Start Informacje Duszpasterskie XXIII Niedziela Zwykła – 4-11 IX 2022
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXIII Niedziela Zwykła – 4-11 IX 2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 04 września 2022 05:03

XXIII Niedziela Zwykła – 4 września 2022

 

W tygodniu:

I Niedziela – 4 IX – XXIII Niedziela Zwykła (adoracyjna); albo: wsp. dow. bł. Marii Stelli i Towarzyszek, dziew. i męcz. (opuszcza się)

Poniedziałek – 5 IX – rozpoczęcie triduum modlitw w intencji matek przed Uroczystością Narodzenia NMP

I środa – 7 IX – wsp. dow. św. Melchiora Grodzieckiego, prezb. i męcz.

Czwartek – 8 IX – Uroczystość Narodzenia NMP – głównej Patronki diecezji

Piątek – 9 IX – wsp. dow. św. Piotra Klawera, prezb.; albo bł. Anieli Salawy, dziew.

Niedziela – 11 IX – XXIV Niedziela Zwykła (odpustowa)

 1. Liturgia Słowa uczy nas dziś dystansu do spraw doczesnych, życia w mądrości Bożej i pójścia za Jezusem w wyrzeczeniu się wszystkiego.
 2. Niedziela 4 IX jest XXIII Niedzielą Zwykłą – Msze św. w nowym kościele są o godz.: 7:00 – 9:00 – 10:30 (z Adoracją IHS) oraz w cerkwi o 14:30 (z Nieszporami o NMP).
 3. W tę niedzielę jak zwykle składka przeznaczona jest na cele diecezjalne (do dyspozycji ks. biskupa).
 4. Dziś po „prymarii” tradycyjnie zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn.
 5. Ze względu na odpust parafialny zmianka w Różach Kobiet będzie za tydzień (11 IX) nie po „prymarii”, ale przed sumą o 10:50.
 6. Dziś kończą się ogólnopolskie Dożynki na Jasnej Górze (sobota i niedziela) – Główna Msza św. o 11:00.
 7. W poniedziałek 5 IX . rozpoczyna się triduum modlitw w intencji matek przed Uroczystością Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
 8. W poniedziałek 5 IX i we wtorek 6 IX Msza św. będzie o godz. 6:30.
 9. W środę 7 IX przypada I środa – to „dzień misyjny w parafii”, Msza św. z Nowenną ku czci MB Nieustającej Pomocy o 18:00.
 10. Z racji dnia misyjnego, jak zwykle zmiana tajemnic w Różach Misyjnych oraz modlitwa za misjonarzy i ofiary na misje.
 11. W środę 7 IX odbędą się w podziemiach kościoła dwa spotkania z rodzicami kandydatów do bierzmowania:
  1. o godz. 17:00 przychodzą rodzice uczniów klas VII z obu szkół
  2. o godz. 19:00 przychodzą rodzice uczniów klas VIII z obu szkół
 12. W środę w Ciężkowicach zaczyna się kurs przewodniczek DSM.
 13. W czwartek 8 września przeżywamy Uroczystość Narodzenia NMP – Msze św. w tym, dniu będą w cerkwi o: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 17:00.
 14. W tym dniu 8 IX, czyli w popularne „święto MB Siewnej” po każdej Mszy św. poświęcone będzie ziarno siewne.
 15. Też 8 IX przypada nasz parafialny odpust ku czci Narodzenia NMP – są to obchody wewnętrzne w sam dzień 8 IX (ipsa die).
 16. W ten dzień 8 IX czcimy Maryję Patronkę parafii w Jej Uroczystość Narodzenia (przedstawiać będzie tę tajemnicę duża I stacja Dróżek.
 17. Kazania podczas odpustu w sam dzień czyli „ipsa die” w czwartek 8 IX głosi ks. proboszcz (przed rokiem głosił ks. wikariusz).
 18. W piątek 9 IX Msze św.: o 15:00 (po Godzinie Miłosierdzia) oraz o 18:00.
 19. W piątek 9 września od 17:30 przez pół godziny jeszcze możliwość spowiedzi świętej przed niedzielnym odpustem.
 20. W sobotę 10 IX Msze św. będą rano: o 6:30 – 8:00.
 21. W XXIV Niedzielę Zw. (11 IX) przeżywamy zewnętrzny odpust parafialny „na Narodzenie NMP” – Msze św.: w nowym kościele o 7:00 – 9:00; oraz na ołtarzu polowym o 11:00, czyli pół godziny później niż zwykle (połączone z dożynkami parafialnymi) i w cerkwi o 14:30.
 22. Jak już zapowiadałem 11 IX podczas dopołudniowych Mszy św. kazania wygłosi i „sumie” przewodniczyć będzie ks. dr hab. Marek Kluz – profesor Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII sekcja w Tarnowie. Delegat Księdza Biskupa Diecezjalnego do oceny ksiąg o treści religijnej, członek Diecezjalnej Komisji Kaznodziejskiej.
 23. Po południu w cerkwi odczytany będzie List Episkopatu Polski nt. wychowania (Tydzień Wychowania w Polsce 11-17 IX).
 24. „Parafialne dożynki” przygotowało w tym roku sołectwo Królowej Polskiej. Proszę o przygotowanie ławek i dekoracji z proporców.
 25. Na „sumie” 11 IX poświęcony będzie dożynkowy wieniec jak i także jeszcze ziarno siewne (jak w czwartek 8 IX).
 26. Po Mszy świętej o 11:00 wyruszymy w procesji wokół cerkwi – w związku z tym już teraz proszę o przygotowanie oprawy i asysty.
 27. Na „sumie” śpiewał będzie zespół regionalny „Skalnik” oraz zagra parafialna orkiestra z Kamionki Wielkiej.
 28. W odpust składka jest inwestycyjną jak w każdą II niedzielę miesiąca.
 29. Proszę, by 11 IX zabrać feretrony na procesję o 11:00 wokół cerkwi.
 30. I tak podczas trzech pierwszych Mszy św. będzie wykonany śpiew:
 31. o g. 7:00 w nowym kościele (prymaria) pieśni maryjne operowo zaśpiewa pani Natalia, śpiewaczka pochodząca z Ukrainy, katoliczka z polskimi korzeniami, która od kilku lat mieszka ze swą rodziną w Nowym Sączu
 32. zaś o g. 9:00 w nowym kościele (wotywa) zaśpiewa nasz zespół młodzieżowy „Uradowani”
 33. zaś przy ołtarzu polowym koło cerkwi (suma) wspomniany zespół regionalny „Skalnik oraz parafialna orkiestra z Kamionki Wlk.
 34. W niedzielę 11 IX rozpoczyna się Tydzień Wychowania w Polsce (11-17 IX).
 35. Po 11 IX wracamy ze wszystkimi Mszami św. do nowego kościoła. Czyli od XV Niedzieli Zwykłej (18 IX ) wszystkie Msze św. będą już w nowej świątyni o: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30. I tak będzie do odpustu wiosennego w Niedzielę Miłosierdzia Bożego „na Opatrzność”.
 36. Też 11 września o 11:00 odpust w Mogilnie „na podwyższenie Krzyża Świętego” – suma o 11:00.
 37. Księża naszej diecezji mogą odprawić rekolekcje kapłańskie w naszym seminarium w dwóch turach: 11-14 IX oraz 14-17 IX. Poprowadzi je kard. Gerhard Ludwig Muller z Niemiec.
 38. Przez wakacje nie było spotkań formacyjnych, zbiórek, prób różnych grup parafialnych. Powracamy do nich od tego tygodnia – i tak terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych w tym tygodniu: ● w środę o 17:00 – spotkanie w sali pod kościołem z rodzicami klas VII ● w środę o 19:00 – spotkanie w sali pod kościołem z rodzicami klas VIII ● w sobotę o 8:00 – cotygodniowe spotkanie DSM (na starej plebani, a potem w podziemiach kościoła) ● w sobotę o 9:00 próba scholi dziecięcej (na chórze) ● w sobotę o 10:00 – spotkanie całej Liturgicznej Służby Ołtarza (próba przed zbliżającym się odpustem)
 39. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna p.w. św. Maksymiliana Kolbego, zel. Janiny Siedlarz.
 40. Zapowiedzi przedślubne trzecie: Paweł Krzysztof (Brotoń) Ząber, zam. Mszalnica-Zagóra; oraz: Sara Monika Ząber, zam. Mszalnica-Zagóra. Gdy ktoś zna jakiekolwiek przeszkody do zawarcia tego sakramentu miłości małżeńskiej winien zgłosić w kancelarii parafialnej.
 41. Wydatki tego tygodnia: Pół tony cementu oraz wywrotka piasku i dostawcze auto klińca.
 42. Na materiał pod stopę krzyża (pospawał wszystko Adam Ślipek – dziękuję)
 43. Za 10 ryz papieru nabytych przez Internet. Dwa zawiasy do mebli.
 44. Naprawa konserwacyjna małej podkaszarki (duża podkaszarka jest jeszcze w naprawie).
 45. Zakup używanej spalinowej przecinarki do betonu i kamienia Stihl. Benzyna do traktorka-kosiarki.
 46. Dla pracujących w sobotę: lody + woda mineralna + kawa.
 47. Dziękuję za sobotnią pracę od 7:00 – pracowali na rzecz parafii: ● 3 + 1 mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Mężyka: Stanisław Mężyk (za niego Michał Poręba), Władysław Galica (za niego Karol Rams), Maciej Kmak (Kamil Czyżycki); oraz z dziesiątki Józefa Ziębca: Jan Gomółka (za niego syn Krystian) – wykonali prace: plantowania ziemi za cerkwią przy dróżkach MB (ciąg dalszy).
 48. Zamiast pracy ofiarę złożyli: z dziesiątki Roberta Kościółka 100 zł Daniel Kruczek; zaś z dziesiątki Romana Pazgana: 100 zł Stanisław Dobosz; 50 zł Andrzej Kowaczek; 100 zł Paweł i Piotr Kruczek. Dzięki.● 5 + 1 kobiet z grupy dziesiętnika Mariusza Hatlasia: Anna Hatlaś (za nią córka Zuzanna), Izabela Siedlarz, Stanisława Hatlaś (za nią Patrycja Pazgan), Bożena Pazgan (za nią córka Klaudia), Jadwiga Rutkowska-Mężyk (za nią Mateusz Michalik – pracował z mężczyznami); oraz już z dziesiątki Janusza Pazgana: Jadwiga Hebda – wykonały pracę plewienia koło kościoła i obu plebanii.
 49. Zamiast pracy z dziesiątki Stanisława Mężyka dwa tygodnie temu 70 zł złożyła Maria Galica. Dzięki.
 50. Zapraszam na sobotę na 7:00 do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej dziesiątki: ● mężczyzn z grupy dziesiętnika Alojzego Barskiego. Będą do wycięcia na cmentarzu i pocięcia dwa drzewa-suchostany oraz jeszcze praca przy cięciu suszu drzewnego z cmentarza (cyrkularką i piłami motorowymi oraz rąbaniu gałęzi siekierami). ● kobiety z grupy dziesiętnika Janusza Pazgana. W planie ciąg dalszy plewienia przy kościele i cmentarzu w Królowej Polskiej.
 51. Dziękuję Adamowi Ślipkowi za pospawanie jarzma (postumentu) pod planowany krzyż za nowym kościołem, który funduje mieszkaniec Śląska – Marian Płaszczyk (będzie to „scena z Golgoty”: pusty Krzyż, kapliczka MB Bolesnej, postument św. Jana Apostoła).
 52. Dzięki J. Gaborkowi za ustawiczne, od kilku miesięcy bez przerwy wykonywane kamieniarskie prace budowania Dróżek Maryjnych.
 53. Dziękuję Bożenie Gaborek za ciągłe prace porządkowe w obu kościołach i koło świątyń; zaś Krystynie Michalik za ich strojenie.
 54. Dziękuję za pszczeli lek pewnej parafiance z Mszalnicy-Zagóry.
 55. Gratuluję także za pielgrzymowanie Mariuszowi Kocembie i jego synowi Karolowi.
 56. Dzięki za ofiarę 800 zł na sprzątanie aż 8 rodzinom: Maria Hebda; Jadwiga Hebda; Adrian Legutko; Barbara Jelito; Stanisław i Zdzisława Świgut; Stanisława Szeptak; Grażyna Szeptak; Zbigniew i Maria Świgut. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Górnej: Zbigniew Janus; Tadeusz i Maria Szczepka; Krzysztof i Teresa Szczepka; Józef i Janina Siedlarz; Tadeusz Ruszkowicz.
 57. Od dziś, tj. od 4 września wchodzi na rynek nowy tygodnik związany z „Niedzielą” – „Bliżej życia z wiarą”.
 58. Do nabycia na stoliku przy wyjściu książka: „Stefania Łącka – droga do świętości” autorstwa ks. prof. hab. Stanisława Sojki (10 zł).
 59. Do nabycia kolejnego w formie książkowej „Gościa Niedzielnego-Ekstra”: O Najświętszej Eucharystii – koszt 12 zł.
 60. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (8 zł); „Niedziela” (8 zł); „Miłujcie się” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny (6 zł); „Promyczek Dobra” (6 zł); „Mały Promyczek Dobra” (6 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (6 zł).
Poprawiony: niedziela, 04 września 2022 14:36
 

Ewangelia na dziś