Start Informacje XXVII Niedziela Zwykła – 2 października 2016
XXVII Niedziela Zwykła – 2 października 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 02 października 2016 08:40

XXVII Niedziela Zwykła – 2 października 2016

W tygodniu:

Niedziela – 2 X – XXVII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Aniołów Stróżów (opuszcza się)

Wtorek – 4 X – wsp. św. Franciszka z Asyżu

I Środa – 5 X – wsp. św. Faustyny Kowalskiej, dziew.

I Czwartek – 6 X – wsp. dow. św. Brunona, prezb.

I Piątek – 7 X – wsp. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

Niedziela – 9 X – XXVIII Niedziela Zwykła; albo: wsp. bł. Wincentego Kadłubka, bpa (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa przypomina nam o charyzmacie służby, który jest znakiem wiary przymnożonej nam przez Jezusa.
 2. Wysłuchamy dziś Listu Episkopatu zapowiadającego obchody XVI „Tygodnia i Dnia Papieskiego” (9-16 X).
 3. Są też 2 komunikaty Biskupa o Marszu dla Życia i Rodziny oraz o Radiowo-Internetowym Studium Biblijnym.
 4. W tę I niedzielę października (2 X) – po Mszach św. bardzo krótka Adoracja Najświętszego Sakramentu.
 5. Oprawę muzyczną Mszy św. o 9:00 poczyniła nowopowstała w naszej parafii młodzieżowa grupa muzyczna.
 6. Dzisiejsza składka, jak w każdą I niedzielę każdego miesiąca, przeznaczona jest na cele diecezji.
 7. Dziś członkowie parafialnych oddziałów Caritas rozprowadzają przy kościołach „chlebki miłosierdzia”. Ofiarując co najmniej 5 zł, otrzymamy taki "chlebek miłosierdzia" – symboliczny znak otwartego serca. Wszystkie zebrane ofiary Caritas diecezji przeznacza na dożywianie dzieci w szkołach, świetlicach i pomoc w formie paczek żywnościowych.
 8. Po prymarii (po 7:00-ce) comiesięczna zmiana tajemnic w Różach Męskich. Zaś dla kobiet za tydzień też po 7:00-ce.
 9. Dziś też odpust w Cieniawie połączony z jubileuszem 35-lecia parafii i posługi w niej ks. prał. Franciszka Olczaka.
 10. Też dziś (2 X) rozpoczyna się tygodniowy odpust w Sanktuarium MB Różańcowej w Bochni. Szczegóły są na afiszu.
 11. W piątek 7 X o g. 10:30 (w ramach tygodniowego odpustu w Sanktuarium MB Różańcowej w Bochni) XXI „pielgrzymka rencistów, wdowców, wdów i ludzi starszych wiekiem”. Szczegóły na afiszu.
 12. Przed nami I środa – dzień misyjny w naszej parafii (modlitwa i składka na misje, zmiana tajemnic Róż Misyjnych).
 13. W I czwartek i I piątek Msze św. zarówno rano o 6:30 (z litaniami chrystocentrycznymi) i o 17:45 (z Adoracją IHS).
 14. W I czwartek oraz w I piątek comiesięczna godzinna spowiedź św. od 16:00 do 17:00.
 15. 6 X i 7 X adoracje popołudniowe: w I czwartek dla gimnazjalistów (15:00-20:00) i w I piątek ogólna (13:30-22:00).
 16. W I piątek rano od 7:00 comiesięczny objazd ks. katechety z Komunią Święta do chorych.
 17. Jak co miesiąc składka za tydzień (9 X) przeznaczona jest na potrzeby parafialne (tzw. inwestycyjna).
 18. W niedzielę za tydzień (9 X) z racji Dnia Papieskiego w Limanowej o 12:00 „Marsz dla Życia i Rodziny”. Chętni, wyruszą także od nas – zgłoszenia na wyjazd tylko do dziś u państwa z Akcji Katolickiej.
 19. „VIII Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny” w Limanowej 9 X 2016 r.: 12:00 – Msza św. w Bazylice; 13:00 – Przemarsz ulicami miasta; 14:00 – Piknik rodzinny w Parku Miejskim. Plakat!
 20. Zakończenie „Niedziel Fatimskich” w Zakopanem 16 X o 10:00 – zapisy także u członków Akcji Katolickiej do 9 X.
 21. Minionej soboty (1 X) rozpoczęły się Nabożeństwa Różańcowe. Wraz z nimi ulega zmianie czas popołudniowych nabożeństw w dni powszednie o godzinę wcześniej. Odtąd przesunięte są one z 18:00 na 17:00.
 22. O g. 17:00 Różaniec, a po nim tj. około 17:45 Msza św. Zachęcam do udziału w tych nabożeństwach oraz do wykonywania różańców „z czegokolwiek”. Zawieszamy je na statywie. Pod koniec października będą one nagrodzone.
 23. Zaś w soboty Różaniec będzie o 8:00, a po nim Msza św.; Natomiast w niedziele prywatnie – przed sumą, tj. o 10:00.
 24. Hasłem różańcowej formacji dziecięcej są słowa z plakatu: „Żywa Korona Maryi”; którą ułożymy ze sławnych Polaków (świętych, uczonych, artystów, polityków żołnierzy itd.), a której cząstką ma się stać każdy z nas.
 25. W tym kończącym się już Roku Miłosierdzia słuchamy czytanek październikowych „Wyobraźnia Miłosierdzia zamieniona w czyn”: o św. Matce Teresie z Kalkuty i św. Stanisławie Papczyńskim – dopiero co kanonizowanych.
 26. Codziennie któreś szczęśliwie wylosowane dziecko otrzymywać będzie medalik i coś słodkiego.
 27. W najbliższą sobotę 8 X różaniec zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią będzie o 8:00 a po nim Msza św. o 8:45, a o 15:00 w tym roku w naszej parafii odbędzie się konkurs piosenki religijnej (z racji braku dużej sali na plebanii poprosiłem o lokum w szkole na sali gimnastycznej; tam też około 60 uczestników otrzyma posiłek i nagrody).
 28. Jest to Konkurs Gminny z uczestnikami z różnych szkół i parafii (GOK zapewnia nagłośnienie, komisję i nagrody, natomiast nasza parafia: posiłek dla dzieci i młodzieży, lokal oraz konferansjera).
 29. Są cztery kategorie wykonawców: ● soliści (→ dzieci; → młodzież); ● zespoły (→ dzieci; → młodzież).
 30. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn zelatora Piotra Jelito.
 31. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we wtorek o 16:00 – zbiórka aspirantów i ministrantów, ● we środę o 19:00 – próba chóru, ● we środę (5 X) o 17:00, tj. przed Mszą św. wieczorną – spotkanie DSM (sala pod kościołem), ● we czwartek po nabożeństwie – zbiórka lektorów.
 32. Kurs lektorski w naszym dekanacie rozpocznie się w tę sobotę 8 X o g. 9.00 w kościele MB Niepokalanej w N. Sączu. Zapisy na kurs w dniu przyjazdu. Kurs lektorski zakończy się 19 X. Z naszej parafii zgłoszono 8 ministrantów.
 33. Wydatki tego tygodnia: Wyrównanie powinności półrocznej do kurii za materiały duszpasterskie (m.in. plakaty, czytanki na nabożeństwa, gazety misyjne itp.)
 34. Farba beżowa „tikkurila” na grzejniki w starej plebanii; biała farba do okien „jedynka”; swa worki kleju budowlanego na ściany; kosisko; na paliwo na dojazd pracujących gratis; paliwo do traktorka kosiarki; jedzenie dla robotników na starej plebanii i z dziesiątki; materiały na tegoroczne nabożeństwa różańcowe (100 zestawów po 31 banderoli dla dzieci i plansza); siedem nabojów z tonerem „Katun” do kserokopiarki „Minolta” służącej do druku informatora; części dla złożenia komputera: procesor, karta graficzna i ram; płyta główna, zasilacz i dysk „Samsung”, obudowa, okablowanie, pasta.
 35. Dziękuję mężczyznom i młodzieńcom z grupy dziesiętnika Józefa Ziębca – pracowali przy usuwaniu chaszczów i plantowaniu ziemi: Józef Ziębiec, Marian Ogórek (za niego Michał Poręba), Józef Siedlarz, Grzegorz Siedlarz (za niego Kamil Siedlarz), Krzysztof Siedlarz, Zbigniew Legutko, Stanisław Surma, Jan Krok (z synem Adasiem), Marek Bochenek (za niego Tadeusz Homoncik); zamiast pracy ofiarę złożyli: Tadeusz oraz Barbara Wacławiak (150 zł) i Wiesław Krok (50 zł).
 36. Z grupy dziesiętnika Krzysztofa Ruszkowicza sprzed tygodnia jeszcze ofiarę złożył Paweł Potoniec – 100 zł. Dzięki.
 37. Na sobotę proszę mężczyzn z grupy  Marka Kotasa – znów będą prace ziemno-porządkowe przy drodze na cmentarz.
 38. Przynosimy rękawice, łopaty, szpadle, kilofy. Jeśli przyjdą kobiety czy dzieci – dla nich mam także lżejszą pracę.
 39. Dziękuję za ramki do obrazów ofiarowane i przywiezione przez panów Pawła Jaworskiego i Krzysztofa Gronia.
 40. Znów przez gospodarza z Bińczarowej został zebrany i wywieziony drugi pokos siana ze stoku znad kościoła.
 41. Od 7 do 9 X  zaczyna się SAMowa formacja (SAM to Szkoła Animacji Misyjnej prowadzona przez Dzieło Misyjne Diecezji Tarnowskiej i przygotowuje misyjnych animatorów młodzieżowych oraz dorosłych, które pragną pogłębić osobistą formację misyjną oraz zaangażować się w ramach parafii i diecezji w misyjne apostolstwo i duszpasterstwo). Zgłoszenia chętnych osób – począwszy od 3 klasy gimnazjum telefonicznie lub mailowo:14/63-17-370; e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Więcej info. na stronie: http://www.misje.diecezja.tarnow.pl/mlodziez/szkola-animacji-misyjnej.html
 42. Istnieje też możliwość przeprowadzenia animacji misyjnej w parafii lub w szkole, w ciągu tygodnia lub w niedzielę.
 43. Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie informuje, iż 8 X 2016 roku rozpocznie się w Tarnowie XVI edycja Diecezjalnego Studium Rodziny. Zajęcia tej edycji Studium będą odbywały się w Wyższym Seminarium Duchownym w każdą drugą sobotę miesiąca w godzinach od 9.00 do 15.00.
 44. Narodowa Pielgrzymka do Rzymu odbędzie się w dniach od 20-23 X 2016. Zgłoszenia: w bazylikach mniejszych.
 45. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Monika, Marcin Hombek; Irena, Stanisław Dobosz; Janina, Grodzisław Madej. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Zofia Poręba; Teresa Mężyk; Zofia Kruczek.
 46. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
 47. Pielgrzymka "Margaretek" - księży i osób modlących się za Was. Wyjazd w sobotę o godz. 6.50 spod kościoła zapisy u p. Marii Rymanowicz i Stanisławy Bogdańskiej koszt 20 zł. Początek uroczystości w Krakowie w Sanktuarium Jana Pawła II o godz. 9.00.
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-09-15, 24. Niedziela zwykła
  Łk 15,1-32
  Zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie: „Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi”. Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: „Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie? A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: «Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła». Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia. Albo jeśli jakaś kobieta, mając dziesięć drachm, zgubi jedną drachmę, czyż nie zapala światła, nie wymiata domu i nie szuka starannie, aż ją znajdzie? A znalazłszy ją, sprasza przyjaciółki i sąsiadki i mówi: «Cieszcie się ze mną, bo znalazłam drachmę, którą zgubiłam». Tak samo, powiadam wam, radość powstaje u aniołów Bożych z jednego grzesznika, który się nawraca”. Powiedział też: „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: «Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników». Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą suknię i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi. Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się; ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to znaczy. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się»”.