Start Informacje Duszpasterskie Niedziela Chrztu Pańskiego - Informacje Duszpasterskie 10.01.2016
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Niedziela Chrztu Pańskiego - Informacje Duszpasterskie 10.01.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 10 stycznia 2016 04:07

Święto Chrztu Pańskiego – 10 stycznia 2016

W tygodniu:

Niedziela – 10 I – Święto Chrztu Pańskiego

Środa – 13 I – wsp. dow. św. Hilarego, bpa i dok. Kośc.

Niedziela – 17 I – II Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Antoniego, opata (opuszcza się z racji niedzieli)

 1. Liturgia Słowa zaprowadza nas dziś nad wody Jordanu, by przypomnieć nam także nasz własny chrzest.
 2. W tę niedzielę (10 I) przypada Uroczystość Chrztu Pańskiego – porządek zwyczajny, jak co tydzień w niedzielę – czyli: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30.
 3. W miejsce „aktu pokutnego” – nastąpi obrzęd pokropienia wodą święconą dla przypomnienia chrztu.
 4. Po Mszy św. o godz. 7:00 – zmiana tajemnic różańcowych Róż Niewiast (tak samo po „prymariach”: w minioną I niedzielę stycznia była zmiana w Różach Męskich; a w Trzech Króli – Róż Misyjnych).
 5. Dziś zaraz po Mszy św. o g. 7:00 szafarz uda się do chorych w następującej kolejności: Cieniawa, Mszalnica-Zagóra, Królowa Polska, Królowa Górna. W tym miesiącu rozwozi Eucharystię p. Edward Nowak.
 6. Natomiast o 10:30 śpiewać będzie nasz chór – w tym miejscu dziękuję chórzystom za śpiew w święta.
 7. Podczas „sumy” chrzest dziecka: Krystiana Kamila Poręby – Msza św. także w jego intencji.
 8. Dzisiejsza składka – jak co miesiąc w drugą niedzielę – przeznaczona jest na cele parafialne.
 9. W sobotę 16 stycznia o godz. 13:00 chrzest dziecka: Patryk Łukasz Woźniak.
 10. W niedzielę za tydzień (17 I) przypada Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
 11. Także w przyszłą niedzielę (17 I) Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce.
 12. Po niedzieli „Chrztu Pańskiego” rozpoczyna się Okres Zwykły (w ciągu roku) przed Wielkim Postem.
 13. Niemniej jednak zwyczaj kolędowania w tradycji polskiej podtrzymywany jest aż do Święta Ofiarowania Pańskiego 2 II (czyli do popularnej MB Gromnicznej).
 14. Porządek ostatniego już tygodnia wizyty duszpasterskiej, czyli popularnej kolędy: Poniedziałek 11.01.2016 - Godz. 1500 – Królowa Górna: od p. Ptak (Stanisława i Zbigniew) do p. Doszna (Maria i Stefan), 11 domów – Ks. Jan, Godz. 1500 – Królowa Górna: od p. Nowak (Anna i Jan) – p. Ogorzałek (Artur) – p. Poręba (Stanisław) do p. Wielocha (Dariusz i Edyta), 15 domów – Ks. Proboszcz. Wtorek 12.01.2015 - Godz. 1500 – Królowa Polska: od p. Grzyb (Jolanta i Mariusz) do p. Szkaradek (Dorota i Tadeusz), 7 domów – Ks. Jan, Godz. 1500 – Królowa Górna: od p. Ptaszkowskich (Helena i Józef) do p. Stanek (Maria i Andrzej), 7 domów – Ks. Proboszcz. Czwartek 14.01.2015 - Godz. 1500 – Królowa Górna: od p. Hatlaś do p. Gaborek (Janusz i Bożena), 6 domów – Ks. Jan, Godz. 1500 – Królowa Górna: od p. Ochwat (Monika i Piotr) do p. Szczepka (Teresa i Krzysztof), 9 domów – Ks. Proboszcz. Piątek 15.01.2016 - Godz. 1500 – Królowa Polska: od p. Damian (Emil Maria) do p. Krok (Wiesław), 9 domów – Ks. Jan.
 15. Proszę o obecność wszystkich domowników i przygotowanie krzyżyka, wody święconej i kropidła, świec, Pisma Świętego i zeszytów. Księża mają ze sobą oleje święte dla udzielenia sakramentu chorych; proponują chorym regularną Komunię Świętą; przybliżają ideę ŚDM (pytając o nocleg dla młodych).
 16. Ministranci i lektorzy chodzą z księżmi po kolędzie „według zasług”, czyli sumienności służenia przy ołtarzu (otrzymanymi ofiarami dzielą się sami).
 17. W sobotę o 11:30 odbył się pogrzeb zmarłego tragicznie w Anglii śp. Rafała Szkolnickiego, 42 lata – odprawionych za niego będzie 45 Mszy św. (33 indywidualnie zamówionych oraz 12 od uczestników pogrzebu); ich spis otrzymała najbliższa rodzina.
 18. Zakończyły się Msze św. za śp. Jana Owcarza oraz śp. Stanisława Aleksandrowicza (te w tym tygodniu).
 19. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża zelatora Józefa Ruszkowicza.
 20. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we środę o godz. o 18:00 – próba chóru (ćwiczenie Pasji), ● w piątek po Mszy św. wieczornej o 17:00 spotkanie Dziewczęcej Służby Maryjnej (salka pod kościołem).
 21. Wydatki tego tygodnia: zakup 2 samojezdnych stelaży-wieszaków na ornaty do zakrystii; za gazety; za pracę przy cięciu zrębków dla pomocnika; za kolędę dla grajków kolędniczych na opłatku dla seniorów; szybkozłączki rur do wody (bo była awaria rur przy studniach).
 22. U tapicera odnowiono (obicie i wymiana poszycia) dwa fotele do poczekalni przed kancelarią.
 23. Zakup luster (3 szt.) ze światłem i półeczką do trzech łazienek.
 24. Zakup grzejnika z termostatem i zegarem czasowym wł / wył „Sanico”. Opaski „torro”.
 25. Jeszcze dokupiono do adaptacji na pokój poddasza plebanii: narożnik aluminiowy progowy złoty; dwa kątowniki plastikowe do paneli ściennych białe zewnętrzne i wewnętrzne; narożniki: 2 zewnętrzne i 2 wewnętrzne do listew przypodłogowych; zaślepki do nich: 2 prawe i 2 lewe; trzy listwy przypodłogowe; klej „Pattex” do drewna i do tworzyw; 2 paczki kołków wkręcanych do regipsów; płyta regipsowa zielona wodoodporna (12,5mm 1,2x2,6m) –białą płytę regipsową ofiarował nam p. Andrzej Królewski; dwa poczwórne gniazda do przedłużaczy; lampa ścienna listwowa na 4 żarówki; 4 żarówki led „Candle” (łezki); 2 żarówki zwykłe; 2 półki łazienkowe; półeczka mydelniczkowa do łazienki; stojak toaletowy na papier ze szczotką; filtr do wody „maxtra brita”; obiady dla robotników; inna „żywnościówka”; za robociznę 4 pracowników.
 26. W Trzech Króli – składka na misje wyniosła: 2086,60 zł.
 27. Pan Czesław Świgut nie przyjął 100 zł za paliwo do rębaka – przekazał je na kościół.
 28. Została zasponsorowana i zakupiona przez młode małżeństwo z parafii nowa, o wiele większa niż dotychczasowa figura św. Antoniego. Rodzina ta nie chce ujawniania swego nazwiska – będzie wpisane jedynie do Kroniki. Bóg zapłać! Teraz trzeba wykonać drewniany odpowiedni postument do jej zamocowania ze „skarbonką św. Antoniego”.
 29. Za wykonaną z desek szopkę dziękuję p. Józefowi Ptaszkowskiemu; za deski p. Ryszardowi Górskiemu.
 30. Za użyczenie koparki na traktorze dziękuję p. Eugeniusz Mężyk (mieliśmy awarię wody przy studniach).
 31. Roboty wodne w studniach i przy rurach wykonywali też: Janusz Gaborek i dwóch innych parafian. Dzięki!
 32. Wprawdzie jest już po akcji Caritas „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” pt.: „Głodni Miłosierdzia” – można nadal wspierać ten cel wysyłając SMS-a z hasłem POMAGAM pod numer 72052 (2,46 zł z VAT).
 33. Dołożono nam z Caritas Diecezjalnego dla rodziny Kocembów 1500 zł (odbiorę je po zakończeniu kolędy).
 34. W gablocie przed kościołem wywieszone są dwa plakaty z programami Roku Świętego (Roku Miłosierdzia) w stacyjnych dwóch kościołach jubileuszowych – z Bazylik Mniejszych w Grybowie oraz w Nowym Sączu.
 35. Niebawem rozpocznie się Kurs Katechezy Przedmałżeńskiej w Parafii Ducha Świętego w Nowym Sączu, ul. Ks. Piotra Skargi 10. Konferencje głoszone będą w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki: od 18 stycznia do 29 stycznia 2016 roku. Więcej szczegółów w gablocie przed świątynią.
 36. W zakrystii są do zabrania nowe zeszyty dla dziesiętników podbite z pieczęcią parafialną.
 37. Dnia 17 I od 14:00 w Lisiej Górze w ramach XI Edycji Akcji „I ty też możesz pomóc” drużyna Oldboys organizuje dla dzieci „Zabawę Karnawałową – wstęp bezpłatny. Od nas dzieci jadą ze mną busem.
 38. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Kazimiera, Jan Kachniarz; Anna, Kazimierz Dziedzina; Joanna, Sławomir Kasprzyk. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Stanisława i Czesław Bogdańscy; Anna i Marian Marszałek; Katarzyna i Łukasz Woźniak.
 39. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny – w środku płyta z filmem „Faustyna” (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (4 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: niedziela, 10 stycznia 2016 23:45
 

Ewangelia na dziś