Start Informacje Duszpasterskie XIV Niedziela Zwykła – 9 lipca 2017
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XIV Niedziela Zwykła – 9 lipca 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
środa, 26 lipca 2017 14:52

XIV Niedziela Zwykła – 9 lipca 2017

W tygodniu:

Niedziela – 9 VII – XIV Niedziela Zwykła; wsp. śś. Augustyna Zhao Rong, prezb. i Towarzyszy (opuszcza się z racji niedzieli)

Wtorek – 11 VII – Święto św. Benedykta, opata – patrona Europy

Środa – 12 VII – wsp. św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, bpa i męcz.

Czwartek – 13 VII – wsp. śś. Andrzeja Świerada i Benedykta, pustelników – patronów diecezji

Piątek – 14 VII – wsp. dow. św. Kamila de Lellis, prezb.; albo: św. Henryka

Sobota – 15 VII – wsp. św. Bonawentury, bpa i dokt. Kośc.

Niedziela – 16 VII – XV Niedziela Zwykła; albo: wsp. NMP z Góry Karmel (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa jest serdecznym zaproszeniem od Jezusa: ku wszystkim „utrudzonym i obciążonym krzyżem”, by nas pokrzepić.
 2. Dzisiaj (9 VII), tj. w II niedzielę miesiąca – jak co miesiąc składka na potrzeby parafii (inwestycyjna).
 3. W tę II niedzielę lipca zwyczajowo po prymarii (po 7:00) zmianka tajemnic róż żeńskich Żywego Różańca.
 4. W cerkwi podczas Mszy św. popołudniowej 14:30 chrzest dziecka: Emanuela Pawła Ząber (Msza św. za niego 12 VII o 18:00).
 5. Kończy się dziś w sanktuarium w Tuchowie Wielki Odpust Tuchowski (w poniedziałek od nas był cały autobus i bus).
 6. Natomiast od dziś rozpoczyna się inny tygodniowy odpust w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Jej sanktuarium w Tarnowie na Burku (w dniach 9-16 VII). W sanktuarium tym szerzony jest kult Szkaplerza Świętego. Szczegóły: na plakacie.
 7. Od poniedziałku (11 VII) rozpoczynają się Msze św. „gregoriańskie” za +Władysława Nowaka. Złożone są z intencji pogrzebowych: 12 od pracowników firmy „Romanek” oraz 18 od uczestników pogrzebu. Sprawować je będzie w miarę zdrowia ks. Prałat.
 8. We wtorek (11 VII) przypada Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy – Msze św. w tym dniu rano o 6:30 i 18:00.
 9. AK modli się – w 2 środę miesiąca: „Modlitwa za Ojczyznę”, zaś w 3 środę miesiąca: „w int. Synodu Diecezji Tarnowskiej”.
 10. W czwartek natomiast: wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta – patronów naszej diecezji.
 11. W czwartek też z racji 13 dnia lipca wieczorem Różaniec Fatimski odmawiany w procesji wokół obu kościołów.
 12. Porządek 13 VII: rano Msza św. o g. 6:30 i wieczorem o g. 18:00, po niej bezpośrednio procesja różańcowa z lampionami.
 13. Również we czwartek na Mszy św. porannej o 6:30 kończą się kolejne Msze pogrzebowe – tym razem za śp. Zofię Szczecina.
 14. W przyszłą niedzielę (16 VII) znów 2 kolejne chrzty dzieci – łaski tej dostąpią: Magdalena Dominika Kruczek i Antonina Groń.
 15. W niedzielę za tydzień (16 VII) – składka na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
 16. Do sakramentalnego ślubu małżeńskiego przygotowują się – zapowiedź trzecia: Krzysztof Szczepan Gaborek, zam. Królowa Górna; oraz: Renata Górka, zam. Lipnica Wielka.
 17. Na drogę przygotowania do małżeństw zgłosiły się kolejne pary narzeczeńskie – zapowiedź pierwsza: Wojciech Adam Maziarz, zam. Pęcherska Góra, par. Czchów; oraz: Sabina Maria Janus, zam. Królowa Górna. Dariusz Janus, zam. Królowa Polska; oraz: Diana Gwóźdź, zam. Viale Mazzini, Sulmona, Italia. Piotr Paweł Haza, zam. Nawojowa; oraz: Arleta Katarzyna Kościółek, zam. Mszalnica. Kto znałby jakieś przeszkody małżeńskie, winien je zgłosić w kancelarii parafialnej.
 18. Na czas wakacji „zawiesza się” do odwołania wszelkie spotkania formacyjne, zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych.
 19. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie „I Róża rodziców modlących się za swe dzieci” zelatorki Stanisławy Bogdańskiej.
 20. Wydatki tego tygodnia: drobne artykuły elektryczne dokupione przed moim wyjazdem na urlop.
 21. Po założeniu całej nowej instalacji w starej plebanii, elektryk Mariusz Poręba wykonał kolejne prace: naprawa gniazd w kościele, opanowanie dziwnych zachowań instalacji nowej plebanii, dalsze oświetlenie frontonu kościoła i wieży, wymiana kabli na ASX na słupach, oświetlenie tyłu cerkwi, montaż liczników na słupie, ścianach starej i nowej plebanii oraz szopie, założenie systemu alarmowego w starej plebanii i czujek ruchu, założenie skrzynki z gniazdami siłowymi pod schodami plebanii – w całości uiściłem zaległości po zakończeniu wszelkich prac wykonywanych w przeciągu prawie roku – za zużyte materiały i robociznę.
 22. Kolumna betonowa pod figurę MB + przywóz; palisada koło kolumny; zakup paliwa do kosiarek.
 23. Na pizze dla robotników we czwartek i sobotę (oraz za drobne artykuły takie jak za kawa, cukier, cytryny itp.); inne artykuły żywnościowe i przyprawy kupione robotnikom od kostki.
 24. Za lody na wycieczce dzieci z Dziewczęcej Służby Maryjnej w St. Sączu.
 25. Od tego tygodnia przez cały lipiec nie będzie grup roboczych – przebywam na urlopie. Prace zaczną się od I soboty sierpnia.
 26. Zakończyły się już prace budowy schodów i chodników z kostki brukowej przechodzących koło starej plebanii od kościoła ku dolnemu parkingowi oraz prace koło nowej plebanii. Wykonywała je firma z Otfinowa (praca trwała nieco ponad miesiąc; 8 robotników co tydzień od poniedziałku do soboty nocowało na starej plebanii).
 27. Rozliczyłem się już w producentami betonu, kruszywa na podbudowę, kostki brukowej i obrzeży oraz z wykonawcami – tuż po moim powrocie z pierwszej części urlopu. Szczegóły podam sukcesywnie w kolejnych ogłoszeniach i numerach biuletynu.
 28. Na rozliczenie doczekała się także restauracja „u Krystyny” z Ptaszkowej, skąd brano catering „dań dnia” (bo tańsze).
 29. Od poniedziałku 12 VII na teren starego kościoła wchodzi firma „Madejski-Olszański”: wykonywać będą podbicie fundamentów wieży i cerkwi – uzyskaliśmy środki konserwatorskie 50 tyś zł (parafia dopłaci 6,5 tyś. zł – jako wkład własny).
 30. Pracownicy ci także spać będą we czterech w jednym z pomieszczeń na starej plebanii.
 31. Można już korzystać ze wszystkich schodów – jest także dojście do WC w pomieszczeniach sanitarnych za plebanią.
 32. Jeszcze przed nami po pracach brukarskich montaż oświetlenia (30 szt. przy schodach głównych i 10 koło plebanii oraz 2 oświetlających figurę), zasypanie klombów ziemią i obsadzenie kwiatami, umocowanie figury MB na kolumnie, a w kolejnym etapie montaż barierek przy wszystkich schodach oraz trzech małych fontann (2 przy figurze i 1 koło plebanii). Sprzątanie i humus.
 33. W tę minioną sobotę pracowali panowie z kolejnej grupy dziesiętnika: śp. Mariana Gronia (za niego rolę tę przejął p. Robert Kościółek) – ogromnie się cieszę, bo pracowało aż 16 mężczyzn i młodzieńców (a 3 przeszkodzonych złożyło ofiarę): Robert Kościółek, Piotr Jelito, Marcin Groń, Paweł Janus, Krzysztof Janus, Stanisław Kruczek, Marek Witek (+ ciągnik), Stanisław Witek, Zenon Popiela, Mirosław Jawor, Wojciech Jelito, Paweł Jelito, Stanisław Bobak, Paweł Bobak, Marek Bochenek, Zbigniew Janus oraz ofiarę za dniówkę po 50 zł złożyli trzej przeszkodzeni w ty dniu: Daniel Kruczek, Jan Wojciechowski, Wawrzyniec Mika. Wszystkim szczere „Bóg zapłać”! Wykonali oni pracę wywożenia resztek korzeni i drobnych kamieni, które wyszły przy bronowaniu oraz wygrabienia tego terenu po obu stronach drogi na cmentarz (wyplantowanie); zebrali również wystające kamienie po niwelacji koparkowej koło nowej plebanii. Do ich wywozu posłużył ciągnik z wozem darmowo użyczony przez Marka Witka.
 34. Przy sprzątaniu starej plebanii po 8 robotnikach-brukarzach, którzy tam przez ponad miesiąc nocowali pracowały też panie z grupy dziesiętnika Eugeniusza Janusza – były to: Anna Siedlarz, Katarzyna Gruca, Anna Witek, Janina Nowak (za nią Maria Wyszowska) oraz Stefania Janusz (z córką Weroniką). Serdecznie dziękuję.
 35. Jak wspomniałem od tego tygodnia przez cały lipiec nie będzie grup roboczych – przebywam na drugiej części urlopu. Prace zaczną się od pierwszej soboty sierpnia (czyli od 5 VIII). Jestem ogromnie wdzięczny za angażowanie się parafian!
 36. Dziękuję Czesławowi Świgutowi za pocięcie rębakiem ostatniej partii zalegających gałęzi. Pomagali mu Janusz Gaborek z synami Krzysztofem i Jonaszem. Traktora z przyczepką użyczyli Jan i Krystyna Michalik. Janusz Gaborek wykosił też otoczenie.
 37. Dziękuję też Mariuszowi Michalikowi i Szymonowi Kmakowi za wywóz beczką zawartości zbiornika.
 38. Do końca lipca trwają zapisy na XXXV Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę, która rozpocznie się 17 VIII Mszą św. o 6.30 na placu katedralnym w Tarnowie. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Kim On właściwie jest. Idźcie i głoście”. W sierpniu zapisy już tylko w miejscach organizacji poszczególnych grup. Koszt uczestnictwa w PPT nie uległ zmianie i wynosi 90,00 zł od osoby. A gdy z domu idzie więcej osób, każda następna płaci 60,00 zł., a każde następne dziecko (drugie dziecko z rodziny) do kl. VI włącznie tylko 20 zł resztę dopłaca Caritas. Więcej informacji o pielgrzymce – na stronach internetowych Pielgrzymki www. http://pielgrzymkatarnowska.pl
 39. Na czas mojego urlopu biuletyn zapełniany jest informacjami uprzedzająco przed wyjazdem i z tej racji mogą się pojawiać w ogłoszeniach z ambony nowe informacje. Dlatego proszę o wyrozumiałość i uwagę przy bieżących niedzielnych ogłoszeniach.
 40. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Krystyna Poręba, Stanisław i Natalia Kruczek, Marian i Wiesława Poręba. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Józef i Anna Poręba, Ferdynand i Cecylia Poręba, Roman i Edyta Gaj.
 41. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś