Start Informacje 4 Niedziela Zwykła 31.01.2016
4 Niedziela Zwykła 31.01.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 31 stycznia 2016 07:04

IV Niedziela Zwykła – 31 stycznia 2016

W tygodniu:

Niedziela – 31 I – IV Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Jana Bosco, prezb. (opuszcza się z racji niedzieli)

Wtorek – 2 II – Święto Ofiarowania Pańskiego (MB Gromnicznej)

I Środa – 3 II – wsp. dow. św. Błażeja, bpa i męcz.; albo: św. Oskara, bpa (dzień misyjny w parafii)

I Czwartek – 4 II – Wotywa o Jezusie Chrystusie Najwyższy i Wiecznym Kapłanie (tzw. Tłusty Czwartek”)

I Piątek – 5 II – wsp. św. Agaty, dziew. i męcz.; albo: Wotywa o Najświętszym Sercu Pana Jezusa

I Sobota – 6 II – wsp. śś. Pawła Miki i Towarzyszy, męcz.; albo: Wotywa o Niepokalanym Sercu NMP

I Niedziela – 7 II – V Niedziela Zwykła (niedziela adoracyjna w naszej parafii)

 1. Liturgia Słowa pokazuje dziś, co się dzieje w duszy człowieka, gdy zabraknie miłości do Boga i człowieka.
 2. W tę niedzielę (31 I) przeżywamy Światowy Dzień Chorych na Trąd.
 3. Trwa rozpoczęte w sobotę (30 I) triduum dla kobiet przed Świętem Ofiarowania Pańskiego (2 II).
 4. W niedzielę 31 stycznia 2016 r. o godz. 18.00 w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na Dużej Scenie z kolędami i pastorałkami wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z podtarnowskich Wierzchosławic.
 5. Najbliższy poniedziałek (1 II) rozpoczyna miesiąc luty, który poświęcony jest modlitwom za konających.
 6. W dniu 1 II o 17.30 – w katedrze Diecezjalne Dziękczynienie za beatyfikację dwóch polskich męczenników: bł. ojca Michała Tomaszka oraz pochodzącego z naszej diecezji bł. ojca Zbigniewa Strzałkowskiego.
 7. We wtorek (2 II) przypada „Matki Bożej Gromnicznej” czyli Święto Ofiarowania Pańskiego (koniec kolęd).
 8. Msze święte w tym dniu do południa: o g. 7:00, 9:00 i 10:30; oraz po południu o g. 17:00 dla pracujących.
 9. Podczas wszystkich Mszy św. – poświęcenie gromnic. Świece gromniczne powinny być zapalone: 1) podczas procesji na wejście, aż do końca „Chwała na wysokości Bogu”; 2) w czasie Ewangelii; 3) podczas Modlitwy Eucharystycznej (od „Pan z wami” do zakończenia doksologii „Przez Chrystusa, z Chrystusem…”).
 10. 2 II – to także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego; pamiętamy o naszych ss. Rodaczkach i br. Rodaku.
 11. Składka z 2 II jak co roku przeznaczona jest na zakony klauzurowe działające w diecezji.
 12. 2 lutego odczytany będzie List Episkopatu Polski „Osoby Konsekrowane świadkami Miłosierdzia”.
 13. 2 II (w Święto Ofiarowania Pańskiego) „Światowy Dzień Życia Konsekrowanego”, w tym roku zbiega się z uroczystym zakończeniem Roku Życia Konsekrowanego oraz z Jubileuszem Miłosierdzia Osób Konsekrowanych. W związku z tym Biskup zaprasza wspólnoty zakonne z terenu całej diecezji do przejścia przez Bramę Miłosierdzia oraz Mszę św. w katedrze tarnowskiej o godz. 12.00.
 14. 2 II – przypada też 41. Rocznica święceń biskupich ks. bpa Władysława Bobowskiego, bpa seniora.
 15. Natomiast 3 II przypada I środa miesiąca – w naszej parafii „dzień misyjny”, stąd na Mszy św. wieczornej o 17:00 modlitwy za misjonarzy i zbiórka pieniężna na misje. W tym dniu także comiesięczna zmiana tajemnic różańcowych pięciu Róż Misyjnych (dwóch dziecięcych, jednej młodzieżowej i dwóch dorosłych).
 16. Również we środę 3 II w wielu parafiach błogosławieństwo świec i gardła (oraz owoców) „na św. Błażeja”.
 17. Przed nami I czwartek, I piątek oraz I sobota lutego – Msze św. o 6:30 (z odpowiednimi litaniami) oraz o 17:00 (z adoracją Najświętszego Sakramentu).
 18. 4 lutego w I czwartek o godz. 19:30 (po przyjeździe do studia o 19:00) nasz parafialny oddział Akcji Katolickiej poprowadzi o różaniec w radiu RDN „Małopolska” oddział Nowy Sącz.
 19. 4 II (w I czwartek) przypada także tzw. „tłusty czwartek”, stąd w ramach „Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego” całodzienna Adoracja IHS, którą poprowadzą Róże Różańcowe. A oto jej porządek: 7:00 – róża Agaty Chochla; 8:00 – róża Stanisławy Hatlaś; 9:00 – róża Renaty Janus; 10:00 – róża Władysławy Królewskiej; 10:00 – róża Anny Poręby; 11:00 – róża Antoniny Ptaszkowskiej; 12:00 – róża Heleny Ptaszkowskiej; 13:00 – róża Heleny Wacławiak; 14:00 – róża Piotra Jelito; 15:00 – róża Ferdynanda Poręby; 16:00 – Józefa Ruszkowicza; 17:00 – Msza św. z Adoracją ogólną IHS; 18:00 – róża Marii Rymanowicz; 19:00 róża Janiny Siedlarz; 20:00 – na zakończenie Akcja Katolicka, młodzież i chętni; 21:00 Depozycja Sanctissimum.
 20. Możliwe są trzy terminy i formy „Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego” przed Wielkim Postem: albo popołudniami przez trzy niedziele poprzedzające Wielki Post, albo w „tłusty czwartek” przez cały dzień, albo popołudniami przez trzy dni poprzedzające bezpośrednio Środę Popielcową (niedz.-wt.).
 21. Także w I czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu dla klas gimnazjalnych od 15:00 do 20:00 według ustalonego grafiku „szkolnego”. Zaś I piątek ogólna adoracja Najświętszego Sakramentu od 13:30 do 22:00.
 22. Comiesięczne spotkania kandydatów do bierzmowania (w I czwartek – adoracja; I piątek – konferencja).
 23. Spowiedź miesięczna przez 1 h od 16:00: w I środę (dzieci), w I czwartek (młodzież), w I piątek (dorośli).
 24. W I piątek – po Mszy porannej od 7:00 „objazd z Komunią Świętą” do chorych.
 25. W I piątek (5 II) w niektórych parafiach błogosławi się chleb, wodę i sól „ku czci św. Agaty”.
 26. W I sobotę (6 II) u nas Msze św. rano: o 6:30 oraz 8:00; ślub o 14:00; a także wieczorem o 17:00.
 27. Przypominam, iż 6 lutego o 10:00 – w Tarnowie sakra biskupia ks. Leszka Leszkiewicza (komunikat Bpa).
 28. Za tydzień w I niedzielę miesiąca zmiana tajemnic w różach męskich po Mszy św. o godz. 7:00 ; zaś dla kobiet zmiana tajemnic w II niedzielę miesiąca (w I środę – wspomniana zmiana tajemnic Róż Misyjnych).
 29. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna zelatorki Janiny Siedlarz.
 30. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we środę o godz. o 18:00 – próba chóru (ćwiczenie Pasji), ● we czwartek po Mszy św. wieczornej – spotkanie z lektorami (salka nad zakrystią), ● w piątek po Mszy św. wieczornej – spotkanie Dziewczęcej Służby Maryjnej (salka pod kościołem), ● w sobotę o 8:30 – zbiórka harcerzy.
 31. Wydatki tego tygodnia: nabicie dwóch dużych buli gazowych; remont „olejaka”; zapłaciłem za jednorazowy wywóz śmieci z cmentarza w wysokości; za dwa zawory, do kranu wąż do doprowadzenia wody do pralki, itp.; za toner.
 32. Dla zainteresowanych na stoliku jest jeszcze szczegółowy grafik rocznych rekolekcji w „Arce” w Gródku.
 33. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: St. i E. Chochla; M. i J. Chochla; A. i J. Chochla. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Anna i Marek Ślipek; Stanisława Grybel; Józefa i Tadeusz Kiełbasa.
 34. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: niedziela, 31 stycznia 2016 23:05
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-02-17, 6. Niedziela zwykła
  Łk 6,17.20-26
  Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu. A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
  „Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
  Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
  Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
  Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
  Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
  Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
  Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
  Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom”.