Start Informacje Duszpasterskie XVI Niedziela Zwykła - 16.07.2016
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XVI Niedziela Zwykła - 16.07.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 17 lipca 2016 06:24

XVI Niedziela Zwykła – 17 lipca 2016

W tygodniu:

Niedziela – 17 VII – XVI Niedziela Zwykła

Poniedziałek – 18 VII – wsp. św. Szymona z Lipnicy, prezb.

Środa – 20 VII – wsp. bł Czesława, prezb.

Czwartek – 21 VII – wsp. dow. św. Wawrzyńca z Brindisi, prezb. i dokt. Kośc.; albo: św. Apolinarego, bpa i męcz.

Piątek – 22 VII – święto św. Marii Magdaleny (dekretem Papieża w tym roku po raz pierwszy święto, a nie wspomnienie)

Sobota – 23 VII – święto św. Brygidy, zakonnicy – patronki Europy

Niedziela – 24 VII – XVII Niedziela Zwykła; albo: św. Kingi, dziewicy – patronki naszej diecezji (opuszcza się z racji niedzieli)

 1. Lit. Słowa zachęca, by wybierać zawsze lepszą cząstkę życia – jest nią spotkanie z Bogiem Abrahama i Ojcem Jezusa.
 2. Odczytane dziś będą: Komunikat Przewodniczącego Episkopatu Polski z okazji „XVII Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa” w Roku Miłosierdzia: 17-25 lipca 2016 r. Oraz Komunikat o śp. ks. abp Zygmuncie Zimowskim.
 3. Więcej szczegółów o uroczystościach pogrzebowych (17-19 VII): w programie w gablocie oraz na klepsydrze.
 4. Składka w tę niedzielę (17 VII) wg zapowiedzi przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
 5. Od minionego piątku (15 VII) trwa tygodniowy odpust ku czci św. Kingi u ss. Klarysek w Starym Sączu – uroczystości centralne w przyszłą niedzielę (24 VII) – suma o 11:00. Program szczegółowy wywieszony jest w gablocie.
 6. W tę środę przybywa do parafii wedle zapowiedzi 18 młodych Francuzów. Dziękuję rodzinom, które je przyjmą.
 7. W najbliższy piątek (22 VII) dekretem Stolicy Apostolskiej po raz pierwszy będzie obchodzone Święto Marii Magdaleny, a nie tylko – jak dotąd – liturgiczne wspomnienie. Treść tego dekretu – w gablocie. Msze św.: 6:30 – 15:00 – 18:00.
 8. W najbliższą sobotę przypada święto św. Brygidy Szwedzkiej – patronki Europy; Msze św. o 6:30, 8:00 i 18:00.
 9. Także w najbliższą sobotę o 15:00 Msza św. ślubna – sakrament małżeństwa zawierają: Kinga Skwarek oraz Krzysztof Bochenek (ślubu udziela były wikariusz ks. Zdzisław Socha). Wcześniej we środę o 19:00 rozmowa liturgiczna.
 10. W najbliższą niedzielę (24 VII), tj. w przededniu liturgicznego wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców, po każdej Mszy św. nastąpi błogosławieństwo pojazdów (samochody, motory, skutery, rowery itp.).
 11. Po modlitwie błogosławieństwa wypowiedzianej w kościele od ołtarza, kapłan uda się z wodą święconą na górny i dolny parking celem pokropienia aut oraz innych dwuśladów i jednośladów.
 12. Za kapłanem szli będą ministranci lub lektorzy rozdając obrazki z podobizną św. Krzysztofa i z tacą zbierając od kierowców dobrowolne datki na fundację „MIVA POLSKA” zakupującą dla polskich misjonarzy środki transportu.
 13. Jest to coroczna Akcja „jednego grosza za jeden kilometr” pod hasłem: „Niesiemy Miłosierdzie drogami świata”.
 14. Także w niedzielę za tydzień przypada liturgiczne wspomnienie starosądeckiej ksieni – św. Kingi, która jest patronką naszej diecezji (ale z racji pierwszeństwa niedzieli – opuszcza się je). Trwa zaś wspomniany odpust w Starym Sączu.
 15. Rozpoczyna się w tym tygodniu tzw. „Tydzień Misyjny ŚDM”, czyli przybycie młodzieży z zagranicy i gościna po rodzinach w naszych parafiach. Z rodzinami, które zadeklarowały przyjęcie młodych – nawiąże kontakt ks. Jan.
 16. A oto ramowy program w całym okręgu nowosądeckim, a więc i w naszej parafii (jest też na ulotkach na stoliku): 20 lipca, środa – „Dzień Powitalnyprzyjazd młodych Francuzów do parafii, powitanie i zakwaterowanie pielgrzymów, 21 lipca, czwartek – Dzień Zapoznawczy” 10:00 – Bazylika św. Małgorzaty: katecheza w języku polskim i francuskim; 11:45-14:39 – zwiedzanie miasta (biura ŚDM, ratusza, zamku); 15:00-18:00 – mecz Francja:Polska na Sandecji; 19:00 – Msza św. pod przewodnictwem bpa Jean Paul James`a ordynariusza diecezji Nanes w języku łacińskim (liturgia Słowa i śpiew dwujęzyczny), 22 lipca, piątek – „Dzień Turystyczny” 10:00 – Kościół św. Kazimierza w Nowym Sączu: katecheza dla młodzieży z Polski i Francji; 11:45-17:00 – wyjazd Francuzów i komitetów parafialnych autokarami do Cieniawy i wyjście na szczyt Wierchowiny; po powrocie przejazd do parafii (rozmowy, wymiana doświadczeń wiary, kultury, spacer po parafii, pokazanie szczególnych miejsc w tym Góry Krzyża), 23 lipca, sobota – „Dzień Dzieła Miłosierdzia” na rzecz wspólnoty parafialnej i Diecezjalny „Dzień Wspólnoty” w Starym Sączu: 8:00-11:00 pobyt w parafii i spotkanie z grupami młodzieżowymi i innymi; praca fizyczna jako trwała pamiątka pobytu w parafii (wg inwencji Komitetu Parafialnego); 12:00 – sądecki Rynek: piesza pielgrzymka do Starego Sącza do Ołtarza Papieskiego (zapraszam jak najwięcej osób z całej parafii!); 15:00 – w Starym Sączu Godzina Miłosierdzia i Msza św. pod przewodnictwem bpa Andrzeja Jeża ordynariusza tarnowskiej diecezji’ około 22:00 – powrót pielgrzymów do rodzin własnymi autokarami i innymi pojazdami, 24 lipca, niedziela: „Festiwal Młodych” o wybranej godzinie – Eucharystia Niedzielna w języku polskim z dwujęzyczną liturgią Słowa; obiad i wspólny czas u rodzin; 17:00-22:00 – sądecki Rynek: Festiwal Młodych (prezentacja grup, świadectwo Katarzyny i Grzegorza, zespół ABM, koncert Golec u`Orkiestra (przybądźmy tam licznie!), 25 lipca, poniedziałek „Dzień Pożegnania” w godzinie przedpołudniowej ustalonej z Francuzami w parafii Msza św. w języku francuskim z goszczącymi rodzinami i obiad u tych rodzin; około 14:00 – pożegnanie i wyjazd pielgrzymów do Krakowa.
 17. Zaś od przyszłego wtorku 26 VII do niedzieli 31 VII Światowe Dni Młodzieży przeżywane będą w Krakowie (Błonia, Łagiewniki i Brzegi pod Wieliczką). Natomiast przylot Ojca Świętego Franciszka: 28-31 lipca 2016 r.
 18. Natomiast także w przyszłym tygodniu przyjadą do naszych rodzin pielgrzymi Neokatechumenatu z Pomorza.
 19. Przy okazji jako proboszcz wszystkich PT Gości serdecznie witam i dziękuję za organizację parafianom i ks. Janowi.
 20. W niedzielę za tydzień (24 VII) będą do odebrania darmowe wejściówki na spotkanie z Papieżem w Brzegach (na sobotę i niedzielę) na „Polu Miłosierdzia”. Zamówiłem 100 sztuk. Pierwszeństwo odbioru mają osoby zapisane w zakrystii.
 21. Trwają nadal zapisy na XXXIV Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę (17-26 VIII); jest ona pod hasłem: „Błogosławieni Miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Zapisy w kancelarii – później u przewodnika grupy.
 22. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna zelatorki Marii Rymanowicz.
 23. Na czas wakacji nie ma żadnych spotkań DSM i scholi, zaś zbiórki ministrantów i lektorów – tylko okazjonalnie.
 24. Na urlopie odprawiam wyznaczone intencje „od uczestników pogrzebu” – rodziny zmarłych zapraszam w danym wyznaczonym dniu do uczestnictwa we Mszy św. w kościele parafialnym oraz przyjęcia Komunii Św.
 25. Wydatki ostatniego tego tygodnia: artykuły potrzebne do sprawowania liturgii: sześć butelek wina; 10 tyś. grubych komunikantów; kadzidło ziołowe; węgielki do kadzidła); papier do drukowania; olej do świec. Nabyłem obrazki z podobizną św. Krzysztofa i modlitwą do niego do rozdania kierowcom 24 lipca. Zakup ekranu dotykowego w miejsce starego popękanego i przed laty rozbitego na chórze jak i wnet wymiana. Zapłaciłem też rachunki wyrównawcze za gaz w kościele + opłaty pobraniowe.
 26. 25-31 lipca – wyjazd zgłoszonych na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa – kontakt z Ks. Andrzejem Remutem.
 27. Na wszystkie wyjazdy osoby niepełnoletnie obowiązkowo muszą posiadać specjalne zgody rodziców. W celu ich otrzymania proszę o kontakt mailowy, podając rodzaj wyjazdu - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Ks. Andrzej Remut tel. 693 856 854.
 28. Jeszcze raz przypominam: 26-31 VII – Światowe Dni Młodzieży w Krakowie (Błonia i Brzegi oraz Łagiewniki).
 29. 28-31 VII – Pielgrzymka Papieża Franciszka do Polski do Krakowa (także w Częstochowie i Oświęcimiu).
 30. Parafialny zespół do spraw przyjęcia młodzieży stanowią 2 animatorki (młodzieżowe moderatorki) Izabela Poręba i Joanna Michalik oraz przedstawiciele Rady Parafialnej: Czesław Bogdański; Maria Wacławiak.
 31. Spis rodzin, które zgłosiły akces przyjęcia młodzieży pod swój dach posiada ks. wikariusz.
 32. Stowarzyszenie „Dolina Królówki” dziś o 14:00 organizuje pieszą wycieczkę na Czarną Kępicę (Wyręby); można też dojechać na 15:30 na biwak z ogniskiem i poczęstunkiem (więcej w gablocie).
 33. Składane są nadal w kopertach ofiary na ogrzewanie i cmentarz. Są też przelewy na konta parafialne – dziękuję.
 34. Na sprzątanie 300 zł przekazały trzy rodziny: Władysława, Jan Królewscy; Anna Królewska - Skoczeń i mąż; Andrzej Królewski i żona. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Monika i Adam Królewscy; Agata Cienki; Agnieszka i Dawid Kurczab.
 35. Jak już informowałem, podczas wakacyjnego okresu z racji duchoty Msze św. trwają nieco krócej.
 36. I znowu proszę, by z uwagą słuchać ogłoszeń parafialnych, bo informatory na poszczególne niedziele przygotowałem dużo wcześniej, w większości jeszcze przed moim urlopem, stąd mogą być podawane dodatkowe bieżące nowe informacje.
 37. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
 

Ewangelia na dziś