św.
 32. W dniach 24-25 VI w Tarnowie odbędzie się Festiwal Dobrej Książki`2022 z koncertem „Mocni w Duchu” w sobotę o 20:30. Patrz: plakat.
 33. Zapraszam na tegoroczną oazę wakacyjną Dziewczęcej Służby Maryjnej, jaka odbędzie się w dniach od 24 do 27 czerwca w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach. Jak wskazuje tytuł – „NAJWIĘKSZY Z CUDÓW" – jej tematyka będzie poświęcona tajemnicy Eucharystii. Na oazę przyjmuje się dziewczynki należące do parafialnych grup DSM, z klas od 3 do 6. Koszt oazy wynosi 230 zł. Wstępne informacje można znaleźć na plakacie, zaś szczegółowe dane przekazywane są zainteresowanym wraz z kartą uczestnictwa, w momencie zapisu na oazę. Zapisów na oazę dokonujemy drogą internetową poprzez formularz: https://tiny.pl/9vh5b (proszę, by dokonali ich rodzice lub opiekunowie grup) Liczba miejsc ograniczona!
 34. Jak co roku organizowana jest przez Akcję Katolicką pielgrzymka dla całej naszej parafii do Tuchowa w sobotę 2 VII w święto MB Tuchowskiej w ramach Wielkiego Tygodniowego Odpustu – wynajęty jest autokar na 50 osób. Wyjazd o 16:00 na Mszę św. o 18:00 – koszt od osoby 30 zł. Zapisy u członków Akcji Katolickiej. Serdecznie zachęcam do tego pielgrzymowania!
 35. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych w tym tygodniu: ● w środę o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM (na starej plebanii); ● piątek o 19:00 spotkanie KSM (na starej plebanii); ● w sobotę o 9:00 – próba scholi dziecięcej (na chórze).
 36. Zapowiedzi trzecie: ● Mateusz Jakub Kachniarz, zam. Królowa Polska; oraz: Karolina Julia Pajor, zam. Bilsko. ● Janusz Albert Poręba, zam. Królowa Polska; oraz: Aleksandra Teresa Śmiertka, zam. Zborowice. ● Jakub Mika, syn Wawrzyńca i Marii z d. Górka, zam. Królowa Górna; oraz: Anna Mirek, zam. Przeworsk. Jeśli ktoś zna przeszkody do zwarcia tych związków małżeńskich, ma obowiązek zgłosić to w kancelarii parafialnej.
 37. W niedzielę 26 VI Godzinki prowadzi Akcja Katolicka „o MB Nieustającej Pomocy” zamiast zwyczajnych śpiewanych przez Róże (przed 27 VI).
 38. Wydatki tego tygodnia: Za cukierki dla dzieci sypiących kwiaty i uczestniczących w obstawie liturgicznej w piątek i sobotę.
 39. Opłaty bieżące za media: za gaz oraz za telefon kancelaryjny; za materiały kurialne.
 40. Za cztery pizze dla pracujących w sobotę, kawę dla nich i wodę mineralną
 41. Składka inwestycyjna z uprzedniej niedzieli 12 VI wyniosła 4430 zł.
 42. Zaś zbierana 12 VI przed świątyniami kolekta do puszek na UJPII w Tarnowie i Krakowie wyniosła u nas 213,50 zł.
 43. Składka z Bożego Ciała 16 VI przeznaczona na hospicja i wyznaczone cele charytatywne wyniosła 1830 zł.
 44. Dziękuję za sobotnią pracę od godz. 7:00 – pracowało na rzecz parafii: ● 7 mężczyzn z grupy dziesiętnika Kazimierza Bochenka: Kazimierz Bochenek; Roman Bochenek; Jan Kachniarz, Nr 31; Grzegorz Marszałek; Miłosz Marszałek; Jan Kachniarz, Nr 3 (za niego Michał Poręba); Krzysztof Ptaszkowski (za niego Rafał Homoncik) – panowie wykonali pracę nawożenia klińca nad kościołem i obsypania ziemią nasypu nad potokiem przy budowie stacji Dróżek Maryjnych. ● 5 kobiet z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy: Anna Michalik; Lucyna Górka; Jadwiga Aleksandrowicz (za nią Eugeniusz Janusz – pracował przy klińcu); Dorota Szkaradek (za nią Anna Borkowska); Marzena Kruczek (za nią mąż Jacek Kruczek – pomagał przy oczku wodnym) – panie wykonały pracę plewienia przy schodach do kościoła i przy starej plebani. Zamiast pracy ofiarę po 50 zł złożyła Anna Ślipek.
 45. Jeszcze z dziesiątki Stanisława Karpiela ofiarę po 50 zł. złożyły: Irena Kiełbasa; Jolanta Kiełbasa; Elżbieta Kulka.
 46. Zapraszam na sobotę na 7:00 do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej dziesiątki: ● mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela – w planie: nadal przewózka ziemi i podsypki oraz prace ziemne. ● kobiety z grupy dziesiętnika Krzysztofa Ruszkowicza – w planie: dalsze plewienie przy kościele i zbieranie kamyczków.
 47. Dziękuję za udział w poniedziałkowym nabożeństwie Różańca Fatimskiego 13 VI – a zwłaszcza dziewczętom z DSM za obstawę liturgii.
 48. Dziękuję wszystkim obecnym 14 VI na wtorkowej diecezjalnej całodziennej „Wieczystej Adoracji” trwającej od 6:30 do 18:00.
 49. We wtorkowej Diecezjalnej Pielgrzymce Bierzmowanych 14 VI w Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie z naszej parafii uczniów wzięło udział 7 uczniów klasy VIII z KP w tym 2 osoby z KG (bo z KG byli „na zielonej szkole”).
 50. Dziękuję za zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie procesji Bożego Ciała w czwartek 16 VI: asyście, robiącym cztery ołtarze na „Pazganówce” w KP, strojącym trasę, straży pożarnej i niosącym feretrony, DSM, dyrygentowi i chórowi parafialnemu, zespołowi „Uradowani”, dzieciom od kwiatów i dzwonków oraz wszystkim wiernym idącym w tej procesji.
 51. „Bóg zapłać” Pawłowi Kachniarzowi za ofiarowanie i wykonanie foliowania płaszczowiny mniejszego oczka wodnego pod starą plebanią – pracował przez 2 dni, a pomagał mu Jacek Kruczek. Jest ono prawie finalnie urządzone (z kwiatami ale jeszcze bez ryb, fontanny i podświetlenia).
 52. „Bóg zapłać” Zbigniewowi Górce z Wyrębów za zorganizowanie załadunku koparką i trzykrotnego przywozu dużą wywrotką podsypki do utwardzenia podbudowy pod chodniki nad kościołem i na cmentarzu. On również pokrył koszty tych prac na rzecz naszej parafii.
 53. Wielkie dzięki Jarosławowi Groniowi i Krzysztofowi Groniowi za darmowy przywóz i rozładunek kamienia warstwowego na chodnik dróżek.
 54. Dziękuję Piotrowi Darowskiemu za wykonanie i przesłanie na adres parafii 36 zdjęć z procesji Bożego Ciała (są umieszczone ma stronie parafii).
 55. Dzięki mieszkańcom KP za kwiaty do kościoła przywiezione z II ołtarza na trasie Bożego Ciała.
 56. Dzięki za suweniry weselne nowożeńcom Annie i Radosławowi Aleksandrowiczom.
 57. Dziękuję Monice Krok za książki ofiarowane do biblioteki parafialnej.
 58. Dzięki za ofiarę 500 zł na sprzątanie 5 rodzinom: Szymon Mężyk; Kinga i Mirosław Marszałek; Joanna i Maciej Kmak; Maria i Władysław Galica; Józef Groń. Do sprzątania dokłada się 6 kolejnych rodzin z Królowej Górnej: Michalina i Jan Plata; Czesław Pazgan; Bogusława, Sławomir Ptak; Irena i Michał Pazgan; Małgorzata i Stefan Pazgan; Agnieszka i Marian Pazgan.
 59. Do nabycia na stoliku przy wyjściu książka: „Stefania Łącka – droga do świętości” autorstwa ks. prof. hab. Stanisława Sojki (10 zł).
 60. Do nabycia kolejnego w formie książkowej „Gościa Niedzielnego-Ekstra”: O Najświętszej Eucharystii – koszt 12 zł.
 61. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (8 zł); „Niedziela” (8 zł); „Miłujcie się” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny (6 zł); „Promyczek Dobra” (6 zł); „Mały Promyczek Dobra” (6 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (6 zł).
Poprawiony: środa, 22 czerwca 2022 20:50
 

Ewangelia na dziś