Start Informacje Duszpasterskie VI Niedziela Wielkanocna – 6 maja 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
VI Niedziela Wielkanocna – 6 maja 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 06 maja 2018 14:26

VI Niedziela Wielkanocna – 6 maja 2018

W tygodniu:

I Niedziela – 6 V – VI Niedziela Wielkanocna; albo: Święto śś. Filipa i Jakuba, Apostołów (opuszcza się)

Wtorek – 8 V – Uroczystość św. Stanisława, bpa i i męcz. – głównego Patrona Polski i diecezji

Sobota – 12 V – wsp. dow. śś. Nereusza i Achillesa, męcz.; albo: św. Pankracego. męcz.

Niedziela – 13 V – VII Niedziela Wielkanocna, czyli „Wniebowstąpienie Pańskie”; albo: wsp. Najświętszej Maryi Panny z Fatimy (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa przypomina nam o przykazaniu miłości Boga i ludzi, która to otwiera nasze dusze na działanie Ducha Świętego.
 2. W tę I niedzielę maja, jak zwykle po każdej Mszy św., krótka Adoracja Najświętszego Sakramentu.
 3. Na Mszy św. o godz. 9:00 gra i śpiewa zespół młodzieżowy „Siewcy Miłości”.
 4. Po „prymarii” zmiana tajemnic dla Róż Mężczyzn (za tydzień w II niedzielę maja – dla Róż Kobiet)
 5. Z racji I niedzieli miesiąca maja po Mszach św. o 7:00, 9:00 w nowym kościele oraz 14:30 w starym kościele – Adoracja IHS.
 6. Natomiast na „sumie” o 10:30 przeżywać dziś będziemy Rocznicę Pierwszej Komunii Świętej (dlatego nie ma Adoracji).
 7. W darach ofiarnych Dzieci Rocznicowe niosą zafundowaną ministrancką patenę do nowego kościoła (220 zł); natomiast rodzice bierzmowanych niosą nabyte: do nowego kościoła Ewangeliarz, a do cerkwi piękny mosiężny postument pod tenże Ewangeliarz (razem za 2500 zł).
 8. W tę niedzielę iż 6 V przypada odpust ku czci śś. Apostołów Filipa i Jakuba Młodszego w Mystkowie – suma o 11:00.
 9. Dziś w godzinach porannych kończy się pielgrzymka do Medjugorie – towarzyszył jej ks. prof. Dariusz Oko (rano mają Mszę św. w cerkwi).
 10. d poniedziałku rozpoczynają się w Kościele „kwartalne dni modlitw o urodzaje”. Formularze mszalne: w poniedziałek – „w okresie zasiewów”; we wtorek – „ o uświęcenie pracy ludzkiej”; w środę – „za głodujących”. Prosząc o deszcz, śpiewać będziemy pieśń: „Królu Boże Abrahama”.
 11. Do jutra (do 7 V) trwa Nowenna przed Uroczystością św. Stanisława BM – patrona Polski i Diecezji Tarnowskiej.
 12. We wtorek 8 V przypada Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika – Patrona Polski i głównego Patrona naszej diecezji.
 13. Msze św. we wtorkową uroczystość odprawiane będą rano o 6:30 i wieczorem o 18:00 Majówka, a po niej Eucharystia.
 14. W dniu 8 maja przypada 73 rocznica zakończenia II wojny światowej (1945).
 15. 8 V – przeżywa także swój dzień imienin ks. prałat Stanisław Pasyk, który także w tym roku obchodzi 60-lecie święceń kapłańskich.
 16. Także we wtorek 8 maja, w Uroczystość św. Stanisława BM, kończą się gregorianki za śp. Antoninę Kocemba.
 17. Jeśli mi wolno prosić, to zwracam się o modlitwę za mojego tragicznie zmarłego przy budowie kościoła tatę śp. Romana (przed laty 8 V).
 18. U nas tradycyjnie od czwartku 10 maja na procesje z modlitwami o urodzaje i błogosławieństwem pól i ogrodów wyruszymy w trzy ostatnie dni przez Wniebowstąpieniu Pańskim, czyli przed 13 maja – bezpośrednio po Mszach św.: w czwartek 10 maja po południu o 18:00 do Królowej Górnej (do krzyża) w piątek 11 maja po południu o 18:00 do Królowej Polskiej (do krzyża) w sobotę 12 maja rano o 8:00 do Mszalnicy-Zagóry (do kapliczki)
 19. W piątek 11 V rozpoczyna się Nowenna do Ducha Świętego przed Zielonymi Świątkami (11-19 maja).
 20. W sobotę 12 V (10:00-14:00) dziewczęta z DSM mają swą pielgrzymkę i diecezjalne spotkanie w Chorzelowie – udają się tam moim busem także dziewczęta z naszej parafii. Po zakończonych kursach „Odznaki Przewodniczek” otrzymają tam dwie ich animatorki: Anna Janus i Kinga Jelito.
 21. Też w sobotę zjazd rokowy pomaturalny w Limanowej dla licealistów – szkolnych kolegów i koleżanek ks. proboszcza.
 22. W najbliższą niedzielę VII Niedzielę Wielkanocną (13 maja) przypada Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
 23. W tym dniu przypada też wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy – opuszcza się je z racji Uroczystości Wniebowstąpienia.
 24. Natomiast w naszej parafii za tydzień od niedzieli 13 maja rozpoczynamy Fatimskie Procesje Różańcowe – w tę niedzielę rozpocznie się ona po Mszy św. o 14:30 w starym kościele, a zakończy w nowym kościele.
 25. W związku z tym wyjątkowo w tę niedzielę nie będzie Majówki w starym kościele o 14:00 – odśpiewamy ją w drodze wraz z różańcem.
 26. Zaproszenie kieruję do wszystkich – przyjdźmy, przynosząc też lampiony.
 27. W Niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego nadal pozostawiamy paschał, figurę Zmartwychwstałego Pana i krzyż z czerwoną stułą.
 28. Za tydzień w 2 niedzielę maja (13 V) – jak zwykle przeprowadzona będzie składka inwestycyjna na potrzeby parafii.
 29. Nabożeństwa Majowe od poniedziałku do soboty – codziennie o 18:00 z udzieleniem Komunii Świętej dla nie pozostającym na Mszy św.
 30. Bezpośrednio po Nabożeństwie Majowym z udzieloną Komunią Świętą sprawowana będzie Msza św. około 18:30.
 31. Wyjątkiem są Dni Krzyżowe (najbliższy czwartek, piątek i sobota), kiedy najpierw jest Msza św. a dopiero potem Majówka w procesji.
 32. niedziele Nabożeństwa Majowe w starym kościele o 14:00 – potem o 14:30 celebra Mszy św. (w niedzielę 13 V też najpierw Msza św.).
 33. Podczas Majówek wysłuchamy maryjnych czytanek o formach pobożności Maryjnej.
 34. Dzieci otrzymują banderole, nadto obecności jak zwykle wpisują na listę – bym mógł je potem nagrodzić.
 35. Tych parafian, którzy z racji pracy i obowiązków nie mogą brać udziału w Nabożeństwach Majowych w świątyni zachęcam do śpiewu majówek przy przydrożnych i przydomowych kapliczkach i krzyżach.
 36. Od 1 V przez cały „maryjny miesiąc” przez kwadrans (17:40-17:55) grane są na trąbce z wieży kościelnej maryjne pieśni (Aleksander Kmak).
 37. Trwa „Nowenna Jubileuszowa” – jest ona rozłożona na 9 miesięcy. Do każdego z nich został przypisany konkretny temat i postać polskiego świętego lub błogosławionego – w maju tematem jest „Świętowanie niedzieli”, a postacią św. Stanisław Kazimierczyk.
 38. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych we środę o 17:00 – zbiórka ministrantów we środę o 17:00 – DSM w piątek – nie ma KSM-u z racji Dni Krzyżowych (na następny tydzień – wybór zarządu!) w piątek przed nabożeństwem o 17:00 – próba scholii parafialnej
 39. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. MB Królowej Polski zel. Antoniny Ptaszkowskiej.
 40. W związek małżeński pragną wstąpić – zapowiedź druga: Marcin Andrzej Siedlarz, zam. Królowa Górna; oraz: Anna Renata Szczecina, zam. Bogusza. Kto wiedziałby o przeszkodach do zawarcia tego małżeństwa, powinien zgłosić je w kancelarii parafialnej.
 41. Wydatki tego tygodnia: Za welon synodalny używany już na Majówkach. Za kolejną bańkę oleju do świec.
 42. Oprawa dwóch zbiorowych zdjęć Łemków żyjących niegdyś w Królowej Ruskiej (kopie fotografii wykonał darmowo Edward Nowak).
 43. Dwie puszki lakieru bezbarwnego akrylowego „Vidaron”; zakup środka do trucia drewnojadów „Altax Hylotox Q.
 44. Za cztery pizze dla pracujących w tę sobotę mężczyzn i kobiety z dziesiątek. Lody i woda mineralna, kawa.
 45. Za paliwo do traktorka – kosiarki. Za paliwo jeszcze raz. Znów za paliwo do kosiarki-ciągniczka.
 46. Dokupienie bylin do rozsady po klombach koło wszystkich schodów. Zakup koła do taczek i naprawa.
 47. Zakup żarówek energooszczędnych (wymiany w żyrandolach w kościele dokonał gospodarz).
 48. Ofiarę 2000 zł na zakup czegoś do naszej świątyni złożyli małżonkowie Maria i Władysław Galica, którzy 17 VI przeżywać będą 50-lecie zawarcia sakramentu małżeństwa. O dokonanym za te środki nabytku niezwłocznie poinformuję.
 49. Przy okazji opłat na ogrzewanie kościoła Marcela Kowaczek złożyła ofiarę 100 zł na remontowe sprawy w kościele. Bóg zapłać.
 50. 30 zł na biuletyn – Anna i Marek Siedlarz; 50 zł na biuletyn – Stanisław Witek. Bóg zapłać!
 51. Serdecznie dziękuję panom z grupy dziesiętnika Romana Pazgana – pracowali przy rozwózce i plantowaniu ziemi przy głównych schodach formowaniu skarpy i kładzenia kamienia na matach za nową plebanią: Roman Pazgan, Mieczysław Sekuła, Stanisław Kruczek (z Mszalnicy), Zbigniew Górka, Wiktor Górka, Paweł Kruczek, Zbigniew Janus (za Grzegorza Wolaka); oprócz tego zamiast pracy ofiarę złożyli przeszkodzeni w tym dniu: Daniel Kruczek (50 zł), Jan Wojciechowski (50 zł), Stanisław Ogorzałek (50 zł), Maciej Ogorzałek (50 zł).
 52. Serdecznie dziękuję także paniom z grupy dziesiętnika Mariusza Hatlasia – pracowały przy nasadzaniu roślin (bylin i kwiatów), porządkowaniu ziemi i zbieraniu kamieni na cmentarzu i koło niego: Anna Hatlaś, Jolanta Mężyk, Izabela Siedlarz, Natalia Siedlarz (za Annę Siedlarz), Kamil Siedlarz, Klaudia Siedlarz (za Annę Siedlarz), Klaudia Pazgan (za Bożenę Pazgan).
 53. Na sobotę na 7:00 do prac porządkowych i układania kamienia proszę panów z grupy dziesiętnika Stanisława Mężyka. Potrzebny jest także ciągnik z przyczepką lub wozem.
 54. Także na sobotę proszę panie z grupy dziesiętnika Janusza Pazgana. Czeka je praca zbierania drobnych kamyków (cmentarz i okolica).
 55. ziękuję Stanisławowi Witkowi, który za pracę sprzed tygodnia złożył w zamian 100 zł (oraz przy okazji także ofiarę 50 zł za biuletyn).
 56. Dziękuję pani Stanisławie Grybel za ofiarowaną parafii skrzynkę kwiatów skalniakowych do nasad.
 57. Dziękuję młodemu parafianinowi za ofiarowany do kościoła bukiet 18 róż otrzymany „na osiemnastkę”.
 58. Panu Józefowi Siedlarzowi dziękuję za ofiarowane gumowe podkłady pod maszyny w siłowni.
 59. Scholii dziękuję za śpiew 3 maja na „sumie”.
 60. Zawiozłem do naprawy podkaszarkę i jedną z pchanych kosiarek – będą do odebrania w tym tygodniu.
 61. Bardzo proszę, by nie wyrzucać zniczy i wkładów koło kosza na pryzmę z roślinami – ale wrzucać je do kosza, a na pryzmę tylko rośliny.
 62. Od dziś – czyli 6 do 13 V trwać będzie w Szczepanowie odpust ku czci św. Stanisława BM. Szczegóły: na plakacie w gablocie.
 63. 24 maja – III Pielgrzymka Kapłanów Diecezji Tarnowskiej do Tuchowa (od 9:45 do 13:30).
 64. Biskup Tarnowski wyraził zgodę, by przedstawiciele redakcji "Niedzieli" z Częstochowy docierali do parafii z propozycją przyjęcia uzgodnionej liczby egzemplarzy "Niedzieli" do cotygodniowego rozprowadzania w parafii. Pierwszy dowieziony numer będzie miał datę 13 maja 2018 roku. Redakcja zawsze przyjmuje zwroty, aby Księży nie narażać na straty.
 65. Oazy wakacyjne ruchu „Światło Życie”: turnus I – 29.06 – 15.06 2018 r. oraz turnus II – 17.07 – 12.08 2018 r. Więcej szczegółów WWW.tarnow-oaza.pl oraz WWW.facebook.com.tarnow.oaza Tam też można pobrać „Kartę Uczestnictwa”.
 66. Na sprzątanie 200 zł przekazały 2 rodziny: Agnieszka i Mirosław Jawor; Stanisław Witek. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Krystyna Kruczek; Anna i Sebastian Kruczek; Krystyna i Tadeusz Tarasek.
 67. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś