Start Informacje 4 Niedziela Zwykła 31.01.2016
4 Niedziela Zwykła 31.01.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 31 stycznia 2016 07:04

IV Niedziela Zwykła – 31 stycznia 2016

W tygodniu:

Niedziela – 31 I – IV Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Jana Bosco, prezb. (opuszcza się z racji niedzieli)

Wtorek – 2 II – Święto Ofiarowania Pańskiego (MB Gromnicznej)

I Środa – 3 II – wsp. dow. św. Błażeja, bpa i męcz.; albo: św. Oskara, bpa (dzień misyjny w parafii)

I Czwartek – 4 II – Wotywa o Jezusie Chrystusie Najwyższy i Wiecznym Kapłanie (tzw. Tłusty Czwartek”)

I Piątek – 5 II – wsp. św. Agaty, dziew. i męcz.; albo: Wotywa o Najświętszym Sercu Pana Jezusa

I Sobota – 6 II – wsp. śś. Pawła Miki i Towarzyszy, męcz.; albo: Wotywa o Niepokalanym Sercu NMP

I Niedziela – 7 II – V Niedziela Zwykła (niedziela adoracyjna w naszej parafii)

 1. Liturgia Słowa pokazuje dziś, co się dzieje w duszy człowieka, gdy zabraknie miłości do Boga i człowieka.
 2. W tę niedzielę (31 I) przeżywamy Światowy Dzień Chorych na Trąd.
 3. Trwa rozpoczęte w sobotę (30 I) triduum dla kobiet przed Świętem Ofiarowania Pańskiego (2 II).
 4. W niedzielę 31 stycznia 2016 r. o godz. 18.00 w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na Dużej Scenie z kolędami i pastorałkami wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z podtarnowskich Wierzchosławic.
 5. Najbliższy poniedziałek (1 II) rozpoczyna miesiąc luty, który poświęcony jest modlitwom za konających.
 6. W dniu 1 II o 17.30 – w katedrze Diecezjalne Dziękczynienie za beatyfikację dwóch polskich męczenników: bł. ojca Michała Tomaszka oraz pochodzącego z naszej diecezji bł. ojca Zbigniewa Strzałkowskiego.
 7. We wtorek (2 II) przypada „Matki Bożej Gromnicznej” czyli Święto Ofiarowania Pańskiego (koniec kolęd).
 8. Msze święte w tym dniu do południa: o g. 7:00, 9:00 i 10:30; oraz po południu o g. 17:00 dla pracujących.
 9. Podczas wszystkich Mszy św. – poświęcenie gromnic. Świece gromniczne powinny być zapalone: 1) podczas procesji na wejście, aż do końca „Chwała na wysokości Bogu”; 2) w czasie Ewangelii; 3) podczas Modlitwy Eucharystycznej (od „Pan z wami” do zakończenia doksologii „Przez Chrystusa, z Chrystusem…”).
 10. 2 II – to także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego; pamiętamy o naszych ss. Rodaczkach i br. Rodaku.
 11. Składka z 2 II jak co roku przeznaczona jest na zakony klauzurowe działające w diecezji.
 12. 2 lutego odczytany będzie List Episkopatu Polski „Osoby Konsekrowane świadkami Miłosierdzia”.
 13. 2 II (w Święto Ofiarowania Pańskiego) „Światowy Dzień Życia Konsekrowanego”, w tym roku zbiega się z uroczystym zakończeniem Roku Życia Konsekrowanego oraz z Jubileuszem Miłosierdzia Osób Konsekrowanych. W związku z tym Biskup zaprasza wspólnoty zakonne z terenu całej diecezji do przejścia przez Bramę Miłosierdzia oraz Mszę św. w katedrze tarnowskiej o godz. 12.00.
 14. 2 II – przypada też 41. Rocznica święceń biskupich ks. bpa Władysława Bobowskiego, bpa seniora.
 15. Natomiast 3 II przypada I środa miesiąca – w naszej parafii „dzień misyjny”, stąd na Mszy św. wieczornej o 17:00 modlitwy za misjonarzy i zbiórka pieniężna na misje. W tym dniu także comiesięczna zmiana tajemnic różańcowych pięciu Róż Misyjnych (dwóch dziecięcych, jednej młodzieżowej i dwóch dorosłych).
 16. Również we środę 3 II w wielu parafiach błogosławieństwo świec i gardła (oraz owoców) „na św. Błażeja”.
 17. Przed nami I czwartek, I piątek oraz I sobota lutego – Msze św. o 6:30 (z odpowiednimi litaniami) oraz o 17:00 (z adoracją Najświętszego Sakramentu).
 18. 4 lutego w I czwartek o godz. 19:30 (po przyjeździe do studia o 19:00) nasz parafialny oddział Akcji Katolickiej poprowadzi o różaniec w radiu RDN „Małopolska” oddział Nowy Sącz.
 19. 4 II (w I czwartek) przypada także tzw. „tłusty czwartek”, stąd w ramach „Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego” całodzienna Adoracja IHS, którą poprowadzą Róże Różańcowe. A oto jej porządek: 7:00 – róża Agaty Chochla; 8:00 – róża Stanisławy Hatlaś; 9:00 – róża Renaty Janus; 10:00 – róża Władysławy Królewskiej; 10:00 – róża Anny Poręby; 11:00 – róża Antoniny Ptaszkowskiej; 12:00 – róża Heleny Ptaszkowskiej; 13:00 – róża Heleny Wacławiak; 14:00 – róża Piotra Jelito; 15:00 – róża Ferdynanda Poręby; 16:00 – Józefa Ruszkowicza; 17:00 – Msza św. z Adoracją ogólną IHS; 18:00 – róża Marii Rymanowicz; 19:00 róża Janiny Siedlarz; 20:00 – na zakończenie Akcja Katolicka, młodzież i chętni; 21:00 Depozycja Sanctissimum.
 20. Możliwe są trzy terminy i formy „Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego” przed Wielkim Postem: albo popołudniami przez trzy niedziele poprzedzające Wielki Post, albo w „tłusty czwartek” przez cały dzień, albo popołudniami przez trzy dni poprzedzające bezpośrednio Środę Popielcową (niedz.-wt.).
 21. Także w I czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu dla klas gimnazjalnych od 15:00 do 20:00 według ustalonego grafiku „szkolnego”. Zaś I piątek ogólna adoracja Najświętszego Sakramentu od 13:30 do 22:00.
 22. Comiesięczne spotkania kandydatów do bierzmowania (w I czwartek – adoracja; I piątek – konferencja).
 23. Spowiedź miesięczna przez 1 h od 16:00: w I środę (dzieci), w I czwartek (młodzież), w I piątek (dorośli).
 24. W I piątek – po Mszy porannej od 7:00 „objazd z Komunią Świętą” do chorych.
 25. W I piątek (5 II) w niektórych parafiach błogosławi się chleb, wodę i sól „ku czci św. Agaty”.
 26. W I sobotę (6 II) u nas Msze św. rano: o 6:30 oraz 8:00; ślub o 14:00; a także wieczorem o 17:00.
 27. Przypominam, iż 6 lutego o 10:00 – w Tarnowie sakra biskupia ks. Leszka Leszkiewicza (komunikat Bpa).
 28. Za tydzień w I niedzielę miesiąca zmiana tajemnic w różach męskich po Mszy św. o godz. 7:00 ; zaś dla kobiet zmiana tajemnic w II niedzielę miesiąca (w I środę – wspomniana zmiana tajemnic Róż Misyjnych).
 29. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna zelatorki Janiny Siedlarz.
 30. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we środę o godz. o 18:00 – próba chóru (ćwiczenie Pasji), ● we czwartek po Mszy św. wieczornej – spotkanie z lektorami (salka nad zakrystią), ● w piątek po Mszy św. wieczornej – spotkanie Dziewczęcej Służby Maryjnej (salka pod kościołem), ● w sobotę o 8:30 – zbiórka harcerzy.
 31. Wydatki tego tygodnia: nabicie dwóch dużych buli gazowych; remont „olejaka”; zapłaciłem za jednorazowy wywóz śmieci z cmentarza w wysokości; za dwa zawory, do kranu wąż do doprowadzenia wody do pralki, itp.; za toner.
 32. Dla zainteresowanych na stoliku jest jeszcze szczegółowy grafik rocznych rekolekcji w „Arce” w Gródku.
 33. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: St. i E. Chochla; M. i J. Chochla; A. i J. Chochla. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Anna i Marek Ślipek; Stanisława Grybel; Józefa i Tadeusz Kiełbasa.
 34. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: niedziela, 31 stycznia 2016 23:05
 

Ewangelia na dziś

 • 2018-10-21, 29. Niedziela zwykła
  Mk 10,35-45
  Jakub i Jan, synowie Zebedeusza, zbliżyli się do Jezusa i rzekli: „Nauczycielu, chcemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy”. On ich zapytał: „Co chcecie, żebym wam uczynił?” Rzekli Mu: „Użycz nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, drugi po lewej Twej stronie”. Jezus im odparł: „Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony?” Odpowiedzieli Mu: „Możemy”. Lecz Jezus rzekł do nich: „Kielich, który Ja mam pić, pić będziecie; i chrzest, który Ja mam przyjąć, wy również przyjmiecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej lub lewej, ale dostanie się ono tym, dla których zostało przygotowane”. Gdy dziesięciu to usłyszało, poczęli oburzać się na Jakuba i Jana. A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł do nich: „Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielki, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu”.