Start Informacje Duszpasterskie XXII Niedziela Zwykła – 3 września 2017
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXII Niedziela Zwykła – 3 września 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 03 września 2017 06:47

XXII Niedziela Zwykła – 3 września 2017

W tygodniu:

I Niedziela – 3 IX – XXII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Grzegorza Wielkiego, pap i dokt. Kośc. (opuszcza się)

Poniedziałek – 4 IX – wsp. dow. bł. Marii Stelli i Towarzyszek, dziew. i męcz.

Wtorek – 5 IX – wsp. dow. św. Teresy z Kalkuty, zak.

I Środa – 6 IX – środa misyjna naszej parafii

I Czwartek – 7 IX – wsp. dow. św. Melchiora Grodzieckiego, prezb. i męcz.; wotywa o Jezusie Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie

Piątek – 8 IX – Uroczystość Narodzenia NMP, głównej patronki diecezji (odpust parafialny „ipsa diem”)

Sobota – 9 IX – wsp. dow. św. Piotra Klawera, prezb,; albo: bł. Anieli Salawy, dziew.

Niedziela – 10 IX – XXIII Niedziela Zwykła

 1. Liturgia Słowa jawi nam dziś wymagającego Pana, który oczekuje od nas bezgranicznego zaufania i wzięcia Krzyża na każdy dzień.
 2. W tę niedzielę (3 IX) z racji I niedzieli września pod koniec każdej Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu.
 3. Także w tę niedzielę (3 IX) adoracyjną zamiast kazania wysłuchamy: Listu Pasterskiego na Tydzień Wychowania (10-17 IX) oraz Komunikatu Konferencji Episkopatu Polski o 300. rocznicy Koronacji Obrazu Jasnogórskiego. Składka na cele diecezjalne.
 4. Na Jasnej Górze od wczoraj do dziś trwają „Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie” i Pielgrzymka Rolników z całego kraju.
 5. W tę I niedzielę miesiąca zmiana tajemnic w różach męskich po Mszy św. o godz. 7:00 (zaś dla kobiet zmiana tajemnic za tydzień 10 IX w II niedzielę września „odpustową”). W I środę – zmiana tajemnic Róż Misyjnych.
 6. O godzinie 9:00 oprawę muzyczną przygotował zespół „Siewcy Miłości” (podobnie też młodzież zaśpiewa w czasie „Mszy szkolnej”).
 7. Również dziś 3 IX na „sumie”, tj. o 10:30 łaski chrztu św. dostąpi dziecko: Emilia Zuzanna Janus.
 8. Msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego dla dzieci i młodzieży będzie jutro – tj. w poniedziałek 4 IX o godz. 8:30.
 9. We wtorek rozpoczyna się triduum w intencji Matek przed Uroczystością Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
 10. W tym tygodniu (6 i 7 IX) przypada także I środa (misyjna) oraz I czwartek (o powołania). Msze św. w I czwartek o 6:30 i 18:00.
 11. W pierwszą środę miesiąca (środa misyjna) – zmiana tajemnic róż misyjnych. Modlimy się za misje, jak i składka na rzecz misji.
 12. W I czwartek jeszcze raz możliwość spowiedzi przed odpustem od 17:00 do 18:00 (była już półtorej godzinna „szkolna” minionego czwartku i dwugodzinna „pierwszo piątkowa”).
 13. W I czwartek Adoracja Najświętszego Sakramentu dla VI i VII klasy oraz młodzieży gimnazjalnej w kaplicy bocznej od 15:00 do 20:00.
 14. Comiesięczne spotkania kandydatów do bierzmowania (w I czwartki – adoracja; I piątki – konferencja).
 15. W piątek 8 IX przypada Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – głównej patronki diecezji tarnowskiej (i naszej parafii).
 16. Także w tym tygodniu w naszej parafii przeżywać będziemy zapowiadany odpust parafialny w starym kościele „na Narodzenie NMP”: ï w piątek 8 IX – odpust wewnętrzny (ipsa diem): po każdej Mszy św. poświęcenie ziarna siewnego ku czci Narodzenia NMP. ïw niedzielę 10 IX – odpust zewnętrzny (główna Uroczystość – suma o godz. 11:00). Kazanie o 11:00 wygłosi ks. dr Wacław Barnaś – proboszcz z niedalekiej z Cieniawy.
 17. Prządek Mszy św. odpustowych: w piątek 8 IX (7:00 – 9:00 – 10:30 i 17:00); w niedzielę 10 IX (7:00 – 9:00 11:00 i 14:30).
 18. Wszystkie Msze św. 8 IX i 10 IX będą w starym kościele, a suma odpustowa w niedzielę 10 IX odprawiana będzie na ołtarzu polowym.
 19. 8 IX w Mszach św. (także popołudniowych) udział też weźmie w oficjalnym maryjnym stroju zaproszony przeze mnie pochodzący ze Śląska z Knurowa „jasnogórski chorąży” – p. Marian Płaszczyk.
 20. Zwyczajowo proszę o przygotowanie dekoracji przy kościele, o zabranie na procesję feretronów, sypanie kwiatów i asystę liturgiczną.
 21. Ks. Jan zaprasza na 1 spotkanie po wakacjach Liturgiczną Służbę Ołtarza w środę o godz. 17.00 – obecność obowiązkowa. Zaś spotkanie scholii dziecięcej w sobotę o godz. 9.00.
 22. W sobotę 9 IX 2017 r. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie Koronacja obrazu MB koronami papieskimi. Dokona jej ks. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Zaś w niedzielę 10 IX uroczystości dziękczynne. Program szczegółowy dwudniowych uroczystości – na plakacie.
 23. W najbliższą niedzielę zaczyna się „Tydzień Wychowania” (10 – 16 IX) i kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców.
 24. Intencja ewangelizacyjna wyznaczona na wrzesień przez papieża Franciszka: „Aby nasze parafie, ożywiane duchem misyjnym, były miejscami, gdzie przekazuje się wiarę i daje świadectwo miłości”.
 25. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet zelatorki Antoniny Ptaszkowskiej.
 26. Sakramentalny związek małżeński pragną zawrzeć – zapowiedź trzecia: Mateusz Jan Poręba, zam. Królowa Polska; oraz: Urszula Magdalena Wójcik, zam. Barcice. Jeśli ktoś znałby jakieś przeszkody do zawarcia sakramentu, powinien o tym poinformować kancelarię parafialną.
 27. Za zmarłego we wtorek 29 VIII naszego parafianina śp. Józefa Morańskiego z Królowej Polskiej odprawione będą 104 Msze św. (z tego 86 zamówionych indywidualnie oraz 18 Mszy św. od uczestników pogrzebu).
 28. Od przyszłego tygodnia rozpoczną się już regularne spotkania formacyjne, zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych.
 29. Przypominam, iż w tym roku nie będzie I Komunii Świętej (rok jałowy), bowiem odtąd dzieci pójdą do Eucharystii w III klasach.
 30. Natomiast przygotowanie egzaminacyjne do bierzmowania dotyczy przejściowo dwóch klas: II gimnazjum i VII podstawówki.
 31. Trzyletnie przygotowanie do Bierzmowania, a tym samym Adoracja IHS dotyczy: VI, VII oraz po dwie klasy II Gim., III Gim.
 32. Pokaźne wydatki tego tygodnia: Paleta palisad pod lampy (50 sztuk). Lampy na schody przy kościele.
 33. 200 metrów przewodu elektrycznego OMY (3 x 1,5); kołki uniwersalne (50 szt.); zaciski na końcówki.
 34. Zakup w Jamnicy w tamtejszej szkółce 31 szt. różnych płożących iglaków w cenie promocyjnej „na kościół”.
 35. Zatyczka do rur rewizyjnych przy starym kościele i podłużne podstawki pod kwiaty.
 36. Za paliwo do traktora (Józef Stanek); za pizzę (i kawa) dla pracujących w przeciągu tego tygodnia oraz w sobotę.
 37. Szyby do kredensów docinane na wymiar i szlifowane z otworami na uchwyty; bolce do półek, uchwyty, śruby.
 38. 5 worków cementu; kłódka na cmentarz, bo poprzednią skradziono. Rolka szerokiej agrowłókniny.
 39. Zbiórka „Caritas” na wsparcie dla ofiar poszkodowanych podczas wichury na Pomorzu, wyniosła 2439,88 zł + 10 €. Bóg zapłać!
 40. Natomiast nasz rodak brat Jan Mężyk na misje w Afryce Burkina Faso (na budowę kościoła) – zebrał 4471 zł.
 41. Od 4 V do 9 IX przebywał on w Polsce na urlopie – po pracy na Wybrzeżu Kości Słoniowej aktualnie posługuje w Burkina Faso.
 42. Jak pewnie wielu zauważyło, są już zamontowane 2 figury MB (na kolumnie przy schodach i za nową plebanią).
 43. Zaczęło się też osadzanie w betonie palisad i montaż 40 lamp. Zamówione jest też wykonanie 10 barierek na wszystkie schody.
 44. Dziękuję sąsiadowi za ofiarowane pod figurę przy plebanii duże skalne kamienie. Tak samo zamontowano 14 karniszy w starej plebanii.
 45. Wykorzystano przy cerkwi znalezione kawałki rur 160 mm z kielichami, mufy, itd.; oraz pręty żebrowane w figurach, rura fi 100.
 46. Dzięki panom z grupy dziesiętnika Władysława Stanka – pracowali: Władysław Stanek, Andrzej Ptaszkowski, Janusz Kałuziński, Piotr Czyżycki z synem Kamilem, Jan Janus, Józef Stanek (posłużył też traktorem). Panowie układali płaskie łupane kamienie na skarpie przy nowej plebanii oraz, za co jestem im szczególnie wdzięczny, posortowali i poukładali kamienie na zwalisku przy szopie i zwieźli gruz.
 47. Również serdecznie dziękuję kobietom z grupy dziesiętnika Jana Siedlarza – pracowały: Agata Cienki, Agata Skoczeń (mąż Grzegorz), Monika Królewska, Renata Królewska (za nią Klaudia Michalik), Władysława Królewska (mąż Jan), Agnieszka Kurczab (Mateusz Królewski); pomagały też ma swą miarę małe dzieci: Krzysztof Cienki, Emilia i Jan Skoczeń. Panie te wykonały pracę wyrównania skarp z nałożeniem agrowłókniny i posadzenia iglaków.
 48. Zamiast pracy w grupie Edyty Ząber sprzed tygodnia ofiarę złożyły: Romana Pancerz: 50 zł; Edyta Uroda: 50 zł; Jolanta Mężyk: 100 zł.
 49. Zaś na sobotę proszę mężczyzn z dwóch grup: dziesiętnika Janusza Pazgana (przeskok ze względu na wesele w tej dziesiątce). Będzie nadal kładzenie kamienia – na następnej skarpie. Oraz proszę też mężczyzn z następnej grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka; będzie nadal porządkowanie gruzu i kamienia oraz rozwożenie ziemi do klombów (tu potrzebny ciągnik).
 50. Również na sobotę proszę kobiety z grupy dziesiętnika Stanisława Ruszkowicza. Będzie praca pielęgnacyjno-porządkowa przy rabatach.
 51. Pan Stanisław Mężyk – remontuje wynalezione przeze mnie dwa polowe konfesjonały (wyciągnięte spod polowego ołtarza).
 52. Dziękuję gospodarzowi Januszowi Gaborkowi za poskręcanie kratek ściekowych na parkingu i przed nowym kościołem.
 53. Na sprzątanie 200 zł przekazały 2 rodziny: Maria, Józef Trojan; Józef, Teresa Baran. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Stanisław, Anna Witek; Stanisław, Barbara Laskosz; Jan, Stanisława Wysowscy.
 54. Dziękuję naszym strażakom z OSP za sobotnie wymycie pod ciśnieniem obejścia starego kościoła i asfaltu (4 beczkowozy).
 55. Dziękuję panom Grzegorzowi Kaczówce z synami Maciejem i Jakubem za: montaż 2 figur MB, prace przygotowawcze do montażu lamp przy schodach oraz malowanie z drugiego części okien w starej plebanii. Pomagał im nasz parafianin z sąsiedztwa.
 56. Dziękuję Stanisławowi Szkaradkowi i jego żonie za palmę zafundowaną i przywiezioną Fuadem; będzie odtąd w kaplicy bocznej.
 57. Dzięki kilku rodzinom za ofiarę (250 z) na dokupione jeszcze raz iglaki (część już posadzona, a inne wsadzimy w tym tygodniu).
 58. Dziękuję po „Gminnych Dożynkach” za przekazane parafii: chleb i wino, miód i owoce; w kościele są też trzy wieńce od trzech sołectw naszej parafii: Królowa Górna, Królowa Polska, Mszalnica Zagóra.
 59. Dziękuję wszystkim nowożeńcom za przekazane weselne placki i inne artykuły.
 60. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś