Start Informacje Niedziela Chrztu Pańskiego - Informacje Duszpasterskie 10.01.2016
Niedziela Chrztu Pańskiego - Informacje Duszpasterskie 10.01.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 10 stycznia 2016 04:07

Święto Chrztu Pańskiego – 10 stycznia 2016

W tygodniu:

Niedziela – 10 I – Święto Chrztu Pańskiego

Środa – 13 I – wsp. dow. św. Hilarego, bpa i dok. Kośc.

Niedziela – 17 I – II Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Antoniego, opata (opuszcza się z racji niedzieli)

 1. Liturgia Słowa zaprowadza nas dziś nad wody Jordanu, by przypomnieć nam także nasz własny chrzest.
 2. W tę niedzielę (10 I) przypada Uroczystość Chrztu Pańskiego – porządek zwyczajny, jak co tydzień w niedzielę – czyli: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30.
 3. W miejsce „aktu pokutnego” – nastąpi obrzęd pokropienia wodą święconą dla przypomnienia chrztu.
 4. Po Mszy św. o godz. 7:00 – zmiana tajemnic różańcowych Róż Niewiast (tak samo po „prymariach”: w minioną I niedzielę stycznia była zmiana w Różach Męskich; a w Trzech Króli – Róż Misyjnych).
 5. Dziś zaraz po Mszy św. o g. 7:00 szafarz uda się do chorych w następującej kolejności: Cieniawa, Mszalnica-Zagóra, Królowa Polska, Królowa Górna. W tym miesiącu rozwozi Eucharystię p. Edward Nowak.
 6. Natomiast o 10:30 śpiewać będzie nasz chór – w tym miejscu dziękuję chórzystom za śpiew w święta.
 7. Podczas „sumy” chrzest dziecka: Krystiana Kamila Poręby – Msza św. także w jego intencji.
 8. Dzisiejsza składka – jak co miesiąc w drugą niedzielę – przeznaczona jest na cele parafialne.
 9. W sobotę 16 stycznia o godz. 13:00 chrzest dziecka: Patryk Łukasz Woźniak.
 10. W niedzielę za tydzień (17 I) przypada Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
 11. Także w przyszłą niedzielę (17 I) Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce.
 12. Po niedzieli „Chrztu Pańskiego” rozpoczyna się Okres Zwykły (w ciągu roku) przed Wielkim Postem.
 13. Niemniej jednak zwyczaj kolędowania w tradycji polskiej podtrzymywany jest aż do Święta Ofiarowania Pańskiego 2 II (czyli do popularnej MB Gromnicznej).
 14. Porządek ostatniego już tygodnia wizyty duszpasterskiej, czyli popularnej kolędy: Poniedziałek 11.01.2016 - Godz. 1500 – Królowa Górna: od p. Ptak (Stanisława i Zbigniew) do p. Doszna (Maria i Stefan), 11 domów – Ks. Jan, Godz. 1500 – Królowa Górna: od p. Nowak (Anna i Jan) – p. Ogorzałek (Artur) – p. Poręba (Stanisław) do p. Wielocha (Dariusz i Edyta), 15 domów – Ks. Proboszcz. Wtorek 12.01.2015 - Godz. 1500 – Królowa Polska: od p. Grzyb (Jolanta i Mariusz) do p. Szkaradek (Dorota i Tadeusz), 7 domów – Ks. Jan, Godz. 1500 – Królowa Górna: od p. Ptaszkowskich (Helena i Józef) do p. Stanek (Maria i Andrzej), 7 domów – Ks. Proboszcz. Czwartek 14.01.2015 - Godz. 1500 – Królowa Górna: od p. Hatlaś do p. Gaborek (Janusz i Bożena), 6 domów – Ks. Jan, Godz. 1500 – Królowa Górna: od p. Ochwat (Monika i Piotr) do p. Szczepka (Teresa i Krzysztof), 9 domów – Ks. Proboszcz. Piątek 15.01.2016 - Godz. 1500 – Królowa Polska: od p. Damian (Emil Maria) do p. Krok (Wiesław), 9 domów – Ks. Jan.
 15. Proszę o obecność wszystkich domowników i przygotowanie krzyżyka, wody święconej i kropidła, świec, Pisma Świętego i zeszytów. Księża mają ze sobą oleje święte dla udzielenia sakramentu chorych; proponują chorym regularną Komunię Świętą; przybliżają ideę ŚDM (pytając o nocleg dla młodych).
 16. Ministranci i lektorzy chodzą z księżmi po kolędzie „według zasług”, czyli sumienności służenia przy ołtarzu (otrzymanymi ofiarami dzielą się sami).
 17. W sobotę o 11:30 odbył się pogrzeb zmarłego tragicznie w Anglii śp. Rafała Szkolnickiego, 42 lata – odprawionych za niego będzie 45 Mszy św. (33 indywidualnie zamówionych oraz 12 od uczestników pogrzebu); ich spis otrzymała najbliższa rodzina.
 18. Zakończyły się Msze św. za śp. Jana Owcarza oraz śp. Stanisława Aleksandrowicza (te w tym tygodniu).
 19. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża zelatora Józefa Ruszkowicza.
 20. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we środę o godz. o 18:00 – próba chóru (ćwiczenie Pasji), ● w piątek po Mszy św. wieczornej o 17:00 spotkanie Dziewczęcej Służby Maryjnej (salka pod kościołem).
 21. Wydatki tego tygodnia: zakup 2 samojezdnych stelaży-wieszaków na ornaty do zakrystii; za gazety; za pracę przy cięciu zrębków dla pomocnika; za kolędę dla grajków kolędniczych na opłatku dla seniorów; szybkozłączki rur do wody (bo była awaria rur przy studniach).
 22. U tapicera odnowiono (obicie i wymiana poszycia) dwa fotele do poczekalni przed kancelarią.
 23. Zakup luster (3 szt.) ze światłem i półeczką do trzech łazienek.
 24. Zakup grzejnika z termostatem i zegarem czasowym wł / wył „Sanico”. Opaski „torro”.
 25. Jeszcze dokupiono do adaptacji na pokój poddasza plebanii: narożnik aluminiowy progowy złoty; dwa kątowniki plastikowe do paneli ściennych białe zewnętrzne i wewnętrzne; narożniki: 2 zewnętrzne i 2 wewnętrzne do listew przypodłogowych; zaślepki do nich: 2 prawe i 2 lewe; trzy listwy przypodłogowe; klej „Pattex” do drewna i do tworzyw; 2 paczki kołków wkręcanych do regipsów; płyta regipsowa zielona wodoodporna (12,5mm 1,2x2,6m) –białą płytę regipsową ofiarował nam p. Andrzej Królewski; dwa poczwórne gniazda do przedłużaczy; lampa ścienna listwowa na 4 żarówki; 4 żarówki led „Candle” (łezki); 2 żarówki zwykłe; 2 półki łazienkowe; półeczka mydelniczkowa do łazienki; stojak toaletowy na papier ze szczotką; filtr do wody „maxtra brita”; obiady dla robotników; inna „żywnościówka”; za robociznę 4 pracowników.
 26. W Trzech Króli – składka na misje wyniosła: 2086,60 zł.
 27. Pan Czesław Świgut nie przyjął 100 zł za paliwo do rębaka – przekazał je na kościół.
 28. Została zasponsorowana i zakupiona przez młode małżeństwo z parafii nowa, o wiele większa niż dotychczasowa figura św. Antoniego. Rodzina ta nie chce ujawniania swego nazwiska – będzie wpisane jedynie do Kroniki. Bóg zapłać! Teraz trzeba wykonać drewniany odpowiedni postument do jej zamocowania ze „skarbonką św. Antoniego”.
 29. Za wykonaną z desek szopkę dziękuję p. Józefowi Ptaszkowskiemu; za deski p. Ryszardowi Górskiemu.
 30. Za użyczenie koparki na traktorze dziękuję p. Eugeniusz Mężyk (mieliśmy awarię wody przy studniach).
 31. Roboty wodne w studniach i przy rurach wykonywali też: Janusz Gaborek i dwóch innych parafian. Dzięki!
 32. Wprawdzie jest już po akcji Caritas „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” pt.: „Głodni Miłosierdzia” – można nadal wspierać ten cel wysyłając SMS-a z hasłem POMAGAM pod numer 72052 (2,46 zł z VAT).
 33. Dołożono nam z Caritas Diecezjalnego dla rodziny Kocembów 1500 zł (odbiorę je po zakończeniu kolędy).
 34. W gablocie przed kościołem wywieszone są dwa plakaty z programami Roku Świętego (Roku Miłosierdzia) w stacyjnych dwóch kościołach jubileuszowych – z Bazylik Mniejszych w Grybowie oraz w Nowym Sączu.
 35. Niebawem rozpocznie się Kurs Katechezy Przedmałżeńskiej w Parafii Ducha Świętego w Nowym Sączu, ul. Ks. Piotra Skargi 10. Konferencje głoszone będą w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki: od 18 stycznia do 29 stycznia 2016 roku. Więcej szczegółów w gablocie przed świątynią.
 36. W zakrystii są do zabrania nowe zeszyty dla dziesiętników podbite z pieczęcią parafialną.
 37. Dnia 17 I od 14:00 w Lisiej Górze w ramach XI Edycji Akcji „I ty też możesz pomóc” drużyna Oldboys organizuje dla dzieci „Zabawę Karnawałową – wstęp bezpłatny. Od nas dzieci jadą ze mną busem.
 38. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Kazimiera, Jan Kachniarz; Anna, Kazimierz Dziedzina; Joanna, Sławomir Kasprzyk. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Stanisława i Czesław Bogdańscy; Anna i Marian Marszałek; Katarzyna i Łukasz Woźniak.
 39. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny – w środku płyta z filmem „Faustyna” (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (4 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: niedziela, 10 stycznia 2016 23:45
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2018-10-19, 28. tydz. zwykły
  Łk 12,1-7
  Kiedy wielotysięczne tłumy zebrały się koło Jezusa, tak że jedni cisnęli się na drugich, zaczął mówić najpierw do swoich uczniów: „Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a coście w izbie szeptali do ucha, głosić będą na dachach. Lecz mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: Bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie. Czyż nie sprzedają pięciu wróbli za dwa asy? A przecież żaden z nich nie jest zapomniany w oczach Bożych. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli”.