Start Informacje XVI Niedziela Zwykła - 16.07.2016
XVI Niedziela Zwykła - 16.07.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 17 lipca 2016 06:24

XVI Niedziela Zwykła – 17 lipca 2016

W tygodniu:

Niedziela – 17 VII – XVI Niedziela Zwykła

Poniedziałek – 18 VII – wsp. św. Szymona z Lipnicy, prezb.

Środa – 20 VII – wsp. bł Czesława, prezb.

Czwartek – 21 VII – wsp. dow. św. Wawrzyńca z Brindisi, prezb. i dokt. Kośc.; albo: św. Apolinarego, bpa i męcz.

Piątek – 22 VII – święto św. Marii Magdaleny (dekretem Papieża w tym roku po raz pierwszy święto, a nie wspomnienie)

Sobota – 23 VII – święto św. Brygidy, zakonnicy – patronki Europy

Niedziela – 24 VII – XVII Niedziela Zwykła; albo: św. Kingi, dziewicy – patronki naszej diecezji (opuszcza się z racji niedzieli)

 1. Lit. Słowa zachęca, by wybierać zawsze lepszą cząstkę życia – jest nią spotkanie z Bogiem Abrahama i Ojcem Jezusa.
 2. Odczytane dziś będą: Komunikat Przewodniczącego Episkopatu Polski z okazji „XVII Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa” w Roku Miłosierdzia: 17-25 lipca 2016 r. Oraz Komunikat o śp. ks. abp Zygmuncie Zimowskim.
 3. Więcej szczegółów o uroczystościach pogrzebowych (17-19 VII): w programie w gablocie oraz na klepsydrze.
 4. Składka w tę niedzielę (17 VII) wg zapowiedzi przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
 5. Od minionego piątku (15 VII) trwa tygodniowy odpust ku czci św. Kingi u ss. Klarysek w Starym Sączu – uroczystości centralne w przyszłą niedzielę (24 VII) – suma o 11:00. Program szczegółowy wywieszony jest w gablocie.
 6. W tę środę przybywa do parafii wedle zapowiedzi 18 młodych Francuzów. Dziękuję rodzinom, które je przyjmą.
 7. W najbliższy piątek (22 VII) dekretem Stolicy Apostolskiej po raz pierwszy będzie obchodzone Święto Marii Magdaleny, a nie tylko – jak dotąd – liturgiczne wspomnienie. Treść tego dekretu – w gablocie. Msze św.: 6:30 – 15:00 – 18:00.
 8. W najbliższą sobotę przypada święto św. Brygidy Szwedzkiej – patronki Europy; Msze św. o 6:30, 8:00 i 18:00.
 9. Także w najbliższą sobotę o 15:00 Msza św. ślubna – sakrament małżeństwa zawierają: Kinga Skwarek oraz Krzysztof Bochenek (ślubu udziela były wikariusz ks. Zdzisław Socha). Wcześniej we środę o 19:00 rozmowa liturgiczna.
 10. W najbliższą niedzielę (24 VII), tj. w przededniu liturgicznego wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców, po każdej Mszy św. nastąpi błogosławieństwo pojazdów (samochody, motory, skutery, rowery itp.).
 11. Po modlitwie błogosławieństwa wypowiedzianej w kościele od ołtarza, kapłan uda się z wodą święconą na górny i dolny parking celem pokropienia aut oraz innych dwuśladów i jednośladów.
 12. Za kapłanem szli będą ministranci lub lektorzy rozdając obrazki z podobizną św. Krzysztofa i z tacą zbierając od kierowców dobrowolne datki na fundację „MIVA POLSKA” zakupującą dla polskich misjonarzy środki transportu.
 13. Jest to coroczna Akcja „jednego grosza za jeden kilometr” pod hasłem: „Niesiemy Miłosierdzie drogami świata”.
 14. Także w niedzielę za tydzień przypada liturgiczne wspomnienie starosądeckiej ksieni – św. Kingi, która jest patronką naszej diecezji (ale z racji pierwszeństwa niedzieli – opuszcza się je). Trwa zaś wspomniany odpust w Starym Sączu.
 15. Rozpoczyna się w tym tygodniu tzw. „Tydzień Misyjny ŚDM”, czyli przybycie młodzieży z zagranicy i gościna po rodzinach w naszych parafiach. Z rodzinami, które zadeklarowały przyjęcie młodych – nawiąże kontakt ks. Jan.
 16. A oto ramowy program w całym okręgu nowosądeckim, a więc i w naszej parafii (jest też na ulotkach na stoliku): 20 lipca, środa – „Dzień Powitalnyprzyjazd młodych Francuzów do parafii, powitanie i zakwaterowanie pielgrzymów, 21 lipca, czwartek – Dzień Zapoznawczy” 10:00 – Bazylika św. Małgorzaty: katecheza w języku polskim i francuskim; 11:45-14:39 – zwiedzanie miasta (biura ŚDM, ratusza, zamku); 15:00-18:00 – mecz Francja:Polska na Sandecji; 19:00 – Msza św. pod przewodnictwem bpa Jean Paul James`a ordynariusza diecezji Nanes w języku łacińskim (liturgia Słowa i śpiew dwujęzyczny), 22 lipca, piątek – „Dzień Turystyczny” 10:00 – Kościół św. Kazimierza w Nowym Sączu: katecheza dla młodzieży z Polski i Francji; 11:45-17:00 – wyjazd Francuzów i komitetów parafialnych autokarami do Cieniawy i wyjście na szczyt Wierchowiny; po powrocie przejazd do parafii (rozmowy, wymiana doświadczeń wiary, kultury, spacer po parafii, pokazanie szczególnych miejsc w tym Góry Krzyża), 23 lipca, sobota – „Dzień Dzieła Miłosierdzia” na rzecz wspólnoty parafialnej i Diecezjalny „Dzień Wspólnoty” w Starym Sączu: 8:00-11:00 pobyt w parafii i spotkanie z grupami młodzieżowymi i innymi; praca fizyczna jako trwała pamiątka pobytu w parafii (wg inwencji Komitetu Parafialnego); 12:00 – sądecki Rynek: piesza pielgrzymka do Starego Sącza do Ołtarza Papieskiego (zapraszam jak najwięcej osób z całej parafii!); 15:00 – w Starym Sączu Godzina Miłosierdzia i Msza św. pod przewodnictwem bpa Andrzeja Jeża ordynariusza tarnowskiej diecezji’ około 22:00 – powrót pielgrzymów do rodzin własnymi autokarami i innymi pojazdami, 24 lipca, niedziela: „Festiwal Młodych” o wybranej godzinie – Eucharystia Niedzielna w języku polskim z dwujęzyczną liturgią Słowa; obiad i wspólny czas u rodzin; 17:00-22:00 – sądecki Rynek: Festiwal Młodych (prezentacja grup, świadectwo Katarzyny i Grzegorza, zespół ABM, koncert Golec u`Orkiestra (przybądźmy tam licznie!), 25 lipca, poniedziałek „Dzień Pożegnania” w godzinie przedpołudniowej ustalonej z Francuzami w parafii Msza św. w języku francuskim z goszczącymi rodzinami i obiad u tych rodzin; około 14:00 – pożegnanie i wyjazd pielgrzymów do Krakowa.
 17. Zaś od przyszłego wtorku 26 VII do niedzieli 31 VII Światowe Dni Młodzieży przeżywane będą w Krakowie (Błonia, Łagiewniki i Brzegi pod Wieliczką). Natomiast przylot Ojca Świętego Franciszka: 28-31 lipca 2016 r.
 18. Natomiast także w przyszłym tygodniu przyjadą do naszych rodzin pielgrzymi Neokatechumenatu z Pomorza.
 19. Przy okazji jako proboszcz wszystkich PT Gości serdecznie witam i dziękuję za organizację parafianom i ks. Janowi.
 20. W niedzielę za tydzień (24 VII) będą do odebrania darmowe wejściówki na spotkanie z Papieżem w Brzegach (na sobotę i niedzielę) na „Polu Miłosierdzia”. Zamówiłem 100 sztuk. Pierwszeństwo odbioru mają osoby zapisane w zakrystii.
 21. Trwają nadal zapisy na XXXIV Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę (17-26 VIII); jest ona pod hasłem: „Błogosławieni Miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Zapisy w kancelarii – później u przewodnika grupy.
 22. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna zelatorki Marii Rymanowicz.
 23. Na czas wakacji nie ma żadnych spotkań DSM i scholi, zaś zbiórki ministrantów i lektorów – tylko okazjonalnie.
 24. Na urlopie odprawiam wyznaczone intencje „od uczestników pogrzebu” – rodziny zmarłych zapraszam w danym wyznaczonym dniu do uczestnictwa we Mszy św. w kościele parafialnym oraz przyjęcia Komunii Św.
 25. Wydatki ostatniego tego tygodnia: artykuły potrzebne do sprawowania liturgii: sześć butelek wina; 10 tyś. grubych komunikantów; kadzidło ziołowe; węgielki do kadzidła); papier do drukowania; olej do świec. Nabyłem obrazki z podobizną św. Krzysztofa i modlitwą do niego do rozdania kierowcom 24 lipca. Zakup ekranu dotykowego w miejsce starego popękanego i przed laty rozbitego na chórze jak i wnet wymiana. Zapłaciłem też rachunki wyrównawcze za gaz w kościele + opłaty pobraniowe.
 26. 25-31 lipca – wyjazd zgłoszonych na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa – kontakt z Ks. Andrzejem Remutem.
 27. Na wszystkie wyjazdy osoby niepełnoletnie obowiązkowo muszą posiadać specjalne zgody rodziców. W celu ich otrzymania proszę o kontakt mailowy, podając rodzaj wyjazdu - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Ks. Andrzej Remut tel. 693 856 854.
 28. Jeszcze raz przypominam: 26-31 VII – Światowe Dni Młodzieży w Krakowie (Błonia i Brzegi oraz Łagiewniki).
 29. 28-31 VII – Pielgrzymka Papieża Franciszka do Polski do Krakowa (także w Częstochowie i Oświęcimiu).
 30. Parafialny zespół do spraw przyjęcia młodzieży stanowią 2 animatorki (młodzieżowe moderatorki) Izabela Poręba i Joanna Michalik oraz przedstawiciele Rady Parafialnej: Czesław Bogdański; Maria Wacławiak.
 31. Spis rodzin, które zgłosiły akces przyjęcia młodzieży pod swój dach posiada ks. wikariusz.
 32. Stowarzyszenie „Dolina Królówki” dziś o 14:00 organizuje pieszą wycieczkę na Czarną Kępicę (Wyręby); można też dojechać na 15:30 na biwak z ogniskiem i poczęstunkiem (więcej w gablocie).
 33. Składane są nadal w kopertach ofiary na ogrzewanie i cmentarz. Są też przelewy na konta parafialne – dziękuję.
 34. Na sprzątanie 300 zł przekazały trzy rodziny: Władysława, Jan Królewscy; Anna Królewska - Skoczeń i mąż; Andrzej Królewski i żona. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Monika i Adam Królewscy; Agata Cienki; Agnieszka i Dawid Kurczab.
 35. Jak już informowałem, podczas wakacyjnego okresu z racji duchoty Msze św. trwają nieco krócej.
 36. I znowu proszę, by z uwagą słuchać ogłoszeń parafialnych, bo informatory na poszczególne niedziele przygotowałem dużo wcześniej, w większości jeszcze przed moim urlopem, stąd mogą być podawane dodatkowe bieżące nowe informacje.
 37. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-06-16, Uroczystość Najświętszej Trójcy
  J 16,12-15
  Jezus powiedział swoim uczniom: ”Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz jeszcze znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek słyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam oznajmi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego bierze i wam objawi”.