Start Informacje VII Niedziela Wielkanocna „Wniebowstąpienie Pańskie” – 13 maja 2018
VII Niedziela Wielkanocna „Wniebowstąpienie Pańskie” – 13 maja 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
poniedziałek, 14 maja 2018 09:55

VII Niedziela Wielkanocna „Wniebowstąpienie Pańskie” – 13 maja 2018

W tygodniu:

Niedziela – 13 V – VII Niedziela Wielkanocna, czyli „Wniebowstąpienie Pańskie”; albo: wsp. Najświętszej Maryi Panny z Fatimy (opuszcza się)

Poniedziałek – 14 V – Święto św. Macieja Apostoła

Wtorek – 15 V – wsp. dow. św. Zofii, wdowy i męczennicy (w Bobowej: Święto)

Środa – 16 V – Święto św. Andrzeja Boboli, prezb. i męcz. – patrona Polski

Piątek – 18 V – wsp. dow. św. św. Stanisława Papczyńskiego, prezb.; albo: św. Jana I, pap. i męcz.

Niedziela – 20 V –Niedziela Zesłania Ducha Świętego

 1. Liturgia Słowa nasze oczy każe nam kierować ku niebu, gdzie wstępuje Zmartwychwstały Pan – skąd powtórnie przyjdzie w chwale.
 2. Dziś, w tę VII Niedzielę Wielkanocną (13 maja) przeżywamy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
 3. Dziś też przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy – opuszcza się je z racji Wniebowstąpienia Pana Jezusa.
 4. Od dzisiaj w naszej parafii każdego 13-tego dnia „w miesiącach Objawień MB” (od 13 maja do 13 października) wyruszamy na Fatimskie Procesje Różańcowe – w tę niedzielę rozpocznie się ona po Mszy św. o 14:30 w starym kościele około 15:15, a zakończy w nowym kościele.
 5. W związku z tym wyjątkowo w tę niedzielę nie będzie Majówki w starym kościele o 14:00 – odśpiewamy ją w drodze wraz z różańcem.
 6. Dziewczęta z DSM niosą figurę MB Fatimskiej, duży Różaniec oraz przygotowały śpiew, czytania i modlitwę wiernych.
 7. Serdecznie zapraszam – przyjdźmy, przynosząc też lampiony; DSM zabiera figurę Matki Bożej Fatimskiej.
 8. W Niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego nadal pozostawiamy paschał, figurę Zmartwychwstałego Pana i krzyż z czerwoną stułą.
 9. Po „prymarii” dziś zmiana tajemnic dla Róż Kobiet.
 10. Po popołudniowej Mszy św. i Różańcu Fatimskim zaległe sprzed tygodnia poświęcenie kapliczki MB na posesji państwa Laskoszów.
 11. W tę niedzielę 13 V przypada odpust ku czci św. Stanisława w Łabowej w parafii p.w. św. Stanisława BM – suma o 11:00.
 12. Dziś, tj. 13 V w Szczepanowie kończy się odpust ku czci św. Stanisława BM (dziś główne uroczystości).
 13. Jak co miesiąc w tę drugą niedzielę maja (13 V) – składka inwestycyjna (na potrzeby parafii).
 14. W poniedziałek (14 V) przypada Święto św. Macieja Apostoła, który drogą modlitwy i ciągnienia losów zastąpił Judasza – Msze św. 6:30 i 18:00.
 15. We wtorek wspomina się w liturgii św. Zofię – wdowę i męczennicę, patronkę Bobowej. Ośmielam się też prosić o modlitwę za moją mamę.
 16. Na św. Zofii często się ochładza w tym majowym czasie – starsi mówili w przysłowiu o „Zimnej Zośce”. Ciekawe jak będzie w tym roku?...
 17. We środę przypada Święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski – Msze św. również rano o 6:30 i wieczorem o 18:00 (najpierw Majówka).
 18. Św. Andrzej Bobola jest patronem imieninowym ks. Biskupa Ordynariusza – Andrzeja Jeża. Zachęcam do modlitwy za pasterza diecezji.
 19. W piątek (18 V) we wspomnieniu dowolnym czci się św. Stanisława Papczyńskiego – na życzenie ks. Biskupa u nas wspomnienie obowiązkowe z racji jego pochodzenia z naszej tarnowskiej diecezji z niedalekiego Podegrodzia koło Nowego Sącza.
 20. W sobotę o 14:00 ślub nowożeńców Karola Grucy i Karoliny Homoncik (z udziałem księży gości, w tym z rodziny pana młodego).
 21. W tę sobotę kończy się rozpoczęta w miniony piątek Nowenna do Ducha Świętego przed Uroczystością „Zielonych Świąt” (11-19 maja).
 22. W sobotę wieczorem jest już wigilia „Pentekosty” (czyli Pięćdziesiątnicy) – stąd Msza św. po Majówce o 18:00 będzie „o Duchu Świętym”.
 23. W sobotę 19 V i w niedzielę 20 V uroczystości związane z 25-leciem Obrazu św. Rity w Nowym Sączu (Biały Klasztor). Patrz: plakat.
 24. W niedzielę za tydzień (20 maja) przypada Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy liturgiczny Okres Wielkanocy.
 25. „Siewcy Miłości” śpiewają 20 maja w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego (o 9:00) i na ślubie w sobotę przed nią (19 V).
 26. Chór parafialny oprawi muzycznie Mszę św. „w Zesłanie Ducha Świętego” o 10:30 (przy okazji dziękuję za śpiew we środę (dla ks. prałata).
 27. Na Mszy św. o 14:30 w cerkwi 20 V zagra akustycznie zespół „Marana-tha” założony przeze mnie w Dębicy dawno temu, bo w 1995 r. Obecnie muzycy rozsiani są po Polsce. Można będzie wtedy nabyć za niewielką sumę 15 zł jedną z ich płyt „Byle do nieba” – w drugiej jej części po kilkunastu piosenkach są podkłady do karaoke – czyli same melodie do tych religijnych piosenek, a w okładce śpiewnik z tekstami. Polecam.
 28. Poniedziałek Pięćdziesiątnicy (21 V) – to tzw. II dzień świąt, czyli Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.
 29. W ten dzień 21 maja o 9:00 odprawiona będzie Msza św. „szkolna” w święto patronalne szkoły w Królowej Górnej im. Wincentego Witosa.
 30. Nabożeństwa Majowe od poniedziałku do soboty – codziennie o 18:00 z udzieleniem Komunii Świętej dla nie pozostającym na Mszy św.
 31. Bezpośrednio po Nabożeństwie Majowym z udzieloną Komunią Świętą sprawowana będzie Msza św. około 18:30.
 32. W niedziele Nabożeństwa Majowe w starym kościele o 14:00 – potem o 14:30 celebra Mszy św. (w tę niedzielę 13 V – najpierw Msza św.).
 33. Podczas Majówek słuchamy maryjnych czytanek „o formach pobożności Maryjnej w Kościele i Polsce”.
 34. Dzieci otrzymują banderole, obecności wpisują też na listę – bym mógł je potem nagrodzić.
 35. Parafian, którzy z racji obowiązków i pracy zawodowej nie mogą brać udziału w Nabożeństwach Majowych w świątyni zachęcam zwyczajem naszych przodków do śpiewu majówek przy przydrożnych i przydomowych kapliczkach i krzyżach.
 36. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych we środę o 17:00 – zbiórka ministrantów we środę o 17:00 – DSM w piątek o 17:00 – próba scholii parafialnej w piątek o 19:00 – KSM-u (wybór zarządu!).
 37. Wczoraj 12 V, busem wynajętym firmie „Wojtex” ,aż 17 dziewcząt z DSM było w Chorzelowie na pielgrzymce i spotkaniu DSM z całej diecezji.
 38. W poniedziałek 14 maja Mszą św. o 18:00 w Nowym Sączu w jezuickiej parafii NSPJ, przy ul. Zygmuntowskiej 48, rozpocznie się Kurs Przedmałżeński. Spotkania będą w dni robocze o godzinach wyznaczonych w szczegółowym grafiku w gablocie. Jego zakończenie 24 maja.
 39. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. MB Niepokalanie Poczętej zel. Heleny Ptaszkowskiej.
 40. W związek małżeński pragną wstąpić – zapowiedź trzecia:Marcin Andrzej Siedlarz, zam. Królowa Górna; oraz: Anna Renata Szczecina, zam. Bogusza. Jeśli ktoś zna przeszkody do zawarcia tego sakramentu małżeństwa, winien to zgłosić w kancelarii parafialnej.
 41. Wydatki tego tygodnia: Wypłacenie operatora małej koparki za sobotnie 7,5 godziny pracy koło cmentarza + dowóz. Hostie (500 szt.). Zakup 10 tyś komunikantów. Bukiet kwiatów i świeca do Rocznicy I Komunii Świętej. Banderole uczestnictwa w Majówkach ku czci MB.
 42. Przywiozłem po naprawie podkaszarkę i jedną z pchanych kosiarek – koszt naprawy wałka napędowego i linki gazu w spalinowej kosie. Naprawa układu zasilania w pchanej kosiarce (do naprawy jeszcze zawieziona jest mała również spalinowa podkaszarka).
 43. Kupiłem do kościoła dwa metalowe kaskadowe kwietniki pod donicowe kwiaty.
 44. Dziewczętom z DSM dałem fundusze na pielgrzymce na posilenie się, lody i napoje (za transport – rozliczenie z firmą „Wojtex” w tym tygodniu). Dwie Pizze dla pracujących w sobotę, lody, woda mineralna i kawa.
 45. Do zapłacenia mamy niewielki już rachunek za gaz: 446,21 zł.
 46. Zafundowane przez rodziców młodzieży bierzmowanej ze złożonych przez nich funduszy w wysokości 2500 zł: Ewangeliarz na niedziele i święta – jest w nowym kościele: 180 zł. Wolno stojąca z podłogi podstawa pod Ewangeliarz i Mszał (tj. mosiężny pulpit) – dedykowany do starego kościoła: 2320 zł.
 47. Pielgrzymi do Medjugorie złożyli na składkę ofiarę na rzecz naszej parafii: na rozpoczęcie – 287 zł; na zakończenie – 274,50+4 €.
 48. Dziękuję im też za przywieziony z Medjugorie i ofiarowany jako souvenir olbrzymi kamienny różaniec do kościelnych dekoracji.
 49. Serdecznie dziękuję panom z grupy dziesiętnika Stanisława Mężyka – pracowali przy zwózce kamieni, plantowaniu ziemi i formowaniu skarpy pod maty za nową plebanią: Stanisław Mężyk, Maciej Kmak, Piotr Kruczek (za Władysława Galicę), ofiarę 50 zł złożył Michał Pazgan.
 50. Serdecznie dziękuję także paniom z grupy dziesiętnika Janusza Pazgana – pracowały przy zbieraniu kamieni koło plebanii i przy schodach z zawiezieniem na parking przy cmentarzu: Justyna Groń, Maria Świgut, Barbara Jelito, Jadwiga Hebda.
 51. Dziękuję też panom: Romanowi Pazganowi, Rafałowi Leśniara, Marianowi Radzikowi, Zbigniewowi Górka z s. Wiktorem, Piotrowi Kruczkowi i Stanisławowi Kruczkowi (z Mszalnicy) oraz Janowi Siedlarzowi (z Boguszy) za piątkowe przywiezienie traktorem wydobytych kamieni. A dwom lektorom za pomoc w ich rozładunku przy plebanii. Ofiarował je p. Roman Pazgan. Przywieziono przyczepkę – reszta w tym tygodniu.
 52. Na sobotę na 7:00 do zwożenia i układania kamienia proszę panów z grupy dziesiętnika Alojzego Barskiego. Potrzebny jest także ciągnik z przyczepką lub wozem. Po godzinie pracy przy kościele – o 8:00 udadzą się do p. Romana Pazgana dla wydobycia i przywiezienia kamieni.
 53. Także na sobotę proszę panie z grupy dziesiętnika Władysława Stanka. Czeka je praca zbierania drobnych kamyków (schody i cmentarz).
 54. Dzięki Akcji Katolickiej i Caritasowi za środowe życzenia imieninowe dla ks. prałata Stanisława i prezenty, a chórowi za śpiew.
 55. Ks. Rezydent w tym roku przeżywa także jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich – Msza św. jubileuszowa planowana jest 8 IX w Tymbarku.
 56. Dziękuję też komuś za doniczkowe miniaturowe róże pozostawione przed ołtarzem, róże cięte oraz AK za kwiat dla ks. prałata (storczyk).
 57. Po dzisiejszej Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego nastąpi rozebranie Grobu Pańskiego – zajmie się tym gospodarz z ekipą.
 58. W związku z tym bardzo proszę właścicieli wszystkich wystawowych palm o zabranie ich jutro po południu sprzed kościoła.
 59. Gospodarzowi i jego żonie dziękuję za dodatkowe prace koło kościoła i cmentarza (między innymi wyciął chaszcze poza cmentarzem).
 60. Im także dziękuję za posprzątanie łazienki pod kościołem po „nieporządkowej grandzie” poczynionej tam w jeden z dni minionego tygodnia.
 61. W sobotę, jak wyżej podałem w rozliczeniu,  pracowała 7,5 godziny wynajęta przeze mnie mała gąsienicowa koparka – równała teren poza cmentarzem wokół niego (koszt 75 za godziną + koszt dojazdu 150 zł).
 62. W środę 16 V o godz. 16:00 przy naszym kościele zostanie podstawiony ambulans diagnostyczny Krakowskiego Centrum Diagnostyki z możliwością badań: gęstości kości (densytometryczne – 25 zł), objętości i wydajności płuc (spirometryczne – 10 zł) oraz równowagi kwasowo-zasadowej (zakwaszenie organizmu – 5 zł). Badania są bezinwazyjne i bezbolesne. Z tyłu świątyni są do zabrania ulotki.
 63. W Kamionce Wlk. 30 V od 16:00-17:00 bezpłatne komputerowe badanie wzroku – rejestracja: Tel. 18/445-60-60. Można zakupić okulary.
 64. Od dziś rozprowadzany jest w parafiach naszej diecezji tygodnik „Niedziela”.
 65. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Krystyna Kruczek; Anna i Sebastian Kruczek; Krystyna i Tadeusz Tarasek. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Agata i Paweł Siedlarz, Agnieszka i Stanisław Kruczek, Klementyna i Daniel Kruczek.
 66. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-06-16, Uroczystość Najświętszej Trójcy
  J 16,12-15
  Jezus powiedział swoim uczniom: ”Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz jeszcze znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek słyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam oznajmi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego bierze i wam objawi”.