Start Informacje Duszpasterskie VI Niedziela Wielkanocna – 21 maja 2017
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
VI Niedziela Wielkanocna – 21 maja 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 21 maja 2017 04:30

 

VI Niedziela Wielkanocna – 21 maja 2017

W tygodniu:

Niedziela – 21 V – VI Niedziela Wielkanocna; albo: wsp. dow. śś. Krzysztofa Magellanesa, prezb. i Towarzyszy męcz (opuszcza się)

Poniedziałek – 22 V – wsp. dow. św. Rity z Cascii

Środa – 24 V – wsp. Najświętszej Maryi Panny – Wspomożycielki Wiernych

Czwartek – 25 V – wsp. dow. św. Bedy Czcigodnego, prezb. i dokt. Kośc.l albo: św. Grzegorza VII, pap.; albo: św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziew.

Piątek – 26 V – wsp. św. Filipa Nereusza, prezb.

Sobota – 27 V – wsp. dow. św. Augustyna z Canterbury, bpa

Niedziela – 28 V – VII Niedziela Wielkanocna; Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

 1. Liturgia Słowa przedstawiając rozszerzanie się Ewangelii jest też zapowiedzią Wniebowstąpienia i Zesłania Ducha Św.
 2. Zakończył się tzw. „Biały Tydzień Eucharystyczny” dzieci pierwszokomunijnych – a dziś o 10:30 Uroczystość Rocznicy I Komunii Świętej dla dzieci III klas. Za rok nie będzie I Komunii Świętej – bo odtąd w diecezji będzie dopiero w III klasie.
 3. Na sumie kazanie - na pozostałych zaś Mszach św. wysłuchamy Listu Episkopatu Polski na 100-lecie Objawień w Fatima.
 4. W N. Sączu w „Białym Klasztorze” dziś drugi dzień „odpustu św. Rity” – suma o 10:30 (i poświęcenie ogrodu różanego).
 5. W poniedziałek (22 V) w szkole o g. 8:45 „egzamin bierzmowanych” dla II klas gimnazjalnych w obecności przynajmniej jednego z rodziców (młodzież została o tym poinformowana). Natomiast Bierzmowanie dla III klas – 22 VI w Boguszy!
 6. We środę (24 V) w „NMP Wspomożycieli Wiernych” w Kościele przypada „Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach”.
 7. W tym tygodniu przypadają Kwartalne Dni Modlitw o Urodzaje przeżywane od niedzieli do środy, natomiast u nas zwyczajem wieloletnim z programem przewidzianych procesji błagalnych o urodzaje i błogosławieniem pól wyruszymy: do krzyża w Królowej Górnej – we czwartek po Mszy św. o 18:00, do krzyża w Królowej Polskiej – w piątek po Mszy św. o 18:00, do kapliczki maryjnej w Mszalnicy-Zagóra – w sobotę po Mszy św. o 8:00.
 8. Procesje te połączone będą z: " Nabożeństwem Majowym " odmówieniem Różańca " Litanią do Wszystkich Świętych " błogosławieństwem pól i modlitwą o urodzaje i zachowanie od kataklizmu i nieszczęść, wypadków przy pracy na roli.
 9. W piątek (26 V) rozpoczyna się nowenna do Ducha Świętego przed czekającą nas Uroczystością „Zielonych Świątków”.
 10. W piątek również przypada „Dzień Matki” – pamiętajmy w modlitwie o naszych rodzicielkach.
 11. W sobotę o 15:00 – ślub kolejnej pary: Jeremiasza Ptaszkowskiego i Wioletty Szczepanik.
 12. W najbliższą niedzielę (28 V) przypada Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (VII Niedziela Wielkanocy).
 13. Także 28 maja w Nawojowej o 11:00 prymicje ks. Grzegorza Ogórka (potem dla zaproszonych – przyjęcie w „Finezji”).
 14. Zapraszam na Nabożeństwa Majowe w kościele albo przy kapliczkach w tym maryjnym miesiącu Jej dedykowanym.
 15. Nabożeństwa majowe w nowym kościele – codziennie w dni powszednie o 18:00 (po Majówce bezpośrednio Msza św.), a w niedziele Majówki są po Mszy św. popołudniowej, czyli około 15:15 (w drewnianym kościele).
 16. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: w środę o 17:00 – spotkanie ministrantów i kandydatów na ministrantów, we środę o 17:00 – spotkanie DSM, w piątek o 17:00 – próba scholii parafialnej (śpiew w przyszłą niedzielę o 10:30).
 17. Dzieci Pierwszokomunijne z II klas wraz z rodzicami w piątek o 17:00 mają ostatnie spotkanie w salce pod kościołem.
 18. Akcja Katolicka modli się co miesiąc na Mszy św. wieczornej – w każdą 2 środę miesiąca: „Modlitwa za Ojczyznę”, zaś w każdą 3 środę miesiąca: „w intencji Synodu Diecezji Tarnowskiej”.
 19. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet zelatorki Heleny Wacławiak.
 20. Kancelaria parafialna czynna jest przez pół godziny po każdej Mszy św. – przed Mszą św. ze względu na inne obowiązki księży (wypominki, konfesjonał, przygotowania do liturgii, druk biuletynu itp.) nie ma takiej możliwości!
 21. Wydatki tego tygodnia: zapłata za dwa wozidła ziemi obsypkowej, tzw. „humusu” (dostarczył ją p. Eugeniusz Mężyk); za trzy tony białego piasku ze składu z Kamionki Wielkiej (z przywiezieniem); wydałem na tzw. „obrywy” dla kilku załadunkowych i rozładunkowych dowożonego kamienia; kolejne 40 litrów białej farby „Dekoral” w ramach gromadzenia do malowania kościoła; woda i kawa dla pracujących w sobotę; trzy pizze dla nich.
 22. Comiesięczna składka na potrzeby parafii sprzed tygodnia wyniosła aż 3891 zł 50 gr. Bóg zapłać.
 23. Dzieci pierwszokomunijne podczas „Białego Tygodnia Eucharystycznego” złożyły na misje ofiarę 413,44 zł. Dzięki.
 24. W związek małżeński zamierzają wstąpić (zapowiedź trzecia): Tomasz Henryk Skórka, zam. Andrzejówka; oraz: Paulina Maria Janus, zam. Mszalnica-Zagóra. Jeśli ktoś zna jakiekolwiek przeszkody do zawarcia tego małżeństwa – ma moralny obowiązek zgłosić to w kancelarii.
 25. Dziękuję panom z grup dwóch dziesiętników Marii Rymanowicz i Jana Nowaka – pracowali przy układaniu kamienia jako chodnika: Andrzej Pancerz, Kazimierz Stelmach, Mieczysław Kantor i Paweł Kantor, Krzysztof Tomera, Stanisław Poręba, Michał Buczek, Józef Ślipek, Sławomir Siedlarz (+ traktorek), Edward Nowak (za Stanisława Rymanowicza), Sebastian Nowak (za Jana Nowaka), Bartosz Kiełbasa (za Stanisława Szczurka), Dominik Wyszowski (za Tomasza Rymanowicza), Adrian Wyszowski (za Mariana Kościółka), Tadeusz Groń (za Janusza Górskiego), Przemysław Ogorzałek (za Artura Ogorzałka) oraz Zbigniew Janus. Dzięki za ciężką pracę! Nadto dziękuję p. Sławomirowi Siedlarzowi za użyczony traktorek.
 26. Dziękuję p. Stanisławowi Kmakowi za ofiarę 100 zł zamiast pracy w poprzednim tygodniu; oraz p. Janinie Witek za ofiarę 50 zł – zamiast sobotniej pracy w tym tygodniu.
 27. Na tę sobotę proszę panów znów z dwóch kolejnych grup dziesiętników: Edyty Ząber oraz Jana Siedlarza – planujemy czyszczenie parkingów z chwastów (w poniedziałek będą spryskane chemikaliami), będzie też w dalszym ciągu praca przy układaniu kamienia (zabrać: rękawice, kilofy, motyki, sztychówki i łopaty).
 28. Bóg zapłać pani Czesławie Szczurek za ofiarowane do kościoła kwiaty bylinowe – zaś paniom: Monice Stelmach, Beacie Stelmach i Elżbiecie Poręba dziękuję za ich posadzenie. Pomagał im Piotrek Stelmach.
 29. Dziękuję panu Eugeniuszowi Mężykowi za dwukrotny dowóz wozidłem ziemi humusowej do obsypki (kilkadziesiąt ton).
 30. Zakończyło się już gromadzenie kamienia łupanego do wielu jeszcze czekających nas prac kamieniarskich – za kamień pozyskany z rozbiórki przy DPS w Kamionce Wielkiej nic nie zapłaciłem, otrzymaliśmy go całkowicie „gratis”. W tym miejscu najserdeczniejsze „Bóg zapłać!” ks. prał. Stanisławowi Ruchała i tamtejszej wspólnocie parafialnej.
 31. Kamień ten 7 razy wywrotką przewiozła firma p. Roberta Złockiego – za transport również nie zapłaciliśmy ani grosza, bo okazało się, iż transport ten postanowił całkowicie sfinansować, wespół ze swą żoną, jego wspólnik a nasz parafianin, p. Robert Ząber. Wielkie dzięki! Jedyny nasz wydatek, to „obrywy” dla robotników ładujących i rozładowujących kamień.
 32. Przekazałem chętnym z parafii trzy bilety dla dzieci na darmowy wyjazd 1 VI do Częstochowy na Dzień Dziecka.
 33. Przed kościołem wywieszony jest plakat o warunkach pięciu pierwszych sobót, o których pouczała w Fatimie Matka Boża – polecam zainteresować się! Tu przypominam cztery kroki: a) przystąpić do spowiedzi; b) przyjąć Komunię Świętą; c) odmówić jedną część Różańca św.; d) odprawić 15 minutową medytację nad tajemnicami różańcowymi.
 34. Do kin wszedł nowy film Mariusza Pilsa i Dariusza Walusiaka nawiązujący do Fatimy „Teraz i w godzinie śmierci” o różańcowej modlitwie na świecie – jest to wielka epicka opowieść o sile tej modlitwy. W kinie „Sokół” w Nowym Sączu wyświetlany jest jeszcze tylko do tego czwartku 25 maja. Bilety po 12 i 14 zł. Szczegóły – patrz: plakat. Na stoliku są ulotki.
 35. Siostry Niepokalanki zapraszają do swych szkół: Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie (4-letnie) oraz Branżowa Szkoła Gastronomiczna I stopnia (3-letnia). Kontakt: Nowy Sącz, ul. Poniatowskiego 7; tel. 18 442 04 04 WWW.bialyklasztor.pl
 36. W poniedziałek 22 V w Remizie OSP w Mystkowie o godz. 14:30 dla kobiet możliwość darmowej mammografii i USG tarczycy połączonych z warsztatami i prelekcjami prowadzonymi przez Centrum Medyczne Maszachaba w Krakowie, ul. Prądnicka 50 (także poczęstunek). Wiek 50-69, ale przyjmie się kobiety w każdym wieku. Szczegóły na plakatach przed kościołem. Tel. 503 777 651 oraz 12 633 02 18.
 37. Urząd Gminy w Kamionce Wlk. informuje, że do 31 maja właściciele gruntów, na których nastąpiły nieodwracalne zmiany (osuwiska, oberwanie gruntu, zalanie naruszające znacznie strukturę gleby) mogą złożyć wniosek w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu – Wydział Geodezji na ul. Strzeleckiej 1: celem aktualizacji klasyfikacji gruntu. Szczegóły: plakat.
 38. V Zjazd Sądeczan – 28 maja; oraz Wieczorne Sądeczan Rozmowy – 27 maja. Msza św. w parafii św. Małgorzaty.
 39. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Władysław i Grażyna Stanek, Andrzej i Maria Stanek, Katarzyna Borkowska. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Stefan i Maria Doszna; Beata Doszna-Ziobrowska; Stanisław i Aniela Gurba.
 40. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś