Start Informacje Duszpasterskie XXIII Niedziela Zwykła – 10 września 2017
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXIII Niedziela Zwykła – 10 września 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 10 września 2017 11:48

XXIII Niedziela Zwykła – 10 września 2017

W tygodniu:

Niedziela – 10 IX – XXIII Niedziela Zwykła

Wtorek – 12 IX – wsp. dow. Najświętszego Imienia Maryi

Środa – 13 IX – wsp. św. Jana Chryzostoma, bpa i dokt. Kośc.

Czwartek –14 IX – Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Piątek – 15 IX – wsp. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej

Sobota – 16 IX – wsp. śś. Korneliusza, pap. i Cypriana, bpa i męcz.

Niedziela – 17 IX – XXIV Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. św. Roberta Bellarmina, bpa i dokt. Kośc.; oraz: św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, bpa (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa kieruje nasze oczy i uszy ku postaci duchowo na świecie najpiękniejszej – Najświętszej Maryi Pannie.
 2. W naszej maryjnej parafii przeżywamy dziś główny odpust świętując Narodzenie Najświętszej Maryi Panny – naszej Patronki.
 3. W tę zewnętrzną Uroczystość Odpustową ku czci „Narodzenia NMP” wszystkie Msze św. są w starym kościele o godz. 7:00 – 9:00 – 11:00 (ta na ołtarzu polowym) – 14:30. Kazanie o 11:00 wygłosi ks. dr Wacław Barnaś – proboszcz z Cieniawy.
 4. Podczas Mszy św. (oprócz sumy odpustowej) odczytywany będzie Komunikat Biskupa „Zaproszenie na X Synaj w Limanowej”.
 5. W tę II niedzielę września „odpustową” o 7:00 zmiana tajemnic w różach niewiast.
 6. Dzisiejsza składka jak zwykle w drugą niedzielę miesiąca jest zbiórką inwestycyjną na potrzeby parafii.
 7. W tę niedzielę zaczyna się też „Tydzień Wychowania” (10 – 16 IX) i kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców.
 8. Za udział w publicznej modlitwie w tej intencji można zyskać w kwartalne dni modlitw odpust zupełny (prywatnie – odpust cząstkowy).
 9. Także 10 IX w Mogilnie odpust na podwyższenie Krzyża Św. i wizytacja kanoniczna o godz. 11:00 – sumę odprawi ks. bp Leszek Leszkiewicz.
 10. W całej diecezji przed nami 15 października nowe wybory do Parafialnych Rad Duszpasterskich (miesiąc wcześniej czyli od dziś 10 września rozpoczyna się zgłaszanie kandydatów do tego gremium, a zamknięcie zgłoszeń nastąpi w sobotę 7 października).
 11. W poniedziałek o 6:30 rozpoczyna się odprawianie następnych 30 Mszy św. gregoriańskich – za śp. Antoniego Ramsa.
 12. We środę w kalendarzu wypada 13 września – stąd w naszej parafii bezpośrednio po Mszy św. wieczornej o 18:00 Różaniec Fatimski.
 13. Przynieśmy lampiony lub świece na ten procesyjny Różaniec – przedostatni w miesiącach objawień w Fatima (od V do X 1917 r.).
 14. II środa miesiąca – modlitwa Akcji Katolickiej za ojczyznę (z Koronką) zamiast Godzinek o NMP. III środa – w int. Synodu.
 15. 13 września – w Nowym Sączu w „Białym Klasztorze” kapłańskie przedsynodalne spotkanie u ks. dziekana o 19:30.
 16. We czwartek (14 IX) przypada Święto Podwyższenia Krzyża Świętego – w tym roku wyjątkowo nie ma pielgrzymki na Górę Krzyża.
 17. Natomiast wieczorem o 17:30 zapraszam na pasyjne rozważania Drogi Krzyżowej w naszym kościele (potem Msza św. o 18:00).
 18. Na koniec tejże Drogi Krzyżowej należy podać do ucałowania krzyż (lub jego relikwie), wypada też urządzić nabożeństwo o Krzyżu.
 19. Msze św. w Podwyższenie Krzyża Świętego rano o 6:30 i wieczorem o 18:00 (17:30 wspomniana wyżej Droga Krzyżowa).
 20. Również w czwartek rozpoczyna się w wielu parafiach nowenna do św. Ojca Pio.
 21. We czwartek 14 IX rozpoczyna się odpust w Sanktuarium MB Bolesnej w Czarnym Potoku – trwa do niedzieli 17 IX (patrz: plakat).
 22. W piątek 15 IX przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej.
 23. W piątek 15 IX o 17:00 – w Nowym Sączu-Zawadzie w parafii MB Bolesnej odpust parafialny.
 24. W piątek rozpoczęcie triduum modlitw w intencji młodzieży przed świętem św. Stanisława Kostki (15-17 IX).
 25. W piątek 15 IX, 10:00 do 14:00– XXIX Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę. Patrz: afisz. Zachęcam też do rekolekcji.
 26. Od 15 do 17 IX oaza dla młodszych dziewcząt z DSM w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach; dla starszych: 6-8 X w Czchowie.
 27. XXIX Piesza Pielgrzymka do MB Bolesnej w Limanowej wyruszy w tę sobotę 17 IX z N. Sącza o godz. 7.30. Jak co roku pątnicy będą pielgrzymować w 2 grupach: św. Kazimierza – wyjście sprzed kościoła św. Kazimierza, oraz św. Małgorzaty – wyjście sprzed bazyliki. Trasa pielgrzymki wiedzie przez: Marcinkowice, Chomranice, Męcinę, Mordarkę – razem ok. 29 km. O g. 17.30 – Msza św. przy ołtarzu polowym. W parafii św. Małgorzaty można zapisać się na autobus powrotny do N. Sącza.
 28. „Pielgrzymka Górska” do Litmanovej na Słowacji wyruszy także w sobotę 16 IX o 8:30 sprzed naszego kościoła. Trwają jeszcze zapisy na tel. 18 445 64 04. Patrz też: plakat.
 29. W sobotę 16 IX zebrania wiejskie: w Mszalnicy-Zagóra (15:00); w Królowej Polskiej (16:00); w Królowej Górnej (17:00). Patrz: plakat.
 30. W niedzielę za tydzień 17 IX obchodzi się Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.
 31. Też w niedzielę 17 IX przypada „Dzień Golgoty Wschodu” – Dzień Sybiraka.
 32. Także 17 września: zbiórka do puszek na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.
 33. Od tej niedzieli 17 IX wszystkie Msze św. już w nowym kościele aż do wiosennego odpustu „ku czci Opatrzności Bożej”. W starym kościele odbędzie się jedynie liturgia Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego wraz z Oktawą.
 34. Podczas „sumy” o 10:30 łaski chrztu św. dostąpi dwoje dzieci: Hanna Agnieszka Kacprowicz oraz Aleksander Czesław Jaworski.
 35. Odpust ku czci MB Radosnej w Ptaszkowej świętować się będzie w niedzielę 17 IX – suma o 11:00 (patrz: obwieszczenie).
 36. Do 17 IX trwają zgłoszenia na kolejny X Synaj (tym razem w Limanowej 23 IX); przed nim 22 IX Forum Młodzieży.
 37. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet zelatorki Heleny Ptaszkowskiej.
 38. Spotkanie aspirantów i ministrantów – środa godz. 17:00; schola dziecięca – w piątek o godz. 17:00.
 39. Sakramentalny związek małżeński chcą zawrzeć – zapowiedź pierwsza: Paweł Józef Chronowski, zam. Nowy Sącz; oraz: Ewelina Judyta Poręba, zam. Królowa Polska. Jeśli ktoś znałby jakiekolwiek przeszkody do zawarcia tego sakramentalnego małżeństwa, winien to zgłosić w kancelarii parafialnej.
 40. Wydatki tego tygodnia: Dokupiłem końcówki zaciskowe do kabli; wydałem środki pieniężne za 100 szt. świetlówek energooszczędnych „Philips” (5 W) do 40 lamp na schodach przed kościołem i za nową plebanią (wykorzystałem 40 szt., a pozostaje 60 szt. na zapas do wymian po ewentualnych wypaleniach (+ opłata za transport).
 41. Zapłaciłem za reflektor wielokolorowy RGB do podświetlenia figury MB za nową plebanią + za kuriera DPD.
 42. Dwie płyty na dekle do dwóch fontann, które pojawią się za jakiś czas koło kolumny z Matką Bożą na schodach.
 43. Materiały zużyte do remontu dachu na nowej plebanii (blacha w kolorze dotychczasowej i taśma do podklejania dachówek.
 44. Pięć półek do mebli na jadalnię w plebanii dociętych z płyty wiórowej z okleiną, klucze i gałki do mebli, taśma fornirowa.
 45. Farba i drewno na remont konfesjonałów. Na paliwo do ciągnika. Na paliwo do traktorka-kosiarki.
 46. Produkty spożywcze na odpust (napoje, świeże i konserwowane owoce, lody, kawa, śmietana, polewa, likier, cukier).
 47. Pizze dla robotników przy palisadach i lampach we wtorek i środę oraz dla trzech sobotnich dziesiątek.
 48. Dwie zgrzewki wody mineralnej i pepsi, kawa, 36 lodów dla sobotnich trzech dziesiątek.
 49. Jeszcze dokupione produkty na obiad odpustowy; zaproszenie na obiad gościa ze Śląska (Rycerza); za przywóz zamówionego obiadu dla 4 sióstr z Ukrainy.
 50. Dzięki panom z grupy dziesiętnika Janusza Pazgana – pracowali: Janusz Pazgan, Sławomir Jelito, Grzegorz Jelito, Zbigniew Świgut, Czesław Radzik (Krystian Radzik), Mariusz Komorek, Krzysztof Gaborek, Bronisław Kumorek, Konrad Siedlarz Jarosław Groń (za niego Konrad Siedlarz), zaś ofiarę zamiast pracy złożyli na ręce dziesiętnika: Maria Hebda (50 zł), Jadwiga Hebda (50 zł), Kazimierz Gromala (50 zł), Tomasz Kumorek (50 zł), Bronisław Szeptak (50 zł), Stanisław Kumorek (50 zł) i Tadeusz Szczepka (50 zł). Panowie układali płaskie łupane kamienie na dwóch skarpach przy nowej plebanii.
 51. Dziękuję panom z kolejnej grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka – pracowali: Stanisław Ptak, Zbigniew Ptak, Stanisław Ptaszkowski, Krzysztof Bochenek, Dominik Skwarek, Aleksander Ochwat (za niego Andrzej Ptaszkowski). Panowie uporządkowali kolejne zwalisko gruzu i kamienia koło potoku oraz rozwieźli ciągnikiem ziemię do klombów (za traktor dziękuję panu Stanisławowi Ptaszkowskiemu).
 52. Dziękuję paniom z grupy dziesiętnika Stanisława Ruszkowicza – pracowały: Krystyna Świgut, Maria Wyszowska, Stanisława Wolak (za nią Elżbieta Poręba), Marzena Apola (za nią Grażyna Stelmach), Alicja Czernecka (za nią Andrzej Czernecki), Stanisława Poręba (za nią Anna Janus), Maria Janus (za nią Justyna Janus), Ewa Ruszkowicz (za nią Stanisław Ruszkowicz). Państwo nawozili ziemię do rabatów.
 53. Zamiast pracy ofiarę pieniężną złożyli Narcyz i Bożena Wolak (150 zł); a także Izabela Michalik (50 zł).
 54. Z grupy dziesiętnika Wł. Stanka ofiarę zamiast pracy złożyli jeszcze: Piotr Ochwat (100 zł) oraz Monika Ochwat (100 zł) – dziękuję.
 55. Przekazał też 50 zł za dniówkę za pracę w sobotę – Tadeusz Szczepka. Wszystkim serdecznie dziękuję.
 56. Na sobotę proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Tadeusza Ramsa. Będzie kładzenie kamienia na kolejnej skarpie (potrzebny ciągnik).
 57. Także na sobotę proszę kobiety z grupy dziesiętnika Kazimierza Bochenka. Będzie praca pielęgnacyjno-porządkowa przy rabatach.
 58. Zakończyły się już prace montażu na palisadach 40 lamp (30 przy głównych schodach i 10 przy schodach za nową plebanią).
 59. Po ich podłączeniu i zakupie energooszczędnych żarówek „Philipsa” świecą się one już od środy włączane na czujkę zmierzchową.
 60. Dziękuję pp. Grzegorzowi Kaczówce oraz jego synom Maciejowi i Jakubowi za te prace, a p. Mariuszowi Porębie za wpięcie w obieg.
 61. Za kolejną zaplanowaną darmową naprawę dachu na nowej plebanii dziękuję panom Andrzejowi Janusowi i Mieczysławowi Janusowi.
 62. Za przygotowanie na odpust dekoracji z proporców dziękuję panu sołtysowi Władysławowi Siedlarzowi z ekipą (Józef Siedlarz, Rafał Siedlarz, Krzysztof Siedlarz). Zaś pani sołtys Danucie Nowak z ekipą (za przywóz ławek i stołu pod wieńce).
 63. Za porządki, remontowe poprawki i przygotowanie i udekorowanie polowego ołtarza dziękuję paniom: Bożenie Gaborek, Zuzannie Kmak, Krystynie Michalik oraz Januszowi Gaborkowi i innym.
 64. Dziękuję paniom z sąsiedztwa plebanii za zakup i posadzenie wrzośców koło figurki oraz upiększenie ich białymi kamykami.
 65. Dziękuję p. Stanisławowi Mężykowi za remont 2 polowych konfesjonałów (wyciągniętych spod polowego ołtarza) i dorobienie stopni.
 66. Zaczęły się pierwsze prace przygotowawcze do montażu zamówionych na wszystkie schody 10 barierek, zlecenie na wszystko przyjął nasz parafianin p. Jarosław Kachniarz.
 67. Otrzymaliśmy pozwolenie ochrony środowiska na wycinkę pękniętego do ziemi drzewa na cmentarzu łemkowskim za cerkwią.
 68. Dziękuję za świadectwo złożone „ipsa diem”, tj. podczas Uroczystości Wewnętrznej w piątek 8 IX na Mszach św. dopołudniowych pochodzącego ze Śląska z Knurowa p. Mariana Płaszczyka. Komandora Chorążego „Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy”.
 69. Na sprzątanie 400 zł przekazały 4 rodziny: Stanisław, Barbara Laskosz; Jan, Stanisława Wysowscy; Marek, Małgorzata Pierzga; Władysław, Maria Witek. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Piotr i Agnieszka Kruczek, Alicja Gutowska, Jerzy i Maria Małysa.
 70. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: niedziela, 10 września 2017 12:28
 

Ewangelia na dziś