Start Informacje XXVI Niedziela Zwykła – 1 października 2017
XXVI Niedziela Zwykła – 1 października 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 01 października 2017 06:16

XXVI Niedziela Zwykła – 1 października 2017

W tygodniu:

I Niedziela – 1 X – XXVI Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziew. i dokt. Kośc. (opuszcza się)

Poniedziałek – 2 X – wsp. św. Aniołów Stróżów

I Środa – 4 X – wsp. św. Franciszka z Asyżu

I Czwartek – 5 X – wsp. św. Faustyny Kowalskiej, dziew.

I Piątek – 6 X – wsp. dow. św. Brunona, prezb.

I Sobota – 7 X – wsp. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

Niedziela – 8 X – XXVII Niedziela Zwykła – „XVII Dzień Papieski”

 1. Lit. Słowa to nieustanne pytanie: kto naprawdę wypełnia wolę Bożą? Jak i też kto dochowuje wierności: Bóg czy człowiek?
 2. Wysłuchamy dziś Listu Episkopatu Polski „Idźmy naprzód z nadzieją!” zapowiadający XVII Dzień Papieski (8 X).
 3. W tę niedzielę 1 X można nabyć „chlebek miłosierdzia” – to akcja Caritas, która w diecezji wspomaga akcję dożywiania dzieci. Jednak tegoroczny dochód z „chlebków miłosierdzia” decyzją ks. Biskupa, tak jak i zbiórka do puszek, przeznaczone są na ofiary trzęsienia ziemi w Meksyku. Mówi o tym Komunikat Ks. Biskupa. Chleb ten jest pełnowartościowy – zdatny do spożycia.
 4. W tą niedzielę (1 X) składka odprowadzana jest do dyspozycji ks. Biskupa.
 5. Dzisiejsza I niedziela miesiąca jest dniem adoracyjnym – stąd po Mszach św. krótka Adoracja IHS (oprócz chrzcielnej „sumy”).
 6. W dniu dzisiejszym na „siódemce” zmiana tajemnic w Różach Męskich Różańca Św. Za tydzień na prymarii – Róż Żeńskich.
 7. Podczas Mszy św. wotywnej o 9:00 śpiewać i grać będzie młodzieżowy zespół muzyczny „Siewcy Miłości”.
 8. Dziś 1 X na sumie o 10:30 chrzest św. dwojga dzieci: ● Wojciech Kurczab; ● Alan Kacper Borkowski.
 9. W Cieniawie dziś o godz. 11:00 odpust ku czci św. Franciszka połączony z wizytacją kanoniczną (i imieninami 2 kapłanów).
 10. Dziś 1 X w Bochni rozpoczyna się w sanktuarium Tygodniowy Odpust ku czci MB Różańcowej (1-8 X). Szczegóły: na plakacie.
 11. W ramach tygodniowego różańcowego odpustu maryjnego w Sanktuarium w Bochni (1-8 X) – w piątek 6 X o 10:30 „XXII Diecezjalna Pielgrzymka Rencistów, Emerytów, Wdowców, Wdów i Ludzi Starszych Wiekiem”. Patrz: afisz.
 12. Od tej niedzieli rozpoczynają się Nabożeństwa Różańcowe: we wszystkie niedziele o 14:00 (pół godziny przed Mszą św. o 14:30. Natomiast w dni powszednie – od poniedziałku do soboty – Nabożeństwa Różańcowe będą o 17:00 (a po nich Msza św.).
 13. Na czas zimowy od tego tygodnia wszystkie popołudniowe nabożeństwa już nie o 18:00, ale o 17:00.
 14. Serdecznie zapraszam wszystkich do wspólnej maryjnej różańcowej modlitwy – dzieci i młodzież zachęcam też do wykonania różańców „z czegokolwiek”, po doczepieniu karteczki z nazwiskiem można je od poniedziałku zawieszać na rurkowej konstrukcji przed kaplicą boczną; dzieci będą też otrzymywać banderole obecności. Tych, którzy nie mogą przyjść do świątyni, zachęcam do modlitwy różańcowej przy kapliczkach, tak jak „majówki” lub chociażby wspólnie w domu w rodzinie.
 15. We wtorek 3 X o 10:00 – Msza św. dla środowiska szkolnego z Królowej Polskiej z okazji „pasowania na ucznia”.
 16. W tym tygodniu przypada I środa misyjna: zmiana tajemnic róż misyjnych, składka na misje i modlitwa różańcowa w tej intencji.
 17. Spowiedź święta comiesięczna przez 1 godzinę: w I środę, I czwartek oraz I piątek od 16:00 do 17:00.
 18. Także w I czwartek, I piątek oraz I sobota miesiąca października – Msze św. rano (z litanią) i wieczorem (z Adoracją).
 19. Do chorych w I piątki od tej pory ks. wikariusz jeździł będzie nie rano, ale po szkole (tj. po obiedzie).
 20. W I czwartek jak zwykle od 15:00 do 20:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu przez przygotowujących się do bierzmowania.
 21. Tak samo w I piątek ogólna Adoracja IHS – też w kaplicy bocznej – od 13:30 do 22:00.
 22. W tę I sobotę 7 X o 15:00 ślub narzeczeńskiej pary: Sabina Janus i Wojciech Maziarz.
 23. Również w najbliższą I sobotę 7 X na Mszy św. o 8:00 – chrzest dziecka: Lena Agnieszka Gnoińska.
 24. W tę sobotę (7 X) nastąpi zamknięcie zgłoszeń do Parafialnych Rad Duszpasterskich. A w najbliższą niedzielę (8 X) ogłoszę kogo zaproponowaliście. Sam akt wyboru dokonany będzie w całej diecezji w niedzielę za dwa tygodnie (15 X).
 25. Akcja Katolicka organizuje wyjazd autokarowy 7 X – na akcję „Różaniec na granicach”, to wspólna modlitwa na wszystkich granicach Polski; ostatecznie nasza parafia jedzie do Muszynki. Zapisy na tenże wyjazd – u członków AK. O 11:00 będzie tam Msza św. a po niej o 13:00 wymarsz z różańcem na niedaleką granicę. Mamy także zaproszenie na herbatkę i ciastko do będącego tuż obok Muszynki Tylicza do sióstr służebniczek, gdzie na placówce pracuje nasza rodaczka s. Iwona Kocemba.
 26. W niedzielę za tydzień, tj. 8 X, jak co roku przeżywać będziemy „Dzień Papieski”.
 27. Z tej racji w nadchodzącą niedzielę 8 X zbiórka do puszek na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wspierająca uzdolnionych.
 28. Składka w II niedzielę miesiąca, czyli 8 października, jak co miesiąc na cele inwestycyjne w parafii.
 29. Na sumie w niedzielę za tydzień (8 X) śpiewać będzie dziecięca schola.
 30. „IX Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny” w tym roku odbędzie się w niedzielę 8 X w niedalekim Grybowie. O godz. 11:00 Msza św. w Bazylice; o 12:30 przemarsz na stadion Grybowii; od 13:00 do 15:00 spotkanie integracyjne. Marsz ten jest w ramach ogólnopolskich obchodów XVI Dnia Papieskiego. Patrz: plakat.
 31. Też w przyszłą niedzielę 8 X o godz. 11:00 – odpust ku czci MB Różańcowej w Nawojowej połączony z wizytacją Kanoniczną ks. bpa Leszka Leszkiewicza.
 32. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn zelatora Ferdynanda Poręby.
 33. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: we środę o 16:00 – spotkanie DSM (sala pod kościołem), w piątek o 18:30 (po Mszy św.) – spotkanie na plebanii z dotychczasową Radą Parafialną, w sobotę o 8:30 – zbiórka aspirantów; ● w sobotę o 9:00 – próba dziecięcej scholi (na chórze).
 34. Wydatki tego tygodnia: Chlebki Miłosierdzia (60 szt. + 40 szt.).
 35. Agrowłóknina: 100m x 80 cm + 100 m x 60 cm. Geowłóknina (150 m x 50 cm).
 36. Pizze, kawa, zgrzewka wody, ciastka na spotkania i dla pracujących w sobotę.
 37. Zgrzewka wody mineralnej do kościoła (używanej do Mszy św.); za kwiaty na dekoracje ołtarzy we wrześniu.
 38. Wymiana 2 żarników halogenowych z odbłyskami w reflektorach punktowych (większy „Osram aluPAR 56” na ambonkę; i mniejszy „Omnilux PAR36” na krzyż na tęczy + opłata wysyłkowa.
 39. Substrat torfu (2 worki po 250 litrów) + ziemia uniwersalna (5 worków po 80 litrów); kora (5 worków po 80 litrów). Worek trawy do posiania w miejscach po pracach.
 40. Otrzymaliśmy rachunki za prąd w obu kościołach: 1145,75 +276,91 zł = 1422,66 zł.
 41. Minionej soboty przy kładzeniu kamienia i sadzeniu tui sumiennie pracowało tylko 4 mężczyzn z grupy dziesiętnika Eugeniusza Janusza: Eugeniusz Janusz, Stanisław Laskosz, Stanisław Witek, Edward Nowak oraz pomagał im Marek Homoncik, który był w zastępstwie za swą żonę z grupy Stanisława Karpiela. Za traktor dziękuję nadto p. Eugeniuszowi Januszowi.
 42. Tej soboty przy sadzeniu iglaków i rabatach pracowało 5 kobiet z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela: Irena Karpiel, Wiesława Kociołek, Stefania Jelito, Jolanta Homoncik z córką Moniką oraz za swą żonę wspomniany Marek Homoncik.
 43. Na sobotę proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Krystyny Michalik. Będzie nadal nawożenie ziemi do rabatów i na podsypkę i układanie kamienia koło nowej plebanii. Proszę, by zorganizowano choć jeden ciągnik do przewozu tychże kamieni i ziemi.
 44. Na sobotę proszę też kobiety z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy. Będzie praca pielęgnacyjna przy rabatach i nasadzanie bylin.
 45. W sobotę 14 X organizowana jest III Pielgrzymka „Śladami O. Andrasza” (o. Andrasz – to także kierownik duchowy S. B. Pauli Zofii Tajber założycielki Zgromadzenia Najświętszej Duszy Chrystusa Pana). Pielgrzymka jest połączona z Krajowym Zjazdem Apostolatu „Margaretka” tj. osób modlących się o świętość kapłanów; odbędzie się on w Krakowie–Łagiewnikach. W programie: konferencja krajowego koordynatora tego Apostolatu ks. Bogusława Nagla; Msza św. pod przewodnictwem J. E. Ks. Kard. St. Dziwisza; przejazd na cmentarz Rakowicki i modlitwa przy grobie oo. Jezuitów, gdzie spoczywają doczesne szczątki O. Andrasza; następnie wyjazd do Siedlca na spotkanie ze współsiostrami Matki P. Z. Tajber, gdzie Matka założycielka spędziła ostatnie lata swojego życia; tam konferencja S. Bogny Młynarz pt. „O. Andrasz spowiednik i kierownik duchowy sługi Bożej Pauli Zofii Tajber”. Po konferencji obiadokolacja i wyjazd do Królowej Górnej. Wyjazd z przed kościoła w Królowej Górnej o g. 8:30, powrót ok. g. 20:00. Szczegóły na plakacie, zapisy u p. Stanisławy Bogdańskiej tel. 608 065 902 lub 4456404 i ks. Jana Radzika. Zaproszenie dedykowane jest do wszystkich, ale szczególnie do osób modlących się o świętość kapłanów w tym Apostolacie.
 46. Pojawiły się kolejne cztery barierki przy schodach głównych i koło nowej plebanii – w tym tygodniu reszta, czyli kolejne cztery.
 47. Za kwiaty ofiarowane i posadzone przy głównych schodach dziękuję pp. Małysom. Gdyby ktoś przerywał kwiaty – przyjmę!
 48. Dziękuję Mariuszowi Michalikowi za nieodpłatne wyciągnięcie ciągnikiem i pocięcie na klocki lipowego wykrotu.
 49. Kartki wspominkowe listopadowe i roczne pojawią się na stoliku w przyszłą niedzielę.
 50. Na sprzątanie 200 zł przekazały 2 rodziny: Rafał i Agnieszka Kruczek, Stanisław i Agata Zaczyk. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Władysław i Julia Hreniak; Rafał i Irena Rymanowicz; Jan i Krystyna Michalik.
 51. Na stoliku wyłożone są ostatnie wydane w formie książkowej „Kalendarze Rolników” na 2018 r. Koszt jednego – 21 zł.
 52. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” – w środku audiobuk „Quo vadis” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).

 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2019-04-19, Wielki Piątek
  J 18,1-19,42
  Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana.

  Pojmanie Jezusa
  E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swoimi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: + Kogo szukacie? E. Odpowiedzieli Mu: I. Jezusa z Nazaretu. E. Rzekł do nich Jezus: + Ja jestem. E. Również i Judasz, który Go zdradził, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: + Kogo szukacie? E. Oni zaś powiedzieli: T. Jezusa z Nazaretu. E. Jezus odrzekł: + Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść. E. Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. Na to rzekł Jezus do Piotra: + Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?

  Przed Annaszem. Zaparcie się Piotra
  E. Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański. Właśnie Kajfasz poradził Żydom, że warto, aby jeden człowiek zginął za naród.
  A szedł za Jezusem Szymon Piotr razem z innym uczniem. Uczeń ten był znany arcykapłanowi i dlatego wszedł za Jezusem na dziedziniec arcykapłana, podczas gdy Piotr zatrzymał się przed bramą na zewnątrz. Wszedł więc ów drugi uczeń, znany arcykapłanowi, pomówił z odźwierną i wprowadził Piotra do środka. A służąca odźwierna rzekła do Piotra: I. Czy może i ty jesteś jednym spośród uczniów tego człowieka? E. On odpowiedział: I. Nie jestem. E. A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się.
  Arcykapłan więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. Jezus mu odpowiedział: + Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem. E. Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: I. Tak odpowiadasz arcykapłanowi? E. Odrzekł mu Jezus: + Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? E. Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.
  A Szymon Piotr stał i grzał się. Powiedzieli wówczas do niego: T. Czy i ty nie jesteś jednym z Jego uczniów? E. On zaprzeczył mówiąc: I. Nie jestem. E. Jeden ze sług arcykapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, rzekł: I. Czyż nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie? E. Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.

  Przed Piłatem
  Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożywać Paschę. Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł: I. Jaką skargę wnosicie przeciwko temu człowiekowi? E. W odpowiedzi rzekli do niego: T. Gdyby to nie był złoczyńca, nie wydalibyśmy Go tobie. E. Piłat więc rzekł do nich: I. Weźcie Go wy i osądźcie według swojego prawa. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. Nam nie wolno nikogo zabić. E. Tak miało się spełnić słowo Jezusa, w którym zapowiedział, jaką śmiercią miał umrzeć.

  Przesłuchanie
  Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a wywoławszy Jezusa rzekł do Niego: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E. Jezus odpowiedział: + Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? E. Piłat odparł: I. Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? E. Odpowiedział Jezus: + Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. E. Piłat zatem powiedział do Niego: I. A więc jesteś królem? E. Odpowiedział Jezus: + Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdziwe. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. E. Rzekł do Niego Piłat: I. Cóż to jest prawda? E. To powiedziawszy wyszedł powtórnie do Żydów i rzekł do nich: I. Ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego więźnia. Czy zatem chcecie, abym wam uwolnił króla żydowskiego? E. Oni zaś powtórnie zawołali: T. Nie Tego, lecz Barabasza! E. A Barabasz był zbrodniarzem.

  „Oto człowiek”
  Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: T. Witaj, królu żydowski! E. I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: I. Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy. E. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: I. Oto człowiek. E. Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: T. Ukrzyżuj! Ukrzyżuj! E. Rzekł do nich Piłat: I. Weźcie Go i sami ukrzyżujcie Ja bowiem nie znajduję w Nim winy. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym.
  E. Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: I. Skąd Ty jesteś? E. Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: I. Nie będziesz mówić ze mną? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować? E. Jezus odpowiedział: + Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. E. Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: T. Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi.

  Wyrok
  E. Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Litostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień, przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: I. Oto król wasz! E. A oni krzyczeli: T. Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! E. Piłat rzekł do nich: I. Czyż króla waszego mam ukrzyżować? E. Odpowiedzieli arcykapłani: T. Poza Cezarem nie mamy króla. E. Wtedy wydał im Jezusa, aby Go ukrzyżowano.

  Ukrzyżowanie
  Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: T. Nie pisz: Król żydowski, ale że On powiedział: Jestem królem żydowskim. E. Odparł Piłat: I. Com napisał, napisałem.
  E. Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą. T. Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. E. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie moje szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze.

  Ostatnie słowa
  A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: + Niewiasto, oto syn twój. E. Następnie rzekł do ucznia: + Oto matka twoja. E. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

  Śmierć Jezusa
  Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: + Pragnę. E. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: + Wykonało się! E. I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.

  Wszyscy klękają i przez chwilę zachowują milczenie.

  Przebicie serca
  Był to dzień Przygotowania; aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz kiedy podeszli i do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kości Jego nie będą łamane. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebodli.

  Złożenie do grobu
  Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.