Start Informacje Duszpasterskie XXI Niedziela Zwykła – 27 sierpnia 2017
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXI Niedziela Zwykła – 27 sierpnia 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 27 sierpnia 2017 05:51

XXI Niedziela Zwykła – 27 sierpnia 2017

W tygodniu:

Niedziela – 27 VIII – XXI Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Moniki (opuszcza się)

Poniedziałek – 28 VIII – wsp. św. Augustyna, bpa i dokt. Kośc.

Wtorek – 29 VIII – wsp. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela

I Piątek – 1 IX – wsp. bł. Bronisławy, dziew.; wotywa o NSPJ

I Sobota – 2 IX – wotywa o Niepokalanym Sercu NMP

I Niedziela – 3 IX – XXII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Grzegorza Wielkiego, pap i dokt. Kośc. (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa pyta dziś – za kogo uważasz Jezusa? Kim jest dla ciebie Bóg w twoim życiu? On – Pan wszystkiego!
 2. Kończy się już sierpień, miesiąc apelu Episkopatu Polski o trzeźwości i abstynencję – jaki był odzew każdego z nas?
 3. Dzisiejsza niedziela (27 VIII), to ostatnia w miesiącu, stąd przeżywamy tzw. „Trzecią Niedzielę Synodalną” z własną liturgią.
 4. Podczas ogłoszeń wysłuchamy Komunikatu ks. Biskupa o Koronacji Obrazu MB Królowej Rodzin w Chorzelowie (9 IX o 11:00).
 5. Do końca sierpnia trzeba złożyć wniosek 500+ według nowych zasad po małych zmianach – mówi o tym prośba pani minister.
 6. Dziś (27 VIII) w Królowej Górnej przeżywamy Gminne Dożynki „w Dolinie Królówki” – uroczysta Msza św. o godz. 13:00 na scenie przy placu koło remizy OSP. W programie także: część obrzędowa dożynek; część artystyczna; konkursy; zabawa ludowa.
 7. W związku z tym nie ma dziś Mszy św. popołudniowej o 14:30 w cerkwi – intencja popołudniowa przeniesiona na godz. 10:30.
 8. W tę niedzielę 27 sierpnia Msze św. będą więc w następującym porządku: nowy kościół: 7:00 – 9:00 i 10:30; stadion: 13:00.
 9. Zgodnie z odczytanym przed tygodniem Komunikatem Biskupa Tarnowskiego dziś prowadzona jest przez „Caritas” zbiórka pieniędzy na wsparcie dla ofiar tragicznej wichury w Polsce.
 10. Dziś też 27 VIII o 11:00 w Kamionce Wielkiej odpust ku czci św. Bartłomieja – suma o 11:00.
 11. W poniedziałek (28 VIII) o 7:00 dodatkowa Msza św. za śp. Kazimierza Kruczka w 7 dzień po śmierci.
 12. We wtorek (29 IX) do sanktuarium MB Fatimskiej udaje się Diecezjalna Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ.
 13. W czwartek (31 VIII) od 16:30 spowiedź szkolna w parafii dla dzieci i młodzieży z obu szkół.
 14. W czwartek (31 sierpnia) przeżywa się „Ogólnopolski Dzień Solidarności i Wolności”.
 15. Także w czwartek (31 IX) od 9:30 odprawa katechetyczna w Nowym Sączu.
 16. W tym tygodniu przypada I piątek, I sobota oraz I niedziela września – stąd Adoracje Najświętszego Sakramentu.
 17. W I piątek jak zwykle po Mszy św. porannej kapłan udaje się do chorych z Komunią Świętą (7:00).
 18. W I piątek Adoracja Najświętszego Sakramentu dla wszystkich w kaplicy bocznej od 13:30 do 22:00.
 19. Spowiedź Święta pierwszopiątkowa (także przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego) – od 16:00 do 18:00.
 20. Piątek (1 IX) jest też rocznicą wybuchu II wojny światowej (1939) – modlimy się w intencji poległych za Ojczyznę.
 21. 1 września przypada też Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia.
 22. W ten I piątek (czyli od 1 IX) rozpoczynają się w Świdnicy koło Wrocławia „Msze św. gregoriańskie” za śp. Tadeusza Witka (odprawia je tamtejszy emerytowany proboszcz parafii MB Królowej Polski – ks. infułat Kazimierz Jandziszak).
 23. Msze św. w I piątek: 6:30 (litania i Akt Oddania NSPJ) – 15:00 (z Godziną Miłosierdzia) – 18:00 (z Adoracją IHS).
 24. Msze św. w I sobotę: 6:30 (z litanią i Aktem Zawierzenia MB) – 8:00 (litania i Akt Zawierzenia NMP) – 18:00 (z Adoracją IHS).
 25. W sobotę o godz. 15:00 sakramentalny związek małżeński zawrze kolejna para narzeczeńska: Arleta Kościółek i Piotr Haza.
 26. Za tydzień w niedzielę 3 IX z racji I niedzieli miesiąca pod koniec każdej Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu.
 27. W I niedzielę września (3 IX) adoracyjną zamiast kazania wysłuchamy: Listu Pasterskiego na Tydzień Wychowania (10-17 IX) oraz Komunikatu Konferencji Episkopatu Polski o 300. rocznicy Koronacji Obrazu Jasnogórskiego.
 28. Także 3 IX podczas „sumy” łaski chrztu św. dostąpi dziecko: Emilia Zuzanna Janus.
 29. Msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego dla dzieci i młodzieży będzie w poniedziałek 4 września o godz. 8:30.
 30. I środa (misyjna) oraz I czwartek (o powołania) przypadają dopiero w przyszłym tygodniu – 6 i 7 września.
 31. Także w przyszłym tygodniu w naszej parafii przeżywać będziemy odpust parafialny w starym kościele „na Narodzenie NMP”: w piątek 8 IX – odpust wewnętrzny (ipsa diem); ïw niedzielę 10 IX – odpust zewnętrzny (główna Uroczystość – suma 11:00).
 32. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet zelatorki Anny Poręba.
 33. W sakramentalny związek małżeński zamierzają wstąpić – zapowiedź druga: Mateusz Jan Poręba, zam. Królowa Polska; oraz: Urszula Magdalena Wójcik, zam. Barcice. Kto wiedziałby o przeszkodach do zawarcia sakramentu, powinien o tym poinformować kancelarię parafialną.
 34. Za zmarłego w piątek 18 VIII naszego parafianina Kazimierza Kruczka z Mszalnicy Nr 74 odprawionych będzie 87 Mszy św. (z tego 71 zamówionych indywidualnie oraz 16 Mszy św. od uczestników pogrzebu).
 35. Jeszcze do końca wakacji do odwołania nie ma żadnych spotkań formacyjnych, zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych.
 36. Wydatki tego tygodnia: zapłata inspektorowi nadzoru przy zabytkowym kościelel zakup różnej średnicy i długości haków z kołkami rozporowymi (na wagę); śruby do przykręcenia kratek ściekowych.
 37. Karnisze drewniane podwójne do starej plebanii (10 szt.); jeszcze dokupienie kołków rozporowych z śrubami.
 38. Żarówki na wymianę w obu kościołach (8 „łezek” do żyrandoli, 6 energooszczędnych do kinkietów i 3 zwykłe).
 39. Paliwo do traktorka-kosiarki podczas koszenia koło kościoła i przy drodze na cmentarz. Worek cementu do położenia korytek ściekowych, korytko ściekowe z kratką ściekową. Dwoje grabi i 8 różnych drewnianych stylów.
 40. Kilka kilogramów cukierków dla pielgrzymów grupy 22 „Małgorzata” PPT, w której szli nasi parafianie.
 41. Pizza dla montujących w piątek karnisze na starej plebanii; 2 pizze, woda, pepsi i lody „na sobotnie prace”.
 42. Pragnę serdecznie podziękować 7 rodzinom z Królowej Polskiej, które sfinansowały zakupioną wcześniej przeze mnie figurę MB Różańcowej na kolumnę w kole przy głównych schodach przed kościołem. Suma ta wyniosła 2250 zł. Rodziny te życzą sobie pozostać anonimowymi. Figura ta stanie przed odpustem na przygotowanej kolumnie.
 43. Zakończyły się prace przy cerkwi wykonane przez firmę „Madejski-Olszański” mającą uprawnienia do prac przy zabytkach.
 44. Po pracach zebrało się konsylium konserwatorsko-budowlane. Teraz do XI czeka nas rozliczenie i tzw. powykonawcza „papierologia”.
 45. Dziękuję mężczyznom z grupy dziesiętnika Mariusza Hatlasia – pracowali: Mariusz Hatlaś (za niego Mariusz Ochwat), Jan Hatlaś, Piotr Majka, Marian Kocemba, Stanisław Siedlarz (za niego Dominik Kocemba). Panowie układali płaskie łupane kamienie przy schodach przy nowej plebanii.
 46. Również serdecznie dziękuję kobietom z grupy dziesiętnika Edyty Ząber – pracowały: Edyta Ząber, Jadwiga Ząber-Tokrczyk (za nią Aldona Ząber), Kazimiera Kiełbasa (za nią Bartosz Kiełbasa), Wiesława Ząber (za nią Mirella Ząber), Lidia Ząber-Kachniarz (za nią Gabriel Kachniarz), Bernada Grybel (za nią Grażyna Stelmach), Anna Witek, Agata Ząber (za nią Magdalena Witek) i Elżbieta Poręba.
 47. Panie te wykonały pracę sprzątnięcia starej plebanii po robotnikach oraz prace pielęgnacyjne (wygrabienie ziemi i kamyczków).
 48. Zamiast pracy w grupie ofiarę po 100 złożyli: Marek Siedlarz i Sebastian Siedlarz oraz Edyta i Dariusz Wielocha. Dzięki.
 49. Zaś na sobotę proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Władysława Stanka (przesunięcie ze względu na wesele w poprzedniej dziesiątce Janusza Pazgana – ci przyjdą za tydzień!). Będzie nadal kładzenie kamienia – na kolejnej skarpie.
 50. Również na sobotę proszę kobiety z grupy dziesiętnika Jana Siedlarza. Będzie praca pielęgnacyjno-porządkowa przy rabatach.
 51. Dziękuję gospodarzowi Januszowi Gaborkowi za wymurowanie pod mostkiem (przepustem) gruzowo betonowej zapory dla ziemi oraz osadzenie rury od ścieku z korytek; również za przebudowanie na cemencie korytek ściekowych między starym i nowym kościołem i osadzenie w betonie ściekowej kratki; również za postawienie kolejnego odcinka siatki przy łemkowskim cmentarzu; wyczyszczenie i poprostowanie oraz przykręcenie zamulonych kratek ściekowych na parkingu; wreszcie za wykoszenie trawy na cmentarzu.
 52. Dziękuję jego żonie Bożenie za wypranie alb i innych bieli liturgicznych; a także za wyczyszczenie kamiennych chodników.
 53. Dziękuję pp. Antoninie Geniec i Renacie Geniec za ofiarowanie i posadzenie trzmieliny w brzegu za kościołem oraz przesadzenie iglaków. Dziękuję też p. Marii Trojan za ofiarowaną sadzonkę kwiatka.
 54. Zakończyła się XXXV Piesza Pielgrzymka Tarnowska – z naszej parafii szło 11 pielgrzymów (odwiedziłem ich w miniony poniedziałek), także kilka innych podążało z innymi grupami (w tym jedna w „tarnowskiej” – z grupą grybowską) i jedna z „sosnowiecką”.
 55. W Pasierbcu kończy się dziś odpust ku czci MB Pocieszenia (19-27 sierpnia), z konsekracją kościoła i poświęceniem Ołtarza.
 56. Też dziś kończy się jezuicki odpust w kościele przy ulicy ks. P. Skargi 10 ku czci MB Pocieszenia – Sądeckiej Pani (23-27 VIII).
 57. W sobotę 2 IX o 11:00 na Hali Łabowskiej odprawiona będzie Msza św. za kapelana i żołnierzy PPAN oraz Armii Krajowej (plakat).
 58. Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników i Święto Dziękczynienia Bogu za Plony oraz „Dożynki Jasnogórskie” odbędą się w Częstochowie 2-3 IX (sobota i niedziela). Główna Msza św. dożynkowa w niedzielę 3 IX o 11:00 pod przewodnictwem ks. abpa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Szczegóły na plakacie.
 59. Wójt Gminy prosi o ogłoszenie wstępnych zapisów do programu dofinansowania odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców (kolektory słoneczne, fotowoltaika, gruntowe i powietrzne pompy ciepła). Zgłoszenia do 15 IX. Szczegóły – w gablocie.
 60. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Stanisław i Maria Basta; Sylwester i Alina Kiełbasa; Jan i Maria Trojan. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Józef i Teresa Baran; Marek i Małgorzata Pierzga; Władysław i Maria Witek
 61. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” – w środku płyta z filmem „Misja” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: środa, 30 sierpnia 2017 22:21
 

Ewangelia na dziś