Start Informacje Duszpasterskie V Niedziela Wielkiego Postu – 26 III-2 IV 2023
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
V Niedziela Wielkiego Postu – 26 III-2 IV 2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 26 marca 2023 03:56

V Niedziela Wielkiego Postu – 26 marca 2023

 

W tygodniu:

Niedziela – 26 III – V Niedziela Wielkiego Postu (zakrycie krzyży i obrazów pasyjnych)

Poniedziałek – 27 III – wsp. dow. św. Izydora, bpa i dok. Kośc.

I Sobota – 1 IV – wotywa o Niepokalanym Sercu NMP (tylko rano)

I Niedziela – 2 IV – Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej; albo: wsp. dow. św. Franciszka Paoli, pustelnika (opuszcza się)

 

  1. Liturgia Słowa tchnie dziś pociechą, że Bóg nas ciągle w życiu uwalnia z grzechu, a po nim jak Łazarza wydobędzie z grobu i panowania śmierci.
  2. Ks. Biskup wystosował Komunikat zachęcający do modlitwy za Ojczyznę przez przyczynę św. JP II w niedzielę 2 IV (patrz: afisz).
  3. Od dziś nie ma wypominków za zmarłych aż do odpustu parafialnego na Opatrzność tj. do Niedzieli Miłosierdzia włącznie (16 IV).
  4. W tę niedzielę 26 III podczas „sumy”, tj. na Mszy św. o godz. 10:30 śpiewać będzie dziecięca schola.
  5. Dzisiejsza kolekta zbierana jest na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
  6. Natomiast podczas Gorzkich Żali zbierana jest składka na dekorację i kwiaty do Ciemnicy i Grobu Pańskiego.
  7. Konferencja Episkopatu Polski uznała za pożyteczne zachowanie zwyczaju zasłaniania krzyży od tej V Niedzieli Wielkiego Postu.
  8. Niedziela 26 III jest Dniem Modlitw za Więźniów.
  9. Apelem Jasnogórskim w sobotę 25 III o 21:00 rozpoczęły się rekolekcje parafialne (od poniedziałku 27 III rekolekcje szkolne).

10.Jeszcze możemy zabrać do domów program całych rekolekcji na kartkach formatu A5. Jest on także zawieszony na stronie parafii.

11.W tę niedzielę 26 III po zmianie czasu na „letni” (1 h do przodu) Msze św. są w zwyczajnym porządku niedzielnym – do południa o godz.: 7:00 – 9:00 (po niej stanówka dla młodzieży) – 10:30 (po niej stanówka dla małżeństw z odnowieniem ślubów) – oraz G. Żale z Kazaniem Pasyjnym głoszonym przez rekolekcjonistę o 14:30 i Msza św. bezpośrednio po nich z krótką homilią (około 15:30).

12.Rekolekcje parafialne i szkolne przeżywać będziemy do środy 29 III.

13.W poniedziałek, wtorek i środę (27 III, 28 III i 29 III) Msze św. dopołudniowe odprawione będą w porządku rekolekcyjnym: o 8:00 – 9:30 – 10:30 zaś po południu o 17:00.

14.W poniedziałek o 15:00 Godzina Miłosierdzia – Msza św. i nauka dla ludzi chorych, słabych, w podeszłym wieku, emerytów i rencistów – będzie też dla nich okazja do spowiedzi św.

15.Nadto w poniedziałek po Mszy św. o 17:00 nauka stanowa dla kobiet, zaś we wtorek o tej samej porze nauka stanowa dla mężczyzn.

16.We wtorek o 12:30 ks. rekolekcjonista udaje się z Komunią Świętą do stałych chorych, do których kapłani jeżdżą co I piątek (możliwość spowiedzi św. i sakramentu namaszczenia chorych) – w zakrystii można też zgłaszać dodatkowych chorych.

17.W czasie rekolekcji będą 2 Drogi Krzyżowe: we wtorek o 16:30 (prowadzi Akcja Katolicka) i w środę o 15:30 (prowadzi ksiądz).

18.W środę na zakończenie rekolekcji od 14:00 do 17:00 – spowiedź św. z przerwą półgodzinną o 15:30.

19.W ostatni dzień rekolekcji podczas każdej Mszy św. zbierana będzie składka do dyspozycji ks. rekolekcjonisty.

20.W środę na koniec każdej Mszy św. uroczyste błogosławieństwo rekolekcyjne, do którego przywiązany jest odpust zupełny.

21.Nauki głosi nowosądeczanin ks. Jarosław Gieniec, duszpasterz w parafii Ducha Świętego w Mielcu i dekanalny duszpasterz młodzieży, pełni on także funkcję jednego z dwóch diecezjalnych duszpasterzy głuchoniemych (niesłyszących). Witam Go serdecznie wśród nas!

22.Za udział w rekolekcjach (minimum w trzech naukach) można zyskać odpust zupełny.

23.W środę 22 III Msza św. będzie po południu o godz. 17:00 (w połączeniu z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy).

24.W czwartek 30 III Msza św. będzie o 6:30.

25.W czwartek o 6:30 kończą się Msze św. pogrzebowe za śp. Marię Wyszowską – nie spoczywa w Panu!

26.W piątek 31 III Msze św. będą: po Godzinie Miłosierdzia o 15:00 i o 17:00 (po południu nasza Caritas robi świąteczne upominki).

27.W piątek o 16:30 kolejna Droga Krzyżowa – poprowadzi ją zespół „Uradowani” (w rekolekcjach prowadziła ją AK – dzięki).

28.W I sobotę (1 IV) – Msze św. rano o 6:30 i 8:00 (wotywa z litanią do MB) oraz po południu o 17:00 (z Adoracją IHS).

29.W niedzielę 2 IV to już Niedziela Palmowa Męki Pańskiej – Msze św. będą w porządku zwyczajnym, czyli o godz.: 7:00 (po niej śpiewana kalwaryjska Droga Krzyżowa) – 9:00 – 10:30 (przed 10:15 gromadzimy się z palmami koło cerkwi, skąd po ich poświęceniu ruszymy w procesji do kościoła) – oraz Gorzkie Żale o 14:30. i Msza św. bezpośrednio po nich już bez kazania (około 15:30).

30.Przez całą Niedzielę Palmową, czyli Męki Pańskiej 2 IV śpiewana jest „Pasja wg św. Mateusza” – a podczas „sumy” wraz z chórem.

31.Po „sumie” rozdane będą nagrody w konkursie naturalnych palm własnoręcznie wykonanych.

32.Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, który zakończy się przeżywaniem Triduum Paschalnego.

33.Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. MB Niepokalanie Poczętej, zel. Heleny Ptaszkowskiej z KG.

34.Zapowiedzi przedślubne trzecie: Kamil Paweł Kruczek, zam. Królowa Górna; oraz: Sylwia Elżbieta Jelito, zam. Królowa Polska.

35.Zapowiedzi przedślubne pierwsze: Krystian Jan Radzik, zam. Królowa Górna; oraz: Adrianna Faustyna Kędroń, zam. Mszalnica.

Kto by znał przeszkody do zawarcia tego sakramentu małżeństwa, winien to zgłosić w kancelarii parafialnej.

36.Intencja do omodlenia w kwietniu – o kulturę wyrzeczenia się przemocy: „Módlmy się o większe propagowanie kultury rezygnacji z przemocy, do której prowadzi coraz rzadsze używanie broni, zarówno przez państwa, jak i obywateli”.

37.Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych w tym tygodniu:

● w piątek 31 III o 18:30 spotkanie KSM (na starej plebanii)

● w piątek 31 III o 18:00 cotygodniowe spotkanie z rodzicami i dziećmi III klas przed I Komunią św. (w sali pod nowym kościołem)

● w sobotę 1 IV o 9:00 – próba scholii (na chórze)

● w sobotę 1 IV o 10:00 – zbiórka dla wszystkich aspirantów, ministrantów, lektorów młodszych i starszych oraz ceremoniarzy z racji zbliżającego się Triduum Paschalnego (I sala pod kościołem)

● w sobotę 1 IV o 10:00 – spotkanie DSM (II sala pod kościołem)

38.Wydatki tego tygodnia: Zapłaciłem operacyjny rachunek za prąd. Na wyjazd lektorów do parku rozrywki. Napoje chłodzące.

39.Zakup przylepnych taśm dwustronnych. Na legitymacje ministrantów.

40.Otrzymaliśmy znów rachunek za prąd – 132,84 zł.

41.Przypominam, iż w związku z wyższymi opłatami na ogrzewanie i utrzymanie cmentarza od tego roku składamy ofiarę po 100 zł.

42.Na biuletyn i utrzymanie strony internetowej datki złożyły kolejne osoby: anonimowo (30 zł). Dziękuję.

43.Na stoliku koło wejścia do zakrystii są do nabycia baranki wielkanocne (8 zł) oraz paschaliki (też 8 zł). Jest to dzieło „Caritas” prowadzone z myślą o potrzebujących.

44.Dziękuję za śpiew 2 młodzieżowym zespołom muzycznym minionej niedzieli 19 III: podczas „wotywy” o 9:00 „Uradowani” zaś na „sumie” o 10:30 „Chwalmy Pana”; scholi dziecięcej za śpiew dzisiejszej niedzieli na „sumie”, tj. o 10:30; zaś 6 lektorom za przeniesienie i ułożenie krzeseł.

45.Dziękuję Bożenie Gaborek za wygrabienie po zimie i po wichurach połamanych suchych gałęzi na cmentarzu, koło drogi i w obrębie cerkwi.

46.Ksiądz wikariusz dziękuje Krzysztofowi Groniowi za użyczenie busa i kierowcy Krzysztofowi Janusowi za dowiezienie lektorów na LaserShot oraz do znanej sieci fast-foodowej.

47.Zawiozłem do Stanisława Mężyka arkusz dachowej blachy do okucia dużej kapliczki robionej na drzewo koło starego kościoła.

48.W 2 sklepach na terenie parafii wystawione są koszyki „Caritas” na dary świąteczne (artykuły spożywcze i higiena) dla biedniejszych w parafii.

49.Dziękuję tym, którzy podjęli się „Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego”.

50.W sobotę 25 marca podczas Mszy św. popołudniowej o godz. 17:00 nastąpiło uroczyste przyjęcie do grona DSM dotychczasowych 9 kandydatek – to: Aleksandra Apola, Amelia Bochenek, Joanna Janus, Karolina Kociołek, Milena Kogut, Natalia Krok, Aleksandra Kruczek, Zuzanna Lompart, Wiktoria Stasik – gratuluję dzieciom, ale także ich rodzicom za sposób religijnego wychowania.

51.Okręgowe Duszpasterstwo Młodzieży „Sącz Boga” zaprasza na comiesięczne Msze Święte dla młodych w ostatnie niedziele miesiąca z cyklu "Światłość w Ciemności". Najbliższe spotkanie odbędzie się 26 marca w Parafii MB Niepokalanej o godz. 20:00. Eucharystia sprawowana jest w intencjach młodych, które można przesłać za pośrednictwem strony internetowej saczboga.pl. Więcej informacji na fanpage'u i plakacie.

52.W piątek 31 III o 19:00 w Boguszy w kościele Zbawiciela rozpocznie się Mszą św. terenowa Droga Krzyżowa. Do wyboru dwie trasy: zielona – „Leśna DK” około 14 km oraz niebieska (św. Antoniego Padewskiego) „Ekstremalna DK” około 32 km. Więcej info na WWW.edk.org.pl oraz fb.

53.Z racji 18 rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, w niedzielę, 2 IV o g. 19:00 z Kościoła parafialnego p.w. Św. Elżbiety w Starym Sączu wyruszy Droga Krzyżowa ulicami miasta. Jej zakończenie będzie miało miejsce na Ołtarzu Papieskim, gdzie zostanie poprowadzona modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II o pokój na świecie, w naszej Ojczyźnie i w ludzkich sercach. Udział w tym wydarzeniu będzie najlepszą wdzięcznością Bogu za dar pontyfikatu i świętości papieża z Polski.

54.W niedzielę 2 IV mija 18 lat od śmierci Jana Pawła II – w związku z tą rocznicą w Tarnowie odbędzie się marsz w obronie Jego dziedzictwa. Jan Paweł II - człowiek, który przez swoje życie i pontyfikat wskazywał ludziom drogę do Boga, który przez niemal trzy dekady był dla wiernych liderem duchowym, przewodnikiem, osobą z którą mamy tak wiele wspomnień. Marsz odbędzie się w najbliższą niedzielę, 2 kwietnia o godz. 13:00, wyruszy on z Placu Sobieskiego w Tarnowie, by następnie przejść ulicami miasta, aż do Pomnika Świętego przy tarnowskiej Katedrze. Wydarzenie jest oddolną inicjatywą społeczną, do organizacji marszu włączyło się wielu lokalnych społeczników. Organizatorzy na wydarzenie zapraszają wszystkich, niezależnie od wyznawanych wartości, poglądów politycznych – wszystkich, którym bliskie jest dziedzictwo Świętego Jana Pawła II. Osoby chcące wesprzeć wydarzenie, proszone są o kontakt bezpośrednio z Stowarzyszeniem Tarnów Pierwsze Niepodległe. Dodatkowe informacje: Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Tarnów Pierwsze Niepodległe, w razie wszelkich pytań proszę o kontakt z: Krystian Gądek
Tel: 510 192 635. Adres mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

55.Dzięki za ofiarę 400 zł na sprzątanie rodzinom: Regina i Grzegorz Król; Maria i Wawrzyniec Mika; Kazimiera i Piotr Jelito; Beata i Paweł Jelito. Do sprzątania dokłada się 6 kolejnych rodzin z Królowej Górnej: Teresa i Zenon Popiela; Tomasz i Patrycja Popiela; Grzegorz i Dariusz Popiela; Maria Bobak; Marcin i Paweł Bobak; Zofia i Stanisław Bobak.

56.Na stoliku wystawiony jest „Gość Niedzielny Ekstra” o relikwiach związanych z Męką Jezusa (całun, korona, chusta, włócznia, krzyż.) – po 14 zł.

57.Na stoliku koło gazet do zabrania ulotki fundacji „Opoka”.

58.Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (10 zł); „Niedziela” (10 zł); „Miłujcie się” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny (7 zł); „Promyczek Dobra” (6 zł); „Mały Promyczek Dobra” (6 zł); „Świat Misyjny” (4 zł); „Misje Dzisiaj” (5 zł); „L`Osservatore Romano” (8 zł).

Poprawiony: sobota, 01 kwietnia 2023 13:21
 

Ewangelia na dziś