Start Informacje Duszpasterskie VII Niedziela Wielkanocna „Wniebowstąpienie Pańskie” – 13 maja 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
VII Niedziela Wielkanocna „Wniebowstąpienie Pańskie” – 13 maja 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
poniedziałek, 14 maja 2018 09:55

VII Niedziela Wielkanocna „Wniebowstąpienie Pańskie” – 13 maja 2018

W tygodniu:

Niedziela – 13 V – VII Niedziela Wielkanocna, czyli „Wniebowstąpienie Pańskie”; albo: wsp. Najświętszej Maryi Panny z Fatimy (opuszcza się)

Poniedziałek – 14 V – Święto św. Macieja Apostoła

Wtorek – 15 V – wsp. dow. św. Zofii, wdowy i męczennicy (w Bobowej: Święto)

Środa – 16 V – Święto św. Andrzeja Boboli, prezb. i męcz. – patrona Polski

Piątek – 18 V – wsp. dow. św. św. Stanisława Papczyńskiego, prezb.; albo: św. Jana I, pap. i męcz.

Niedziela – 20 V –Niedziela Zesłania Ducha Świętego

 1. Liturgia Słowa nasze oczy każe nam kierować ku niebu, gdzie wstępuje Zmartwychwstały Pan – skąd powtórnie przyjdzie w chwale.
 2. Dziś, w tę VII Niedzielę Wielkanocną (13 maja) przeżywamy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
 3. Dziś też przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy – opuszcza się je z racji Wniebowstąpienia Pana Jezusa.
 4. Od dzisiaj w naszej parafii każdego 13-tego dnia „w miesiącach Objawień MB” (od 13 maja do 13 października) wyruszamy na Fatimskie Procesje Różańcowe – w tę niedzielę rozpocznie się ona po Mszy św. o 14:30 w starym kościele około 15:15, a zakończy w nowym kościele.
 5. W związku z tym wyjątkowo w tę niedzielę nie będzie Majówki w starym kościele o 14:00 – odśpiewamy ją w drodze wraz z różańcem.
 6. Dziewczęta z DSM niosą figurę MB Fatimskiej, duży Różaniec oraz przygotowały śpiew, czytania i modlitwę wiernych.
 7. Serdecznie zapraszam – przyjdźmy, przynosząc też lampiony; DSM zabiera figurę Matki Bożej Fatimskiej.
 8. W Niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego nadal pozostawiamy paschał, figurę Zmartwychwstałego Pana i krzyż z czerwoną stułą.
 9. Po „prymarii” dziś zmiana tajemnic dla Róż Kobiet.
 10. Po popołudniowej Mszy św. i Różańcu Fatimskim zaległe sprzed tygodnia poświęcenie kapliczki MB na posesji państwa Laskoszów.
 11. W tę niedzielę 13 V przypada odpust ku czci św. Stanisława w Łabowej w parafii p.w. św. Stanisława BM – suma o 11:00.
 12. Dziś, tj. 13 V w Szczepanowie kończy się odpust ku czci św. Stanisława BM (dziś główne uroczystości).
 13. Jak co miesiąc w tę drugą niedzielę maja (13 V) – składka inwestycyjna (na potrzeby parafii).
 14. W poniedziałek (14 V) przypada Święto św. Macieja Apostoła, który drogą modlitwy i ciągnienia losów zastąpił Judasza – Msze św. 6:30 i 18:00.
 15. We wtorek wspomina się w liturgii św. Zofię – wdowę i męczennicę, patronkę Bobowej. Ośmielam się też prosić o modlitwę za moją mamę.
 16. Na św. Zofii często się ochładza w tym majowym czasie – starsi mówili w przysłowiu o „Zimnej Zośce”. Ciekawe jak będzie w tym roku?...
 17. We środę przypada Święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski – Msze św. również rano o 6:30 i wieczorem o 18:00 (najpierw Majówka).
 18. Św. Andrzej Bobola jest patronem imieninowym ks. Biskupa Ordynariusza – Andrzeja Jeża. Zachęcam do modlitwy za pasterza diecezji.
 19. W piątek (18 V) we wspomnieniu dowolnym czci się św. Stanisława Papczyńskiego – na życzenie ks. Biskupa u nas wspomnienie obowiązkowe z racji jego pochodzenia z naszej tarnowskiej diecezji z niedalekiego Podegrodzia koło Nowego Sącza.
 20. W sobotę o 14:00 ślub nowożeńców Karola Grucy i Karoliny Homoncik (z udziałem księży gości, w tym z rodziny pana młodego).
 21. W tę sobotę kończy się rozpoczęta w miniony piątek Nowenna do Ducha Świętego przed Uroczystością „Zielonych Świąt” (11-19 maja).
 22. W sobotę wieczorem jest już wigilia „Pentekosty” (czyli Pięćdziesiątnicy) – stąd Msza św. po Majówce o 18:00 będzie „o Duchu Świętym”.
 23. W sobotę 19 V i w niedzielę 20 V uroczystości związane z 25-leciem Obrazu św. Rity w Nowym Sączu (Biały Klasztor). Patrz: plakat.
 24. W niedzielę za tydzień (20 maja) przypada Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy liturgiczny Okres Wielkanocy.
 25. „Siewcy Miłości” śpiewają 20 maja w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego (o 9:00) i na ślubie w sobotę przed nią (19 V).
 26. Chór parafialny oprawi muzycznie Mszę św. „w Zesłanie Ducha Świętego” o 10:30 (przy okazji dziękuję za śpiew we środę (dla ks. prałata).
 27. Na Mszy św. o 14:30 w cerkwi 20 V zagra akustycznie zespół „Marana-tha” założony przeze mnie w Dębicy dawno temu, bo w 1995 r. Obecnie muzycy rozsiani są po Polsce. Można będzie wtedy nabyć za niewielką sumę 15 zł jedną z ich płyt „Byle do nieba” – w drugiej jej części po kilkunastu piosenkach są podkłady do karaoke – czyli same melodie do tych religijnych piosenek, a w okładce śpiewnik z tekstami. Polecam.
 28. Poniedziałek Pięćdziesiątnicy (21 V) – to tzw. II dzień świąt, czyli Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.
 29. W ten dzień 21 maja o 9:00 odprawiona będzie Msza św. „szkolna” w święto patronalne szkoły w Królowej Górnej im. Wincentego Witosa.
 30. Nabożeństwa Majowe od poniedziałku do soboty – codziennie o 18:00 z udzieleniem Komunii Świętej dla nie pozostającym na Mszy św.
 31. Bezpośrednio po Nabożeństwie Majowym z udzieloną Komunią Świętą sprawowana będzie Msza św. około 18:30.
 32. W niedziele Nabożeństwa Majowe w starym kościele o 14:00 – potem o 14:30 celebra Mszy św. (w tę niedzielę 13 V – najpierw Msza św.).
 33. Podczas Majówek słuchamy maryjnych czytanek „o formach pobożności Maryjnej w Kościele i Polsce”.
 34. Dzieci otrzymują banderole, obecności wpisują też na listę – bym mógł je potem nagrodzić.
 35. Parafian, którzy z racji obowiązków i pracy zawodowej nie mogą brać udziału w Nabożeństwach Majowych w świątyni zachęcam zwyczajem naszych przodków do śpiewu majówek przy przydrożnych i przydomowych kapliczkach i krzyżach.
 36. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych we środę o 17:00 – zbiórka ministrantów we środę o 17:00 – DSM w piątek o 17:00 – próba scholii parafialnej w piątek o 19:00 – KSM-u (wybór zarządu!).
 37. Wczoraj 12 V, busem wynajętym firmie „Wojtex” ,aż 17 dziewcząt z DSM było w Chorzelowie na pielgrzymce i spotkaniu DSM z całej diecezji.
 38. W poniedziałek 14 maja Mszą św. o 18:00 w Nowym Sączu w jezuickiej parafii NSPJ, przy ul. Zygmuntowskiej 48, rozpocznie się Kurs Przedmałżeński. Spotkania będą w dni robocze o godzinach wyznaczonych w szczegółowym grafiku w gablocie. Jego zakończenie 24 maja.
 39. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. MB Niepokalanie Poczętej zel. Heleny Ptaszkowskiej.
 40. W związek małżeński pragną wstąpić – zapowiedź trzecia:Marcin Andrzej Siedlarz, zam. Królowa Górna; oraz: Anna Renata Szczecina, zam. Bogusza. Jeśli ktoś zna przeszkody do zawarcia tego sakramentu małżeństwa, winien to zgłosić w kancelarii parafialnej.
 41. Wydatki tego tygodnia: Wypłacenie operatora małej koparki za sobotnie 7,5 godziny pracy koło cmentarza + dowóz. Hostie (500 szt.). Zakup 10 tyś komunikantów. Bukiet kwiatów i świeca do Rocznicy I Komunii Świętej. Banderole uczestnictwa w Majówkach ku czci MB.
 42. Przywiozłem po naprawie podkaszarkę i jedną z pchanych kosiarek – koszt naprawy wałka napędowego i linki gazu w spalinowej kosie. Naprawa układu zasilania w pchanej kosiarce (do naprawy jeszcze zawieziona jest mała również spalinowa podkaszarka).
 43. Kupiłem do kościoła dwa metalowe kaskadowe kwietniki pod donicowe kwiaty.
 44. Dziewczętom z DSM dałem fundusze na pielgrzymce na posilenie się, lody i napoje (za transport – rozliczenie z firmą „Wojtex” w tym tygodniu). Dwie Pizze dla pracujących w sobotę, lody, woda mineralna i kawa.
 45. Do zapłacenia mamy niewielki już rachunek za gaz: 446,21 zł.
 46. Zafundowane przez rodziców młodzieży bierzmowanej ze złożonych przez nich funduszy w wysokości 2500 zł: Ewangeliarz na niedziele i święta – jest w nowym kościele: 180 zł. Wolno stojąca z podłogi podstawa pod Ewangeliarz i Mszał (tj. mosiężny pulpit) – dedykowany do starego kościoła: 2320 zł.
 47. Pielgrzymi do Medjugorie złożyli na składkę ofiarę na rzecz naszej parafii: na rozpoczęcie – 287 zł; na zakończenie – 274,50+4 €.
 48. Dziękuję im też za przywieziony z Medjugorie i ofiarowany jako souvenir olbrzymi kamienny różaniec do kościelnych dekoracji.
 49. Serdecznie dziękuję panom z grupy dziesiętnika Stanisława Mężyka – pracowali przy zwózce kamieni, plantowaniu ziemi i formowaniu skarpy pod maty za nową plebanią: Stanisław Mężyk, Maciej Kmak, Piotr Kruczek (za Władysława Galicę), ofiarę 50 zł złożył Michał Pazgan.
 50. Serdecznie dziękuję także paniom z grupy dziesiętnika Janusza Pazgana – pracowały przy zbieraniu kamieni koło plebanii i przy schodach z zawiezieniem na parking przy cmentarzu: Justyna Groń, Maria Świgut, Barbara Jelito, Jadwiga Hebda.
 51. Dziękuję też panom: Romanowi Pazganowi, Rafałowi Leśniara, Marianowi Radzikowi, Zbigniewowi Górka z s. Wiktorem, Piotrowi Kruczkowi i Stanisławowi Kruczkowi (z Mszalnicy) oraz Janowi Siedlarzowi (z Boguszy) za piątkowe przywiezienie traktorem wydobytych kamieni. A dwom lektorom za pomoc w ich rozładunku przy plebanii. Ofiarował je p. Roman Pazgan. Przywieziono przyczepkę – reszta w tym tygodniu.
 52. Na sobotę na 7:00 do zwożenia i układania kamienia proszę panów z grupy dziesiętnika Alojzego Barskiego. Potrzebny jest także ciągnik z przyczepką lub wozem. Po godzinie pracy przy kościele – o 8:00 udadzą się do p. Romana Pazgana dla wydobycia i przywiezienia kamieni.
 53. Także na sobotę proszę panie z grupy dziesiętnika Władysława Stanka. Czeka je praca zbierania drobnych kamyków (schody i cmentarz).
 54. Dzięki Akcji Katolickiej i Caritasowi za środowe życzenia imieninowe dla ks. prałata Stanisława i prezenty, a chórowi za śpiew.
 55. Ks. Rezydent w tym roku przeżywa także jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich – Msza św. jubileuszowa planowana jest 8 IX w Tymbarku.
 56. Dziękuję też komuś za doniczkowe miniaturowe róże pozostawione przed ołtarzem, róże cięte oraz AK za kwiat dla ks. prałata (storczyk).
 57. Po dzisiejszej Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego nastąpi rozebranie Grobu Pańskiego – zajmie się tym gospodarz z ekipą.
 58. W związku z tym bardzo proszę właścicieli wszystkich wystawowych palm o zabranie ich jutro po południu sprzed kościoła.
 59. Gospodarzowi i jego żonie dziękuję za dodatkowe prace koło kościoła i cmentarza (między innymi wyciął chaszcze poza cmentarzem).
 60. Im także dziękuję za posprzątanie łazienki pod kościołem po „nieporządkowej grandzie” poczynionej tam w jeden z dni minionego tygodnia.
 61. W sobotę, jak wyżej podałem w rozliczeniu,  pracowała 7,5 godziny wynajęta przeze mnie mała gąsienicowa koparka – równała teren poza cmentarzem wokół niego (koszt 75 za godziną + koszt dojazdu 150 zł).
 62. W środę 16 V o godz. 16:00 przy naszym kościele zostanie podstawiony ambulans diagnostyczny Krakowskiego Centrum Diagnostyki z możliwością badań: gęstości kości (densytometryczne – 25 zł), objętości i wydajności płuc (spirometryczne – 10 zł) oraz równowagi kwasowo-zasadowej (zakwaszenie organizmu – 5 zł). Badania są bezinwazyjne i bezbolesne. Z tyłu świątyni są do zabrania ulotki.
 63. W Kamionce Wlk. 30 V od 16:00-17:00 bezpłatne komputerowe badanie wzroku – rejestracja: Tel. 18/445-60-60. Można zakupić okulary.
 64. Od dziś rozprowadzany jest w parafiach naszej diecezji tygodnik „Niedziela”.
 65. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Krystyna Kruczek; Anna i Sebastian Kruczek; Krystyna i Tadeusz Tarasek. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Agata i Paweł Siedlarz, Agnieszka i Stanisław Kruczek, Klementyna i Daniel Kruczek.
 66. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś