Start Informacje Duszpasterskie XX Niedziela Zwykła - 19 sierpnia 2018
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XX Niedziela Zwykła - 19 sierpnia 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 19 sierpnia 2018 17:56

XX Niedziela Zwykła – 19 sierpnia 2018

W tygodniu:

Niedziela – 19 VIII – XX Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Jana Eudesa, prezb. (opuszcza się z racji niedzieli)

Poniedziałek – 20 VIII – wsp. św. Bernarda, opata i dokt. Kośc.

Wtorek – 21 VIII – wsp. św. Piusa X, pap.

Środa – 22 VIII – wsp. Najświętszej Maryi Panny, Królowej

Czwartek – 23 VIII – wsp. dow. św. Róży z Limy, dziew.

Piątek – 24 VIII – Święto św. Bartłomieja, Apostoła

Sobota – 25 VIII – wsp. dow. św. Ludwika; albo: św. Józefa Kalasantego, prezb.

Niedziela – 26 VIII – XXI Niedziela Zwykła; NMP Częstochowskiej (Synodalna)

  1. Liturgia Słowa to dywagacja o mądrości i byciu niemądrym – ale nie wedle miary ludzkiej, lecz mądrości Bożej. A wszystko to przed IHS.
  2. Czy apel Episkopatu o sierpniową trzeźwość spotkał się z twoim pozytywnym odzewem? Czy modlisz się za uzależnionych i ich wspierasz psychicznie i duchowo? Czy ich nie przekreślasz i zbyt łatwo nie odsądzasz od czci i wiary?
  3. Dziś podczas prymarii (o godz. 7:00) udzielony będzie chrzest dziecku urodzonemu i mieszkającemu w Wielkiej Brytanii Julianowi Jarosławowi Pazganowi, którego ojciec pochodzi z naszej parafii.
  4. W tę niedzielę (19 VIII), w 100-lecie Odzyskania Niepodległości, na placu przy remizie straży pożarnej przeżywać będziemy patriotyczne Międzysołeckie Dożynki w Dolinie Królówki. Zbiórka grup wieńcowych o godz. 12:40 – a Msza św. polowa o godz. 13:00.
  5. Nie ma więc Mszy św. popołudniowej w starym kościele o 14:30. Intencja Mszy św. z tej godziny odprawiana będzie na scenie przy boisku podczas tychże Dożynek. Całość programu – w gablocie przed świątynią.
  6. Polecam śpiew pieśni legionowych (dwa razy po pół godziny: o 16:15 oraz o 18:15) prowadzony przez chór parafialny.
  7. Natomiast Dożynki Jasnogórskie w Częstochowie – w dniach 1-2 IX (program też na afiszu).
  8. W piątek obchodzimy Święto św. Bartłomieja Apostoła – Msze św. rano o 6:30, 15:00 (po Godzinie Miłosierdzia) oraz o 18:00.
  9. Odpusty ku czci Matki Bożej Pocieszenia: w Pasierbcu od 19-26 VIII (program na plakacie).

10.  W Nowym Sączu u oo. Jezuitów przy ul. Piotra Skargi 10 od 22-26 VIII (program także na plakacie w gablocie).

11.  Odpust w Kamionce Wielkiej. „na św. Bartłomieja” w najbliższą niedzielę 26 sierpnia – suma o godz. 11:00.

12.  W niedzielę za tydzień 26 VIII w parafii dwa kolejne chrzty św. – na „sumie” o 10:30 chrzest chłopczyka: Szymona Sylwestra Kiełbasy; a podczas Mszy św. popołudniowej dziewczynki: Aleksandry Łucji Plata (Msza św. za małą Olę będzie w piątek 31 VIII o 18:00).

13.  W niedzielę za tydzień 26 VIII przypada Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – w wigilię tego święta, czyli 25 VIII wejdzie na Jasną Górę nasza tegoroczna 36 Piesza Pielgrzymka Tarnowska (w tym tygodniu pragnę pielgrzymów naszej parafii odwiedzić na trasie).

14.  Tak więc od minionego piątku przez ten cały tydzień trwa dziewięciodniowa XXXVI Piesza Pielgrzymka (17-25 sierpnia). Możemy pielgrzymom tym towarzyszyć przez pośrednictwo RDN-u (transmisje i relacje). Oraz przede wszystkim modlitwą, jako pielgrzymi duchowi.

15.  Jeszcze trwają zapisy na jednodniową pielgrzymkę do Częstochowy „na wejście”. Wyjazd z 24/25 sierpnia o godz. 1:00 w nocy, natomiast powrót z Częstochowy przewidziany jest 25 sierpnia o 20:00. Zgłaszamy się pod numerami telefonów: Józefa Nowak 18 445 67 52 lub 882 162 419; albo Irena Pazgan 18 445 67 27.

16.  Niedziela „MB Częstochowskiej”, tj. za tydzień 26 sierpnia, jest też Niedzielą Synodalną z własną liturgią – po dwóch porannych Mszach św., czyli po „prymarii” o 7:00 i po „wotywie” o 9:00 odnowimy wspólnie Jasnogórskie Śluby Narodu (na pozostałych są chrzty św.).

17.  W niektórych parafiach 26 sierpnia przeżywa się dożynki – u nas „gminne” dzisiaj o 13:00, a „parafialne” w czasie odpustu „zewnętrznego” w niedzielę 9 września o 11:00 (wyjątkowo z racji gości „suma” nie o 10:30). Odpust „ipsa dem”, czyli w sam dzień – w sobotę 8 IX.

18.  Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. Narodzenia NMP – zel. Władysławy Królewskiej.

19.  Nadal w porze wakacyjnej nie ma żadnych spotkań formacyjnych, zbiórek i prób różnych grup parafialnych. Powrócimy do nich od 1 IX.

20.  Natomiast od dwóch tygodni działa już na starej plebanii siłownia, w której ćwiczą już nasi młodzieńcy (na razie po umówieniu się ze mną osobiście na godziny otwarcia).

21.  Intencje pogrzebowe „od uczestników” odprawiane są poza parafią podczas urlopu ks. wikariusza. Zapraszam w tym dniu do świątyni.

22.  W dniu 15 VIII tragicznie zmarł mieszkaniec Królowej Górnej śp. Ireneusz Janus, czekamy na jego pogrzeb dopiero po wydaniu ciała z prokuratury i po sekcji zwłok – pogrzeb zaplanowany jest na ten poniedziałek o godz. 15:00 (wcześniej o 14:30 różaniec przy trumnie). Natomiast Msza św. parafialna w poniedziałek z racji pogrzebu nie będzie odprawiona rano o 6:30, ale wyjątkowo po pogrzebie o 18:00 (bo mam w ciągu dnia ważne załatwienia).

23.  Wydatki tego tygodnia: Za pizze, wodę, kawę i herbatę dla wczorajszych parafian pracujących przy kościele.

24.  Do trzykrotnego wymalowania ścian wewnątrz kościoła zużyto 820 litrów farby „emulsji lateksowej Dekoral” (z czego wcześniej mieliśmy już zgromadzone, zapłacone i rozliczone 270 litrów).

25.  Do zapłacenia mieliśmy więc za robociznę oraz za farbę i chemię, a także za taśmy, folie, wałki, mieszalniki itp.

26.  Wypłaciłem też wczoraj p. Jarosława Kachniarza za pracę i materiał zużyty do stojaków na rowery (zostały już zamontowane). Pan Jarosław wycenił stojaki przed kościołem, natomiast stojak za nową plebanią zafundował, jako swój wkład dla parafii. Dziękuję!

27.  Składka inwestycyjna z poprzedniej niedzieli „na potrzeby parafii” przeznaczona na wypłacenie malowania kościoła i zapłatę za wykonane stojaki na rowery wyniosła 3941 zł + 10 €.

28.  Składka z Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 VIII wyniosła 1683,80 zł (też ją przeznaczam na malowanie).

29.  Żarówki na wymianę. Za pracę elektryka. Paliwo do traktora.

30.  Jako że obie składki (z Wniebowzięcia NMP i minionej niedzieli wyniosły sumę 5624,80 zł, a razem za malowanie i stojaki na rowery mieliśmy do zapłacenia 23129 zł – dlatego musiałem z banku ze środków tam zgromadzonych pobrać aż 20 000 zł. Co uczyniłem.

31.  Do 4 września br. potrwają zapisy dla chętnych chcących wziąć udział w wykładach Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II. Zajęcia odbywają sie w pięciu miejscach w diecezji: w Tarnowie, w Nowym Sączu, w Bochni, w Mielcu i w Krużlowej. Udział w zajęciach podstawowych jest darmowy. Wykłady organizowane są raz w miesiącu, w dni powszednie, w godzinach od 17.00 do 19.00. Terminy i tematyka spotkań zamieszczona jest na stronie internetowej Uniwersytetu. Tam znajduje się również elektroniczny formularz, poprzez który można się zarejestrować. Adres strony internetowej: www.unsjp2.edu.pl

32.  Dziękuję za sobotnią pracę tylko 3 panom z grupy dziesiętnika Jana Nowaka – nadal przy rozbiórce zwalonej przez wiatr wiaty (drewutni), wyciąganiu zdrowych stempli i ich wywózce ku wałowi nad kościołem pracowali: Sebastan Nowak (za swego ojca Jana Nowaka), Filip Ogorzałek (za swego tatę Artura Ogorzałka) oraz Józef Gabowrek (użyczył też traktora). Dzięki.

33.  Także dziękuję 7 paniom z grupy dziesiętnika Jana Siedlarza – wykonywano pracę nasadzania kilkudziesięciu tui szmaragdowych nad cmentarzem (62 sztuk + 3 w koło plebanii + 5 sztuk płożących iglaków), oraz kładzeniu geo-włókniny, a także pielenia i obcinki pielęgnacyjnej kwiatów koło kościoła: Agata Cienki, Dawid Kurczab (za żonę Agnieszkę), Anna Skoczeń, Andrzej Królewski (za żonę Renatę), Mateusz Królewski (za mamę Renatę), Monika Królewska, Jan Królewski (za żonę Władysławę), oraz pomagały swoim rodzicom ich dzieci: Krzysztof, Filip, Emilia, mały Adaś i mały Jaś.

34.  Ofiarę 50 zł zamiast pracy z dziesiątki Jana Nowaka złożyła wdowa – Janina Witek. Dziękuję.

35.  Ofiarę zamiast pracy z poprzedniego tygodnia – 2 x po 50 zł złożyły: Romana Pancerz, Maria Michalik. Dzięki.

36.  O sumienne przyjście zna tę sobotę na 7:00 proszę panów z grupy dziesiętnika Edyty Ząber. Czeka w dalszym ciągu praca rozbiórki wiaty i składu desek zdrowych oraz cięcia spróchniałych.

37.  Także na sobotę proszę panie z grupy dziesiętnika Stanisława Ruszkowicza. Czeka je nasadzanie skalniakowych iglaków na cyplu nad cmentarzem oraz nadal plewienie kwiatów i zbieranie kamyków.

38.  Jeszcze raz dziękuję za kolejne życzenia imieninowe wypowiedziane przed tygodniem w kościele „na sumie” przez przedstawicieli Rady Parafialnej i Akcję Katolicką. Chórowi dziękuję za oprawę tej Mszy św.

39.  Wielkie dzięki p. Elżbiecie Chełminiak za uzupełnienie podbitki i krawiecką naprawę potarganej fioletowej kapłańskiej kapy pogrzebowej.

40.  Dziękuję Bożenie Gaborek za czyszczenie mchu w kostce koło kościoła i chwastów spomiędzy kamienia koło starej plebanii.

41.  Dziękuję Michałowi Porębie, który przez dwa tygodnie wycinał tegoroczne odrosty nad rzeką na wprost schodów, by je odsłonić z ulicy.

42.  Dzięki Mariuszowi Porębie za prace elektryczne na nowej plebanii (po awarii obwodu).

43.  Dzięki sąsiadowi za gaśnicę „bross” przeciw osom zalęgłym w deskach pod wiatą. Dzięki też za jabłka.

44.  Dziękuję za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Stanisława, Kazimierz Poręba; Monika, Janusz Poręba; Maria, Marek Kotas. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Iwona (z domu Kotas) i Jacek Pałkowie; Bernadeta, Jan Bochenek; Daniel Bochenek.

45.  Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).

 

Porządek Mszy św. (19-26 VIII 2018):

Niedziela: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 13:00 (dożynki gminne na stadionie)

Poniedziałek : 15:00 pogrzeb (14:30 Różaniec przy trumnie) – 18:00.

Wtorek, czwartek: 6:30

Środa –18:00 (z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy); dodatkowa o 18:45

Piątek: 6:30 – 15:00 (Godzina Miłosierdzia) – 18:00

Sobota: 6:30 – 8:00

Niedziela: 7:00 – 9:00 – 10:30 i 14:30 (stary kościół)

Poprawiony: niedziela, 26 sierpnia 2018 14:27
 

Ewangelia na dziś