Start Informacje XXIV Niedziela Zwykła - 13 września 2015 r.
XXIV Niedziela Zwykła - 13 września 2015 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 13 września 2015 00:00

W tygodniu:

Niedziela – 13 IX – XXIV Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Jana Chryzostoma, bpa i dokt. Kośc. – patrona Kaznodziejów (z racji niedzieli opuszcza się w tym roku)

Poniedziałek – 14 IX – Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Wtorek – 15 IX – wsp. Matki Bożej Bolesnej

Środa – 16 IX – wsp. śś. Korneliusza, pap. i Cypriana, bpa

Czwartek – 17 IX – wsp. dow. św. Roberta Bellarmina, bpa i dokt. Kośc.; albo: Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, bpa

Piątek – 18 IX – Święto św. Stanisława Kostki, zak. – patrona drugorzędnego Polski; patronalne święto młodzieży polskiej

Sobota – 19 IX – wsp. dow. św. Januarego, bpa i męcz.

Niedziela – 20 IX – XXV Niedziela Zwykła; albo: śś. Andrzeja Kim Taegon, prezb., Pawła Chong Hasang i Towarzyszy, męczenników (z racji niedzieli opuszcza się)

 1. Lit. Słowa wskazuje dziś na tajemnicę Mesjasza Chrystusa – w którego wiarę wyznajemy słowem i czynem.
 2. Dziś, w tę II niedzielę miesiąca (13 IX) – zmiana tajemnic w różach żeńskich po Mszy św. o g. 7:00.
 3. W tę niedzielę 13 IX odczytywany jest (u nas z racji odpustu przesunięty z 6 IX z racji odpustu) List Pasterski Episkopatu Polski z okazji rozpoczynającego się dziś V Tygodnia Wychowania 13-19 września 2015 r. pt. „Wychowywać do pełni człowieczeństwa”. W tę II niedzielę września (13 IX) – zbierana jest comiesięczna zwyczajowa składka na potrzeby parafii.
 4. W tę niedzielę 13 IX – odpust ku czci „Matki Bożej Radosnej” w Ptaszkowej – podczas „sumy” (o 11:00) jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich ks. prałata Stanisława Górskiego (rodaka, emerytowanego proboszcza w Gorlicach) – on też głosi kazania. Cały program dnia – w gablocie.
 5. Także w tę niedzielę 13 IX uroczystości przy krzyżu na Mystkowie z okazji przypadającego w poniedziałek „Podwyższenia Krzyża Świętego”: o 15:30 Koronka do Bożego Miłosierdzia, zaś o godz. 16:00 Msza św.
 6. W poniedziałek (14 IX) – Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Msze św. rano o godz. 6:30 (z ucałowaniem Krzyża) i wieczorem o godz. 18:00 (wcześniej 17:30 – Droga Krzyżowa).
 7. We wtorek rozpoczyna się Tygodniowy Odpust w Limanowej (15-22 IX) – w sobotę 19 IX o 17:30 Msza św. młodzieżowa, a po niej koncert „Genezareth”. W niedzielę 20 IX – centralna uroczystość (11:00). Zapisy na pieszą pielgrzymkę do Limanowej – w parafii w Kamionce Wlk., bądź w N. Sączu (św. Małgorzaty).
 8. We wtorek 15 IX – rozpoczęcie triduum modlitw w int. młodzieży przed Świętem św. Stanisława Kostki.
 9. We czwartek (17 IX) przypada „Dzień Golgoty Wschodu” – Dzień Sybiraka.
 10. Patronalne Święto młodzieży polskiej przypada w piątek (18 IX) w dniu św. Stanisława Kostki – Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 18:00.
 11. 18-20 IX (piątek od 18:00 do niedzieli do obiadu) w Domu Rekolekcyjnym „Opoka” w Starym Sączu Dni Skupienia dla „Caritas” – od nas jadą panie: Maria Kościółek i Maria Rymanowicz.
 12. Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach: Dni Formacji Ministrantów (szkoła podstawowa i I klasa gimnazjum): 18-20 IX - Dni Formacji Lektorów (od II klasy gimnazjum i szkoła średnia):25-27 IX.
 13. Również w piątek w Czarnym Potoku rozpoczyna się trzydniowy odpust (18-20 IX) „na Matki Bożej Bolesnej”. Sumie w niedzielę 20 IX przewodniczy Ks. Bp Dr Andrzej Jeż. Szczegóły na plakacie w gablocie.
 14. Też w piątek 18 IX przypada Dzień Imienin Ks. Bpa dra Stanisława Salaterskiego – bpa pomocniczego.
 15. W najbliższą sobotę (19 IX) nasza diecezja nasza udaje się z pielgrzymką dziękczynną do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach. Centralnym punktem tej pielgrzymki będzie uroczysta Eucharystia o godz. 12:00 w bazylice Bożego Miłosierdzia. O godz. 15:00 odmówimy koronkę do Bożego Miłosierdzia, a na zakończenie udamy się do Sanktuarium Św. Jana Pawła II, gdzie odśpiewamy nieszpory (peregrynacja zakończyła się 13.06.2015 r. w parafii bł. Karoliny w Tarnowie).
 16. Z tej okazji Biskup wystosował komunikat (u nas czytany dziś) – program na afiszu w gablocie.
 17. Stowarzyszenie Regionalne Centrum Promocji i Rozwoju Doliny Królówki w Królowej Górnej organizuje w sobotę 19 IX coroczny „Rajd do Sanktuarium MB w Litmanovej” na Słowacji. Wyjazd autokarem sprzed kościoła w Królowej Grn. o 10:00 do Kosarzysk, a dalej szlakiem: Obidza – Eliaszówka – i zejście na górę Zvor do Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Litmanovej. Tam o 15:00 Msza św. z Koronką do Bożego Miłosierdzia. Po Mszy św. ognisko (prowiant na tradycyjnego grilla zapewniają organizatorzy) i powrót ok. 20:00. Zabieramy do plecaka kurtki przeciwdeszczowe, wodę do picia, ewentualnie kanapki, ubieramy odpowiednie buty. Chętnych zaprasza Prezes Stowarzyszenia RCPiRDK. Koszt wyprawy 20 zł – płatne w autobusie. Są jeszcze wolne miejsca – zapisy u p. Grzegorza Wolaka i Stanisławy Bogdańskiej.
 18. W niedzielę za tydzień (20 IX) przeżywać będziemy Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Też w niedzielę 20 IX zbiórka do puszek na rzecz Uniwersytetu Papieskiego JP II w Krakowie i Tarnowie.
 19. Na II Krajowy Kongres Akcji Katolickiej w Krakowie (17-20 IX) – z naszej parafii jedzie kilka osób.
 20. Dziękuję jeszcze raz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania, przebiegu i form uświetnienia parafialnego odpustu. Bóg zapłać!
 21. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczy Róża zelatorki Heleny Ptaszkowskiej.
 22. W związek małżeński zamierzają wstąpić: Krzysztof Damian Jaworski, zam. Nowy Sącz; oraz: Justyna Magdalena Radzik, zam. Królowa Górna 35 – zapowiedź trzecia; Bogusław Wojciech Bieniek, zam. Bingley (GB); oraz: Beata Kruczek, zam. Bingley (GB) – zapowiedź trzecia; Janusz Wiesław Kępowicz, zam. Niedrzwica Kościelna; oraz: Joanna Mleczko, zam. Królowa Polska – zapowiedź trzecia; Marcin Michał Kachniarz, zam. Królowa Polska; oraz: Aneta Justyna Bugara, zam. Jamnica – zapowiedź druga. Gdyby ktoś znał jakieś przeszkody do zawarcia tego sakramentu – winien zgłosić w kancelarii parafialnej.
 23. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: we środę o 17:00 – zbiórka lektorów z II klasy gimnazjalnej; w piątek o 17:00 – zbiórka lektorów z III klasy gimnazjalnej; w niedzielę o 12:00 – spotkanie na plebanii z Radą Parafialną.
 24. Sołtysom Józefie Nowak z ekipą i Władysławowi Siedlarzowi z synami lektorami oraz staroście dożynkowemu z pomocnikami dziękuję za rozebranie dekoracji po odpuście oraz przewiezienie ciągnikiem  ławek "Stowarzyszenia". Pani Józefie nadto dziękuję za użyczenie tychże ławek i sztućców.
 25. Dziękuję gospodarzowi p. Januszowi – za obcięcie żywopłotu.
 26. Jak już wspominałem, jeszcze jakiś czas zbierane będą ofiary przez dziesiętników – także będą wykonywane przy parafii „prace dziesiątek”. Roboty jakie są planowane na najbliższe lata: plantowanie ziemi, remont starej plebanii, wykończenie podziemi nowego kościoła, aranżacja estetyczna otoczenia obu kościołów.
 27. Na sprzątanie w minionym tygodniu środki finansowe w wysokości 300 zł przekazały 3 rodziny: Bożena i Zbigniew Legutko, Marian Ogórek, Ludwik Ogórek. Bóg zapłać. Zaś w tym tygodniu do sprzątania dokładają się trzy kolejne rodziny: Władysława i Piotr Krok, Monika i Jan Krok, Beata i Wiesław Krok.
 28. U dzieci do nabycia gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Promyczek Dobra (4 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); a także „Kalendarz Rolników” (19 zł).
Poprawiony: sobota, 19 września 2015 23:03
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-06-16, Uroczystość Najświętszej Trójcy
  J 16,12-15
  Jezus powiedział swoim uczniom: ”Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz jeszcze znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek słyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam oznajmi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego bierze i wam objawi”.