Start Informacje I Niedziela Adwentu - Informacje Duszpasterskie 29.11.2015
I Niedziela Adwentu - Informacje Duszpasterskie 29.11.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 28 listopada 2015 16:41

I Niedziela Adwentu – 29 listopada 2015

W tygodniu:

Niedziela – 29 XI – I Niedziela Adwentu

Poniedziałek – 30 XI – Święto św. Andrzeja, Apostoła

I Środa – 2 XII – wsp. dow. bł. Rafała Chylińskiego, prezb.

I Czwartek – 3 XII – wsp. św. Franciszka Ksawerego, prezb.

I Piątek – 4 XII – wsp. dow. św. Jana Damasceńskiego, prezb. i dokt. Kośc.; albo: św. Barbary, dziew. i męcz.

I Sobota – 5 XII – poza Roratami odprawia się „Mszę św. wotywną o NMP w sobotę”

I Niedziela – 6 XII – II Niedziela Adwentu; albo: wsp. dow. św. Mikołaja, bpa (z racji niedzieli opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa zachęca nas dziś do twórczego wyczekiwania z miłością Nadchodzącego Zbawiciela.
 2. W ogłoszeniach wysłuchamy Komunikatu Biskupa Tarnowskiego o Roku Miłosierdzia (od 8 XII) i beatyfikacji w dalekim Peru polskich misjonarzy o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego (5 XII).
 3. Przed nami Adwent dzielący się na dwie części: do 17 XII (eschatologia) oraz 17-24 XII (B. Narodzenie).
 4. Dziś (29 XI) już I niedziela Adwentu w dni powszednie zaczną się Roraty ku czci NMP.
 5. Będą one w dni powszednie od poniedziałku do piątku o 16:30, zaś w sobotę bardzo wcześnie, bo tradycyjnie o 6:00 rano. Przed Roratami codziennie proszę o śpiew Godzinek o NMP. Przynosimy lampiony!
 6. Rorat natomiast nie odprawia się w niedziele i we wtorek 8 grudnia (w Niepokalane Poczęcie NMP).
 7. Treść rozważań: „drzewo życia” z okazji chrztu Polski – to program przygotowany przez Małego Gościa.
 8. Dziś na „sumie” odbędzie się chrzest dziecka: Nikodema Sebastiana Siedlarza.
 9. W poniedziałek (30 XI) – Święto św. Andrzeja Apostoła – Msze rano o 6:30 i wieczorem o 16:30 (Roraty).
 10. Od poniedziałku obowiązują czytania: niedzielne z „cyklu C”, zaś w dni powszednie z „Rok I” (tom I Lekcjonarza Mszalnego).
 11. W tym tygodniu przypadają: I środa, I czwartek, I piątek, I sobota oraz I niedziela grudnia.
 12. W I środę – zmiana tajemnic Misyjnych Róż Różańcowych oraz modlitwa i pomoc materialna dla misji.
 13. W I czwartek oraz w I piątek Msze św. rano o 6:30 (wotywa o P. Jezusie: o Wiecznym Kapłanie, a także o Sercu Bożym) i wieczorem o 16:30 (Roraty). Natomiast w I sobotę o 6:00 (Roraty) i o 16:30 (wotywa o MB).
 14. W I czwartek od 15:00 do 20:00 – comiesięczna Adoracja Najświętszego Sakramentu dla młodzieży gimnazjalnej w ramach przygotowania do bierzmowania. Zaś w I piątek – spotkanie liturgiczne.
 15. Natomiast w I piątek od 13:30 do 22:00 Adoracja IHS ogólna.
 16. W te dwa dni od 15:30 przez godzinę spowiedź św. pierwszopiątkowa.
 17. W I piątek o 7:00 ksiądz udaje się do chorych z comiesięczną Komunią Świętą.
 18. W piątek (4 XII) wspominamy w liturgii św. Barbarę – patronkę górników, to także patronalne święto dla naftowców, odlewników i metalowców.
 19. W I sobotę (5 XII) rozpoczęcie triduum dla dziewcząt przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP.
 20. Za tydzień przypada I niedziela grudnia, stąd po wszystkich Mszach św. Adoracja Eucharystii połączona z dziękczynieniem za beatyfikację o. Zbigniewa Strzałkowskiego.
 21. Przed kościołami w II niedzielę Adwentu zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
 22. Po Mszy św. o 7:00 – zmiana Tajemnic dla Róż mężczyzn; zaś w niedzielę za 2 tygodnie dla Róż żeńskich.
 23. Dziękuję chórowi i LSO za oprawę liturgiczną „sumy” w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.
 24. Dziś kończą się wypominki „listopadowe”; od następnej niedzieli „roczne” czytane będą przed 7:00 i 9:00.
 25. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża zelatorki Anny Poręba.
 26. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: we środę o 18:00 – próba chóru, w sobotę o godz. 7:00 – spotkanie mikołajowe dla ministrantów i lektorów (wspólne).
 27. Wydatki minionego tygodnia: wyrobienie do kancelarii pieczątkę z „sygnaturą parafii i proboszcza”; zakup 4 kloszy osłonowych do świec (bo ciągle gasły od przeciągów przy ołtarzu); zapłacenie za zamówione pocztą 500 zestawów opłatków na stół wigilijny (ze względu na ładne opakowania wziąłem je od stałego dostawcy zaopatrującego mnie także na poprzedniej parafii); nabycie na razie 10 tys. komunikantów (potrzebna większa ilość przed Bożym Narodzeniem); zakup 10 szt. białych wsporników budowlanych do mocowania pod półki; dokonanie wpłaty „wpisowego na obowiązkowe coroczne rekolekcje” dla 3 szafarzy; za remont zepsutego sortera.
 28. Na stoliku z przodu koło chrzcielnicy do nabycia świece Wigilijnej Pomocy Dzieciom – minimum po 5 zł.
 29. Tam także są opłatki na stół wigilijny – ofiara dobrowolna przeznaczona na roczne wynagrodzenie dla Kościelnego, bo pracuje jako wolontariusz (odtąd nie będzie chodził z opłatkami po domach).
 30. Dziękuję p. Józefowi Ptaszkowskiemu za darmowo wykonany stojak i rękojeść do krzyża procesyjnego.
 31. Dziękuję stolarzowi p. Stanisławowi Mężykowi za wykonany szafko-stolik na gazety i inne ulotki z wmontowanymi dwoma skarbonkami. Odtąd ministranci nie będą już stać przed kościołem z prasą katolicką, ale sami będziemy mogli się obsłużyć wedle uznania. Stolarz ten ofiarował od siebie materiał na szafkę (deski, lakier, zamek, zawiasy, śruby itp.) – także robocizna za darmo!
 32. Dziękuję też Gospodarzowi za montaż przy prezbiterium dwóch przygotowanych przeze mnie reflektorów „punktowych” – jeden mniejszy z filara oświetla odtąd twarz Pana Jezusa na „tęczy” kościoła, a drugi z prawej strony świeci na ołtarz (bo dotąd świecił tylko jeden punktowy na ambonkę i halogen na ołtarz).
 33. Wkłady świetlne do nich kupiłem dużo wcześniej, o czym już dawno informowałem w biuletynie.
 34. Także gospodarz z 2 robotnikami interwencyjnymi pocięli na cyrkularce kolejną partię drewna – dziękuję.
 35. Dziękuję: pewnej osobie za naprawę kółek do wiadra na sprzątanie w kościele; pani Sołtys – za robotników.
 36. W dniach 4-6 XII na rekolekcje do Tarnowa udają się trzej nasi szafarze nadzwyczajni Komunii Świętej.
 37. 13 XII kazania o „Ojcu Miłosiernym” powie ksiądz z Ukrainy (wcześniej 12 XII – Wieczór Uwielbienia).
 38. Do kin od 7 XI wszedł świetny film „Zakazany Bóg” (na podstawie prawdziwej historii). Patrz: plakat.
 39. Natomiast z końcem listopada w kinach rozpocznie się projekcja pierwszego biograficznego fabularnego filmu o papieżu Franciszku. Więcej szczegółów na stronie internetowej Wydziału Katechetycznego.
 40. W dniach 14-17 I 2016 r. w Będzinie na Śląsku odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek – podaję, bo eliminacje są już w grudniu. W naszej diecezji w Tuchowie 17 XII w Domu Kultury przy ul. Chopina 10). Kategorie solo i w zespołach od 6 lat w górę. Udział jest bezpłatny. Więcej: WWW.mfkip.pl.
 41. Na sprzątanie 300 zł przekazały rodziny: Renata, Jan Kachniarz; Wiktoria Kachniarz; Agnieszka i Wiesław Stojda. Dodatkowo dołożyła się młoda parafianka Kinga Bochenek – 100 zł. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Ewelina, Łukasz Poręba; Stanisława, Józef Kogut; Wiesława, Kazimierz Kociołek.
 42. U ministrantów do nabycia gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (4 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł).
Poprawiony: niedziela, 13 grudnia 2015 22:39
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-09-15, 24. Niedziela zwykła
  Łk 15,1-32
  Zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie: „Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi”. Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: „Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie? A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: «Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła». Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia. Albo jeśli jakaś kobieta, mając dziesięć drachm, zgubi jedną drachmę, czyż nie zapala światła, nie wymiata domu i nie szuka starannie, aż ją znajdzie? A znalazłszy ją, sprasza przyjaciółki i sąsiadki i mówi: «Cieszcie się ze mną, bo znalazłam drachmę, którą zgubiłam». Tak samo, powiadam wam, radość powstaje u aniołów Bożych z jednego grzesznika, który się nawraca”. Powiedział też: „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: «Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników». Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą suknię i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi. Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się; ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to znaczy. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się»”.