Start Informacje Duszpasterskie XXIV Niedziela Zwykła - 13 września 2015 r.
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXIV Niedziela Zwykła - 13 września 2015 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 13 września 2015 00:00

W tygodniu:

Niedziela – 13 IX – XXIV Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Jana Chryzostoma, bpa i dokt. Kośc. – patrona Kaznodziejów (z racji niedzieli opuszcza się w tym roku)

Poniedziałek – 14 IX – Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Wtorek – 15 IX – wsp. Matki Bożej Bolesnej

Środa – 16 IX – wsp. śś. Korneliusza, pap. i Cypriana, bpa

Czwartek – 17 IX – wsp. dow. św. Roberta Bellarmina, bpa i dokt. Kośc.; albo: Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, bpa

Piątek – 18 IX – Święto św. Stanisława Kostki, zak. – patrona drugorzędnego Polski; patronalne święto młodzieży polskiej

Sobota – 19 IX – wsp. dow. św. Januarego, bpa i męcz.

Niedziela – 20 IX – XXV Niedziela Zwykła; albo: śś. Andrzeja Kim Taegon, prezb., Pawła Chong Hasang i Towarzyszy, męczenników (z racji niedzieli opuszcza się)

 1. Lit. Słowa wskazuje dziś na tajemnicę Mesjasza Chrystusa – w którego wiarę wyznajemy słowem i czynem.
 2. Dziś, w tę II niedzielę miesiąca (13 IX) – zmiana tajemnic w różach żeńskich po Mszy św. o g. 7:00.
 3. W tę niedzielę 13 IX odczytywany jest (u nas z racji odpustu przesunięty z 6 IX z racji odpustu) List Pasterski Episkopatu Polski z okazji rozpoczynającego się dziś V Tygodnia Wychowania 13-19 września 2015 r. pt. „Wychowywać do pełni człowieczeństwa”. W tę II niedzielę września (13 IX) – zbierana jest comiesięczna zwyczajowa składka na potrzeby parafii.
 4. W tę niedzielę 13 IX – odpust ku czci „Matki Bożej Radosnej” w Ptaszkowej – podczas „sumy” (o 11:00) jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich ks. prałata Stanisława Górskiego (rodaka, emerytowanego proboszcza w Gorlicach) – on też głosi kazania. Cały program dnia – w gablocie.
 5. Także w tę niedzielę 13 IX uroczystości przy krzyżu na Mystkowie z okazji przypadającego w poniedziałek „Podwyższenia Krzyża Świętego”: o 15:30 Koronka do Bożego Miłosierdzia, zaś o godz. 16:00 Msza św.
 6. W poniedziałek (14 IX) – Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Msze św. rano o godz. 6:30 (z ucałowaniem Krzyża) i wieczorem o godz. 18:00 (wcześniej 17:30 – Droga Krzyżowa).
 7. We wtorek rozpoczyna się Tygodniowy Odpust w Limanowej (15-22 IX) – w sobotę 19 IX o 17:30 Msza św. młodzieżowa, a po niej koncert „Genezareth”. W niedzielę 20 IX – centralna uroczystość (11:00). Zapisy na pieszą pielgrzymkę do Limanowej – w parafii w Kamionce Wlk., bądź w N. Sączu (św. Małgorzaty).
 8. We wtorek 15 IX – rozpoczęcie triduum modlitw w int. młodzieży przed Świętem św. Stanisława Kostki.
 9. We czwartek (17 IX) przypada „Dzień Golgoty Wschodu” – Dzień Sybiraka.
 10. Patronalne Święto młodzieży polskiej przypada w piątek (18 IX) w dniu św. Stanisława Kostki – Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 18:00.
 11. 18-20 IX (piątek od 18:00 do niedzieli do obiadu) w Domu Rekolekcyjnym „Opoka” w Starym Sączu Dni Skupienia dla „Caritas” – od nas jadą panie: Maria Kościółek i Maria Rymanowicz.
 12. Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach: Dni Formacji Ministrantów (szkoła podstawowa i I klasa gimnazjum): 18-20 IX - Dni Formacji Lektorów (od II klasy gimnazjum i szkoła średnia):25-27 IX.
 13. Również w piątek w Czarnym Potoku rozpoczyna się trzydniowy odpust (18-20 IX) „na Matki Bożej Bolesnej”. Sumie w niedzielę 20 IX przewodniczy Ks. Bp Dr Andrzej Jeż. Szczegóły na plakacie w gablocie.
 14. Też w piątek 18 IX przypada Dzień Imienin Ks. Bpa dra Stanisława Salaterskiego – bpa pomocniczego.
 15. W najbliższą sobotę (19 IX) nasza diecezja nasza udaje się z pielgrzymką dziękczynną do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach. Centralnym punktem tej pielgrzymki będzie uroczysta Eucharystia o godz. 12:00 w bazylice Bożego Miłosierdzia. O godz. 15:00 odmówimy koronkę do Bożego Miłosierdzia, a na zakończenie udamy się do Sanktuarium Św. Jana Pawła II, gdzie odśpiewamy nieszpory (peregrynacja zakończyła się 13.06.2015 r. w parafii bł. Karoliny w Tarnowie).
 16. Z tej okazji Biskup wystosował komunikat (u nas czytany dziś) – program na afiszu w gablocie.
 17. Stowarzyszenie Regionalne Centrum Promocji i Rozwoju Doliny Królówki w Królowej Górnej organizuje w sobotę 19 IX coroczny „Rajd do Sanktuarium MB w Litmanovej” na Słowacji. Wyjazd autokarem sprzed kościoła w Królowej Grn. o 10:00 do Kosarzysk, a dalej szlakiem: Obidza – Eliaszówka – i zejście na górę Zvor do Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Litmanovej. Tam o 15:00 Msza św. z Koronką do Bożego Miłosierdzia. Po Mszy św. ognisko (prowiant na tradycyjnego grilla zapewniają organizatorzy) i powrót ok. 20:00. Zabieramy do plecaka kurtki przeciwdeszczowe, wodę do picia, ewentualnie kanapki, ubieramy odpowiednie buty. Chętnych zaprasza Prezes Stowarzyszenia RCPiRDK. Koszt wyprawy 20 zł – płatne w autobusie. Są jeszcze wolne miejsca – zapisy u p. Grzegorza Wolaka i Stanisławy Bogdańskiej.
 18. W niedzielę za tydzień (20 IX) przeżywać będziemy Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Też w niedzielę 20 IX zbiórka do puszek na rzecz Uniwersytetu Papieskiego JP II w Krakowie i Tarnowie.
 19. Na II Krajowy Kongres Akcji Katolickiej w Krakowie (17-20 IX) – z naszej parafii jedzie kilka osób.
 20. Dziękuję jeszcze raz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania, przebiegu i form uświetnienia parafialnego odpustu. Bóg zapłać!
 21. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczy Róża zelatorki Heleny Ptaszkowskiej.
 22. W związek małżeński zamierzają wstąpić: Krzysztof Damian Jaworski, zam. Nowy Sącz; oraz: Justyna Magdalena Radzik, zam. Królowa Górna 35 – zapowiedź trzecia; Bogusław Wojciech Bieniek, zam. Bingley (GB); oraz: Beata Kruczek, zam. Bingley (GB) – zapowiedź trzecia; Janusz Wiesław Kępowicz, zam. Niedrzwica Kościelna; oraz: Joanna Mleczko, zam. Królowa Polska – zapowiedź trzecia; Marcin Michał Kachniarz, zam. Królowa Polska; oraz: Aneta Justyna Bugara, zam. Jamnica – zapowiedź druga. Gdyby ktoś znał jakieś przeszkody do zawarcia tego sakramentu – winien zgłosić w kancelarii parafialnej.
 23. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: we środę o 17:00 – zbiórka lektorów z II klasy gimnazjalnej; w piątek o 17:00 – zbiórka lektorów z III klasy gimnazjalnej; w niedzielę o 12:00 – spotkanie na plebanii z Radą Parafialną.
 24. Sołtysom Józefie Nowak z ekipą i Władysławowi Siedlarzowi z synami lektorami oraz staroście dożynkowemu z pomocnikami dziękuję za rozebranie dekoracji po odpuście oraz przewiezienie ciągnikiem  ławek "Stowarzyszenia". Pani Józefie nadto dziękuję za użyczenie tychże ławek i sztućców.
 25. Dziękuję gospodarzowi p. Januszowi – za obcięcie żywopłotu.
 26. Jak już wspominałem, jeszcze jakiś czas zbierane będą ofiary przez dziesiętników – także będą wykonywane przy parafii „prace dziesiątek”. Roboty jakie są planowane na najbliższe lata: plantowanie ziemi, remont starej plebanii, wykończenie podziemi nowego kościoła, aranżacja estetyczna otoczenia obu kościołów.
 27. Na sprzątanie w minionym tygodniu środki finansowe w wysokości 300 zł przekazały 3 rodziny: Bożena i Zbigniew Legutko, Marian Ogórek, Ludwik Ogórek. Bóg zapłać. Zaś w tym tygodniu do sprzątania dokładają się trzy kolejne rodziny: Władysława i Piotr Krok, Monika i Jan Krok, Beata i Wiesław Krok.
 28. U dzieci do nabycia gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Promyczek Dobra (4 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); a także „Kalendarz Rolników” (19 zł).
Poprawiony: sobota, 19 września 2015 23:03
 

Ewangelia na dziś