Start Informacje 4 Niedziela Zwykła 31.01.2016
4 Niedziela Zwykła 31.01.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 31 stycznia 2016 07:04

IV Niedziela Zwykła – 31 stycznia 2016

W tygodniu:

Niedziela – 31 I – IV Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Jana Bosco, prezb. (opuszcza się z racji niedzieli)

Wtorek – 2 II – Święto Ofiarowania Pańskiego (MB Gromnicznej)

I Środa – 3 II – wsp. dow. św. Błażeja, bpa i męcz.; albo: św. Oskara, bpa (dzień misyjny w parafii)

I Czwartek – 4 II – Wotywa o Jezusie Chrystusie Najwyższy i Wiecznym Kapłanie (tzw. Tłusty Czwartek”)

I Piątek – 5 II – wsp. św. Agaty, dziew. i męcz.; albo: Wotywa o Najświętszym Sercu Pana Jezusa

I Sobota – 6 II – wsp. śś. Pawła Miki i Towarzyszy, męcz.; albo: Wotywa o Niepokalanym Sercu NMP

I Niedziela – 7 II – V Niedziela Zwykła (niedziela adoracyjna w naszej parafii)

 1. Liturgia Słowa pokazuje dziś, co się dzieje w duszy człowieka, gdy zabraknie miłości do Boga i człowieka.
 2. W tę niedzielę (31 I) przeżywamy Światowy Dzień Chorych na Trąd.
 3. Trwa rozpoczęte w sobotę (30 I) triduum dla kobiet przed Świętem Ofiarowania Pańskiego (2 II).
 4. W niedzielę 31 stycznia 2016 r. o godz. 18.00 w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na Dużej Scenie z kolędami i pastorałkami wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z podtarnowskich Wierzchosławic.
 5. Najbliższy poniedziałek (1 II) rozpoczyna miesiąc luty, który poświęcony jest modlitwom za konających.
 6. W dniu 1 II o 17.30 – w katedrze Diecezjalne Dziękczynienie za beatyfikację dwóch polskich męczenników: bł. ojca Michała Tomaszka oraz pochodzącego z naszej diecezji bł. ojca Zbigniewa Strzałkowskiego.
 7. We wtorek (2 II) przypada „Matki Bożej Gromnicznej” czyli Święto Ofiarowania Pańskiego (koniec kolęd).
 8. Msze święte w tym dniu do południa: o g. 7:00, 9:00 i 10:30; oraz po południu o g. 17:00 dla pracujących.
 9. Podczas wszystkich Mszy św. – poświęcenie gromnic. Świece gromniczne powinny być zapalone: 1) podczas procesji na wejście, aż do końca „Chwała na wysokości Bogu”; 2) w czasie Ewangelii; 3) podczas Modlitwy Eucharystycznej (od „Pan z wami” do zakończenia doksologii „Przez Chrystusa, z Chrystusem…”).
 10. 2 II – to także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego; pamiętamy o naszych ss. Rodaczkach i br. Rodaku.
 11. Składka z 2 II jak co roku przeznaczona jest na zakony klauzurowe działające w diecezji.
 12. 2 lutego odczytany będzie List Episkopatu Polski „Osoby Konsekrowane świadkami Miłosierdzia”.
 13. 2 II (w Święto Ofiarowania Pańskiego) „Światowy Dzień Życia Konsekrowanego”, w tym roku zbiega się z uroczystym zakończeniem Roku Życia Konsekrowanego oraz z Jubileuszem Miłosierdzia Osób Konsekrowanych. W związku z tym Biskup zaprasza wspólnoty zakonne z terenu całej diecezji do przejścia przez Bramę Miłosierdzia oraz Mszę św. w katedrze tarnowskiej o godz. 12.00.
 14. 2 II – przypada też 41. Rocznica święceń biskupich ks. bpa Władysława Bobowskiego, bpa seniora.
 15. Natomiast 3 II przypada I środa miesiąca – w naszej parafii „dzień misyjny”, stąd na Mszy św. wieczornej o 17:00 modlitwy za misjonarzy i zbiórka pieniężna na misje. W tym dniu także comiesięczna zmiana tajemnic różańcowych pięciu Róż Misyjnych (dwóch dziecięcych, jednej młodzieżowej i dwóch dorosłych).
 16. Również we środę 3 II w wielu parafiach błogosławieństwo świec i gardła (oraz owoców) „na św. Błażeja”.
 17. Przed nami I czwartek, I piątek oraz I sobota lutego – Msze św. o 6:30 (z odpowiednimi litaniami) oraz o 17:00 (z adoracją Najświętszego Sakramentu).
 18. 4 lutego w I czwartek o godz. 19:30 (po przyjeździe do studia o 19:00) nasz parafialny oddział Akcji Katolickiej poprowadzi o różaniec w radiu RDN „Małopolska” oddział Nowy Sącz.
 19. 4 II (w I czwartek) przypada także tzw. „tłusty czwartek”, stąd w ramach „Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego” całodzienna Adoracja IHS, którą poprowadzą Róże Różańcowe. A oto jej porządek: 7:00 – róża Agaty Chochla; 8:00 – róża Stanisławy Hatlaś; 9:00 – róża Renaty Janus; 10:00 – róża Władysławy Królewskiej; 10:00 – róża Anny Poręby; 11:00 – róża Antoniny Ptaszkowskiej; 12:00 – róża Heleny Ptaszkowskiej; 13:00 – róża Heleny Wacławiak; 14:00 – róża Piotra Jelito; 15:00 – róża Ferdynanda Poręby; 16:00 – Józefa Ruszkowicza; 17:00 – Msza św. z Adoracją ogólną IHS; 18:00 – róża Marii Rymanowicz; 19:00 róża Janiny Siedlarz; 20:00 – na zakończenie Akcja Katolicka, młodzież i chętni; 21:00 Depozycja Sanctissimum.
 20. Możliwe są trzy terminy i formy „Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego” przed Wielkim Postem: albo popołudniami przez trzy niedziele poprzedzające Wielki Post, albo w „tłusty czwartek” przez cały dzień, albo popołudniami przez trzy dni poprzedzające bezpośrednio Środę Popielcową (niedz.-wt.).
 21. Także w I czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu dla klas gimnazjalnych od 15:00 do 20:00 według ustalonego grafiku „szkolnego”. Zaś I piątek ogólna adoracja Najświętszego Sakramentu od 13:30 do 22:00.
 22. Comiesięczne spotkania kandydatów do bierzmowania (w I czwartek – adoracja; I piątek – konferencja).
 23. Spowiedź miesięczna przez 1 h od 16:00: w I środę (dzieci), w I czwartek (młodzież), w I piątek (dorośli).
 24. W I piątek – po Mszy porannej od 7:00 „objazd z Komunią Świętą” do chorych.
 25. W I piątek (5 II) w niektórych parafiach błogosławi się chleb, wodę i sól „ku czci św. Agaty”.
 26. W I sobotę (6 II) u nas Msze św. rano: o 6:30 oraz 8:00; ślub o 14:00; a także wieczorem o 17:00.
 27. Przypominam, iż 6 lutego o 10:00 – w Tarnowie sakra biskupia ks. Leszka Leszkiewicza (komunikat Bpa).
 28. Za tydzień w I niedzielę miesiąca zmiana tajemnic w różach męskich po Mszy św. o godz. 7:00 ; zaś dla kobiet zmiana tajemnic w II niedzielę miesiąca (w I środę – wspomniana zmiana tajemnic Róż Misyjnych).
 29. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna zelatorki Janiny Siedlarz.
 30. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we środę o godz. o 18:00 – próba chóru (ćwiczenie Pasji), ● we czwartek po Mszy św. wieczornej – spotkanie z lektorami (salka nad zakrystią), ● w piątek po Mszy św. wieczornej – spotkanie Dziewczęcej Służby Maryjnej (salka pod kościołem), ● w sobotę o 8:30 – zbiórka harcerzy.
 31. Wydatki tego tygodnia: nabicie dwóch dużych buli gazowych; remont „olejaka”; zapłaciłem za jednorazowy wywóz śmieci z cmentarza w wysokości; za dwa zawory, do kranu wąż do doprowadzenia wody do pralki, itp.; za toner.
 32. Dla zainteresowanych na stoliku jest jeszcze szczegółowy grafik rocznych rekolekcji w „Arce” w Gródku.
 33. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: St. i E. Chochla; M. i J. Chochla; A. i J. Chochla. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Anna i Marek Ślipek; Stanisława Grybel; Józefa i Tadeusz Kiełbasa.
 34. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: niedziela, 31 stycznia 2016 23:05
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-09-15, 24. Niedziela zwykła
  Łk 15,1-32
  Zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie: „Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi”. Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: „Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie? A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: «Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła». Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia. Albo jeśli jakaś kobieta, mając dziesięć drachm, zgubi jedną drachmę, czyż nie zapala światła, nie wymiata domu i nie szuka starannie, aż ją znajdzie? A znalazłszy ją, sprasza przyjaciółki i sąsiadki i mówi: «Cieszcie się ze mną, bo znalazłam drachmę, którą zgubiłam». Tak samo, powiadam wam, radość powstaje u aniołów Bożych z jednego grzesznika, który się nawraca”. Powiedział też: „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: «Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników». Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą suknię i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi. Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się; ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to znaczy. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się»”.