Start Informacje 15 Niedziela Zwykła - 10.07.2016
15 Niedziela Zwykła - 10.07.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 09 lipca 2016 07:50

XV Niedziela Zwykła – 10 lipca 2016

W tygodniu:

Niedziela – 10 VII – XV Niedziela Zwykła

Poniedziałek – 11 VII – Święto św. Benedykta, opata – patrona Europy

Wtorek – 12 VII – wsp. św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, bpa i męcz.

Środa – 13 VII – wsp. śś. Andrzeja Świerada i Benedykta, pustelników – patronów diecezji

Czwartek – 14 VII – wsp. dow. św. Kamila de Lellis, prezb.; albo: św. Henryka

Piątek – 15 VII – wsp. św. Bonawentury, bpa i dokt. Kośc.

Sobota – 16 VII – wsp. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel

Niedziela – 17 VII – XVI Niedziela Zwykła

 1. Liturgia Słowa mówi nam o szacunku i posłuszeństwie Bogu wyrażonym w samarytańskim przykazaniu Miłości.
 2. Dziś 10 VII po Mszy św. o godz. 7:00 zmiana tajemnic Róż Różańcowych żeńskich. W róży żeńskiej Agaty Chochla następuje zmiana zeleatorki na p. Sylwię Kałuzińską.
 3. Dziś także (10 VII) zapowiadana comiesięczna składka na potrzeby parafii (tak jest co miesiąc)
 4. Kończy się dziś, rozpoczęty sobotę 2 VII, odpust w Tuchowie (szczegółowy program – na afiszu w gablocie).
 5. Jutro (11 VI) przypada Święto św. Benedykta, opata – patrona Europy, stąd Msze św. o 6:3 i 18:00.
 6. We środę natomiast poświęconej MBNP czcimy też patronów diecezji – św. Andrzeja Świerada i Benedykta.
 7. W sobotę przypada liturgiczne wspomnienie NMP z Góry Karmel: zachęcam do przyjmowania i noszenia szkaplerza.
 8. W sobotę 16 lipca w naszej parafii zawarte będą trzy sakramentalne małżeństwa:
  1. godz. 14.00: Małgorzata Góra – Wiesław Wójcik
  2. godz. 15.00: Dominika Kiełbasa – Jakub Bednarek
  3. godz. 16.00: Mariola Radzik – Lukas Šifel
 9. W niedzielę za tydzień (17 VII) składka na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
 10. Na czas wakacji nie ma spotkań DSM i scholii, zaś zbiórki ministrantów i lektorów – tylko okazjonalnie.
 11. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża zelatora Józefa Ruszkowicza.
 12. Trwają zapisy na XXXIV Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską do Częstochowy (17-26 VIII); będzie ona pod hasłem: „Błogosławieni Miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Zapisy w naszej kancelarii do 1 sierpnia – później zapisać się można już tylko w kancelarii Bazyliki św. Małgorzaty lub u Księdza Przewodnika Grupy „Małgorzata”.
 13. Jeszcze przypomnienie o kosztach wpisowych: od pierwszej osoby dorosłej 90 zł; od każdej następnej z rodziny 60 zł; od kolejnego dziecka, czyli drugiego i dalszych w wieku do VI klasy 20 zł (resztę dopłaca „Caritas”).
 14. Do 16 roku życia uczestnik PPT musi mieć dorosłego opiekuna – takie wymagania stawia także ubezpieczyciel.
 15. Spotkanie przedpielgrzymkowe odbędzie się w Bazylice św. Małgorzaty w niedzielę 7 sierpnia: najpierw o godz. 17:00 Msza św.; potem o 18:00 spotkanie organizacyjne w Sali Przemienienia Pańskiego.
 16. Zachęca się zwłaszcza chorych i przeszkodzonych terminowo do duchowego pielgrzymowania z PPT.
 17. Przebywając na urlopie odprawiam wyznaczone intencje „od uczestników pogrzebu” (rodziny zmarłych zapraszam w danym wyznaczonym dniu do uczestnictwa we Mszy św. w kościele parafialnym oraz przyjęcia Komunii Św.).
 18. Jeszcze wydatki sprzed ostatniego tygodnia (wcześniej nie rozliczone): kołki rozporowe z wkrętami; różne rodzaje przejściówek i złączek do węży na wodę; trzydzieści siatek ciernych do gładzi ściennej i dwie kolejne packi do tychże siatek; pamiątkowe ikonki MB Nieustającej Pomocy dla DSM-ek.
 19. Kompletnie został przebudowany katafalk pogrzebowy (chłodnia na zwłoki). Teraz są dwie komory chłodnicze. Usługę wykonała firma „Bogdański – Fabryka Okien i Drzwi” – koszt tych prac (zapłata przelewem w banku).
 20. Zostały zakupione i zamontowane dwa głośniki do spalonej od lat tuby zamontowanej na zewnątrz na starym kościele – tzw. „szczekaczki”; oraz zapłaciłem za ich montaż w tubie i tuby na cerkwi.
 21. Został wykonany przez spawacza i wymalowany wbijany w trawę podest pod dużą donicę krakowiaków.
 22. Elektronik naprawił zepsuty prostownik prądu o regulowanym napięciu używany przy nagłośnieniu w cerkwi.
 23. Randap („Roundup”) – jeden ofiarowany, a drugi zakupiłem.
 24. Dziękuję p. R. Olesiakowi za wyczyszczenie z trawy kostki i kamienia koło starej plebanii (2 tygodnie temu).
 25. Dziękuję też p. Grzegorzowi za dokończenie spryskania przed dwoma tygodniami randapem kostki koło kościoła.
 26. 25-31 lipca – wyjazd na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Szczegółowy program tego wyjazdu jest na stronie ŚDM. Zapisy z wpłatą trwały do niedzieli (19.06). Koszt 800 zł (opłata za spotkanie pakiet A1 + opłata na fundusz solidarnościowy 10 euro + dojazd).
 27. Na wszystkie wyjazdy osoby niepełnoletnie obowiązkowo muszą posiadać specjalne zgody rodziców. W celu ich otrzymania proszę o kontakt mailowy, podając rodzaj wyjazdu - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Ks. Andrzej Remut tel. 693 856 854.
 28. Jeszcze raz przypominam: 26-31 VII – Światowe Dni Młodzieży Krakowie (Błonia i Brzegi oraz Łagiewniki).
 29. 28-31 VII – Pielgrzymka Papieża Franciszka do Polski do Krakowa (także w Częstochowie i Oświęcimiu).
 30. W naszej parafii mamy gościć (od środy 20 VII) młodych Francuzów, którzy w liczbie około 140 osób przydzieleni są na parafie dekanatu N. Sącz-Wschód. Tak więc na poszczególne parafie ma przypaść od kilku do kilkunastu osób.
 31. Czekamy i my na taki przydział – jeśli oczywiście ich wystarczy dla każdej parafii (jeśli nie, to będą ich gościć tylko większe parafie). Wielu bowiem zgłoszonych Francuzów wycofało się po zamachach terrorystycznych we Francji.
 32. Przydzielonymi ewentualnie do parafii Francuzami zajmują się organizacyjnie ks. wikariusz oraz wyznaczone 4 osoby. Parafialny zespół do spraw przyjęcia młodzieży stanowią 2 animatorki (młodzieżowe moderatorki) oraz przedstawiciele Rady Parafialnej: Czesław Bogdański; Maria Wacławiak. Spotkanie Komitetu organizacyjnego w piątek po mszy św. wieczornej.
 33. Przypominam, że spośród młodych tymi Moderatorami Światowych Dni Młodzieży z naszej parafii są: Izabela Poręba i Joanna Michalik (które też liczą do pomocy na kilkoro innych młodych osób). Pragną się z nimi spotkać na wakacjach przed przyjazdem młodych z Francji (jeśli ich wystarczy, by i nam ich przydzielić ).
 34. Jako proboszcz, bardzo proszę o zaangażowanie również tych innych pomocnych im wolontariuszy.
 35. Też prawdopodobnie w drugim tygodniu ŚDM otrzymamy na nocleg Polaków z „Neokatechumenatu” z Pomorza.
 36. Rekolekcje dla młodzieży męskiej prowadzonych przez oo. Redemptorystów: Lubaszowa w Małopolsce 4 – 8 VII (dla szkoły średniej i III klasy gimnazjalnej), Bardo Śląskie na Dolnym Śląsku 11-15 VII (dla szkoły średniej i III klasy gimnazjalnej), Kontakt: o. Witold – Tel. 505 593 233 Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. o.Piotr – Tel. 509 802 799 Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
 37. Dzięki gospodarzowi za dalsze cięcie drewna i koszenie trawy.
 38. Składane są nadal w kopertach ofiary na ogrzewanie i cmentarz. Są też przelewy na konta parafialne – dziękuję.
 39. Na sprzątanie 300 zł przekazały trzy rodziny: Barbara Pokrzywa, Jan Siedlarz, Stanisława, Jan Szczurek. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Władysława, Jan Królewscy; Anna Królewska-Skoczeń i mąż; Andrzej Królewski i żona.
 40. Z racji upałów, jak już informowałem, podczas wakacyjnego okresu Msze św. trwają nieco krócej.
 41. Jeszcze raz proszę, by słuchać z uwagą ogłoszeń parafialnych, albowiem informatory na poszczególne niedziele przygotowałem dużo wcześniej, bo jeszcze przed moim urlopem, stąd mogą być podawane dodatkowe bieżące informacje.
 42. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
 43. Wójt Gminy Kamionka Wielka informuje iż będzie podejmował starania o pozyskanie środków unijnych na dofinansowanie wymiany istniejących kotłów grzewczych w indywidualnych gospodarstwach domowych. W tym celu należy złożyć w Urzędzie Gminy wypełniną ankietę do dnia 15 lipca, którą można pobrać ze strony internetowej.
Poprawiony: czwartek, 04 sierpnia 2016 00:28
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2019-04-19, Wielki Piątek
  J 18,1-19,42
  Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana.

  Pojmanie Jezusa
  E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swoimi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: + Kogo szukacie? E. Odpowiedzieli Mu: I. Jezusa z Nazaretu. E. Rzekł do nich Jezus: + Ja jestem. E. Również i Judasz, który Go zdradził, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: + Kogo szukacie? E. Oni zaś powiedzieli: T. Jezusa z Nazaretu. E. Jezus odrzekł: + Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść. E. Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. Na to rzekł Jezus do Piotra: + Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?

  Przed Annaszem. Zaparcie się Piotra
  E. Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański. Właśnie Kajfasz poradził Żydom, że warto, aby jeden człowiek zginął za naród.
  A szedł za Jezusem Szymon Piotr razem z innym uczniem. Uczeń ten był znany arcykapłanowi i dlatego wszedł za Jezusem na dziedziniec arcykapłana, podczas gdy Piotr zatrzymał się przed bramą na zewnątrz. Wszedł więc ów drugi uczeń, znany arcykapłanowi, pomówił z odźwierną i wprowadził Piotra do środka. A służąca odźwierna rzekła do Piotra: I. Czy może i ty jesteś jednym spośród uczniów tego człowieka? E. On odpowiedział: I. Nie jestem. E. A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się.
  Arcykapłan więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. Jezus mu odpowiedział: + Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem. E. Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: I. Tak odpowiadasz arcykapłanowi? E. Odrzekł mu Jezus: + Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? E. Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.
  A Szymon Piotr stał i grzał się. Powiedzieli wówczas do niego: T. Czy i ty nie jesteś jednym z Jego uczniów? E. On zaprzeczył mówiąc: I. Nie jestem. E. Jeden ze sług arcykapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, rzekł: I. Czyż nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie? E. Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.

  Przed Piłatem
  Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożywać Paschę. Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł: I. Jaką skargę wnosicie przeciwko temu człowiekowi? E. W odpowiedzi rzekli do niego: T. Gdyby to nie był złoczyńca, nie wydalibyśmy Go tobie. E. Piłat więc rzekł do nich: I. Weźcie Go wy i osądźcie według swojego prawa. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. Nam nie wolno nikogo zabić. E. Tak miało się spełnić słowo Jezusa, w którym zapowiedział, jaką śmiercią miał umrzeć.

  Przesłuchanie
  Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a wywoławszy Jezusa rzekł do Niego: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E. Jezus odpowiedział: + Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? E. Piłat odparł: I. Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? E. Odpowiedział Jezus: + Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. E. Piłat zatem powiedział do Niego: I. A więc jesteś królem? E. Odpowiedział Jezus: + Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdziwe. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. E. Rzekł do Niego Piłat: I. Cóż to jest prawda? E. To powiedziawszy wyszedł powtórnie do Żydów i rzekł do nich: I. Ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego więźnia. Czy zatem chcecie, abym wam uwolnił króla żydowskiego? E. Oni zaś powtórnie zawołali: T. Nie Tego, lecz Barabasza! E. A Barabasz był zbrodniarzem.

  „Oto człowiek”
  Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: T. Witaj, królu żydowski! E. I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: I. Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy. E. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: I. Oto człowiek. E. Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: T. Ukrzyżuj! Ukrzyżuj! E. Rzekł do nich Piłat: I. Weźcie Go i sami ukrzyżujcie Ja bowiem nie znajduję w Nim winy. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym.
  E. Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: I. Skąd Ty jesteś? E. Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: I. Nie będziesz mówić ze mną? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować? E. Jezus odpowiedział: + Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. E. Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: T. Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi.

  Wyrok
  E. Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Litostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień, przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: I. Oto król wasz! E. A oni krzyczeli: T. Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! E. Piłat rzekł do nich: I. Czyż króla waszego mam ukrzyżować? E. Odpowiedzieli arcykapłani: T. Poza Cezarem nie mamy króla. E. Wtedy wydał im Jezusa, aby Go ukrzyżowano.

  Ukrzyżowanie
  Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: T. Nie pisz: Król żydowski, ale że On powiedział: Jestem królem żydowskim. E. Odparł Piłat: I. Com napisał, napisałem.
  E. Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą. T. Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. E. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie moje szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze.

  Ostatnie słowa
  A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: + Niewiasto, oto syn twój. E. Następnie rzekł do ucznia: + Oto matka twoja. E. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

  Śmierć Jezusa
  Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: + Pragnę. E. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: + Wykonało się! E. I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.

  Wszyscy klękają i przez chwilę zachowują milczenie.

  Przebicie serca
  Był to dzień Przygotowania; aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz kiedy podeszli i do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kości Jego nie będą łamane. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebodli.

  Złożenie do grobu
  Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.