Start Informacje Duszpasterskie XXI Niedziela Zwykła (MB Częstochowskiej) - 26 sierpnia 2018
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXI Niedziela Zwykła (MB Częstochowskiej) - 26 sierpnia 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 26 sierpnia 2018 14:33

XXI Niedziela Zwykła – 26 sierpnia 2018

W tygodniu:

Niedziela – 26 VIII – XXI Niedziela Zwykła; NMP Częstochowskiej (Synodalna)

Poniedziałek – 27 VIII – wsp. św. Moniki

Wtorek – 28 VIII – wsp. św. Augustyna, bpa i dokt. Kośc.

Środa – 29 VIII – wsp. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela

I Sobota – 1 IX – wotywa o Niepokalanym Sercu NMP.

I Niedziela – 2 IX – XXII Niedziela Zwykła (Adoracyjna)

  1. Liturgia Słowa przypominając o właściwym odnoszeniu się do siebie w małżeństwie i rodzinie, stawia też nam pytanie: Komu chcemy w życiu służyć, za Kim chcemy podążać? (jaki jest też przekaz wiary w rodzinie – czy rodzice są dla dzieci pierwszymi katechetami?).
  2. W tę niedzielę 26 VIII przeżywamy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W niektórych parafiach świętuje się dożynki.
  3. Niedziela „MB Częstochowskiej” (26 sierpnia), jest też XIII Niedzielą Synodalną z własną liturgią – po dwóch porannych Mszach św., czyli po „prymarii” o 7:00 i po „wotywie” o 9:00 odnowimy wspólnie Jasnogórskie Śluby Narodu (na pozostałych są chrzty św.).
  4. W tę niedzielę 26 VIII w naszej parafii udzielone będą 2 kolejne chrzty św. – na „sumie” o 10:30 chrzest Szymona Sylwestra Kiełbasy; a podczas Mszy św. popołudniowej w starym kościele Aleksandry Łucji Plata (Msza św. za Aleksandrę będzie w piątek 31 VIII o 18:00).
  5. Dziś (w niedzielę 26 sierpnia) Kamionka Wielka przeżywa odpust „na św. Bartłomieja”– suma o godz. 11:00.
  6. Dzisiaj też kończy się odpust ku czci Matki Bożej Pocieszenia w Nowym Sączu u oo. Jezuitów przy ul. Piotra Skargi 10 (od 22-26 VIII – program na plakacie w gablocie). Podobne też kończy się odpust w Pasierbcu (także program na plakacie).
  7. We środę 29 IX w sali Przemienienia Pańskiego przy bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu od 9:30 „Odprawa Katechetyczna”.
  8. We czwartek 30 sierpnia o 6:30 kończą się Msze św. gregoriańskie za śp. Edwarda Pazgana.
  9. W ostatni dzień sierpnia (czyli w piątek 31 VIII) przypada „Ogólnopolski Dzień Solidarności i Wolności”.

10.  W I sobotę (1 IX) – wotywa o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny.

11.  W tę sobotę (1 września) z racji I soboty miesiąca: Msze św. o 6:30 – 8:00 i 18:00 (z Adoracją Najświętszego Sakramentu).

12.  1 września przypada 79 rocznica wybuchu II wojny światowej (1939 r.) – modlimy się w intencji poległych za Ojczyznę.

13.  Też 1 września (w sobotę) przeżywa się w Kościele „Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia”.

14.  W sobotę 1 IX o godz. 16:00 następny ślub w naszej parafii – sakramentalne „tak” przed ołtarzem powiedzą sobie narzeczeni: Natalia Niewiarowska oraz Sławomir Ogórek.

15.  Z tej racji, iż w tym roku 1 IX przypada w sobotę, rozpoczęcie roku szkolnego dopiero w poniedziałek 3 IX – Msza św. szkolna o godz. 8:30. Wcześniej spowiedź dla uczniów – w piątek o 17:00 oraz w sobotę o 17:00.

16.  W sobotę 1 IX o godz. 18:00 rozpoczną się Msze św. „gregoriańskie” za śp. Stanisława Kruczka.

17.  1 IX w Niepokalanowie inauguracja

18.   Światowego Centrum Modlitwy o Pokój (szczegóły na plakacie).

19.  Jako że 2 IX przypada I niedziela miesiąca – po każdej Mszy św., Adoracja Sanctissimum. Oprócz chrzestnej „sumy”.

20.  Albowiem w niedzielę 2 IX „na sumie” łaski chrztu św. dostąpi następne dziecko: Martyna Magdalena Jelito.

21.  Tradycyjnie w I niedzielę miesiąca (2 IX) składka przeznaczona jest na cele diecezjalne.

22.  Zwyczajowo w tę I niedzielę września – zmiana tajemnic Róż Mężczyzn po „prymarii” (po 7:00). Dla Róż Misyjnych – we środę o 18:00 (5 IX); dla Róż Niewiast w niedzielę za tydzień (9 IX) po 7:00. Wtedy też składka inwestycyjna.

23.  Po niedzielnej Mszy św. popołudniowej rozmowa przedślubna pary polsko-ukraińskiej.

24.  Intencja ogólna na wrzesień: „Aby młodzież na kontynencie afrykańskim miała dostęp do edukacji i pracy we własnej ojczyźnie”.

25.  W wigilię Święta MB Częstochowskiej, czyli 25 VIII weszła na Jasną Górę tegoroczna 36 Piesza Pielgrzymka Tarnowska (na trasie odwiedziłem naszych parafian minionego czwartku 23 VIII). W grupie 22 „św. Małgorzaty” szło zaledwie kilka osób z naszej parafii.

26.  „Na wejście PPT” sprzed naszej świątyni wyjechał też po północy z piątku na sobotę autobus z pielgrzymami.

27.  W dniach 1-2 IX, czyli w najbliższą sobotę i niedzielę w Częstochowie planowane są Dożynki Jasnogórskie – (program też na afiszu).

28.  U nas „parafialne dożynki” z poświęceniem wieńców wykonanych na „dożynki gminne” i z procesją wieńców wokół starego kościoła wraz z feretronami odbędzie się w czasie odpustu „zewnętrznego” w niedzielę 9 września o 11:00 (wyjątkowo z racji gości „suma” nie o 10:30). Odpust „wewnętrzny” „ipsa diem”, czyli w sam dzień, będzie zwyczajowo – w sobotę 8 IX.

29.  Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. śś. Joachima i Anny rodziców Maryi – zel. Anny Poręba.

30.  Jeszcze w tym tygodniu nie ma żadnych spotkań formacyjnych, zbiórek i prób różnych grup parafialnych. Powrócimy do nich po 1 IX.

31.  Działa już na starej plebanii siłownia, w której ćwiczą nasi młodzieńcy (na razie po umówieniu się ze mną osobiście na godziny otwarcia, później podane będą stałe dni i godziny otwarcia).

32.  Intencje pogrzebowe „od uczestników” odprawiane są poza parafią jeszcze do piątku w urlopie ks. Jana. Bądźmy w tym dniu w świątyni.

33.  W miniony poniedziałek o godz. 15:00 odbył się pogrzeb tragicznie zmarłego śp. Ireneusza Janusa (o 14:30 różaniec przy trumnie).

34.  Za jego nieśmiertelną duszę odprawionych będzie 86 intencji mszalnych (75 zamówionych indywidualnie + 11 od uczestników pogrzebu).

35.  Wydatki tego tygodnia: Zakup 65 sztuk sadzonek tui szmaragdowych na żywopłot nad cmentarzem.

36.  Nabycie 5 sztuk sadzonek płożących się iglaków na brzeg koło plebanii.

37.  Kupno 100 metrów maty ogrodniczej (agro-włókniny) o szerokości 40 cm do położenia między tujami.

38.  Na roboty dokończenia malowania: farba biała lateksowa „Dekoral” (50 litrów), powłoka bezbarwna na tą farbę (20 litrów), złota masa strukturalna na ścianę koło tabernakulum i inne materiały malarskie oraz robocizna.

39.  Farba „Hammerite” (złota) – dwie puszki do malowania bariereczki wieńczącej emporę na chórze.

40.  Zapłaciłem za zapasowe dolne i górne klosze do kinkietów i żyrandoli w kościele.

41.  Uszczelki białe okienne użyte do montażu kloszy w kinkietach i żyrandolach.

42.  Wywrotka piasku i 6 worków cementu przywiezione ze składu budowlanego z Kamionki Wlk. przez p. A. Madeja.

43.  Olej napędowy (z przeznaczeniem do impregnacji klocków jesionowych pod placyk ze stojakami na rowery za plebanią).

44.  Benzyna do traktorka-kosiarki zużyta podczas koszenia wszystkich terenów (przy kościele, parkingu, na cmentarzu i przy drodze).

45.  Dwa 1000 litrowe pojemniki plastikowe na wodę. Za ropę do traktora pracującego w poprzednią sobotę.

46.  Pizza, woda, kawa dla robotników malujących wykończeniówkę w kościele oraz pracujących w sobotę parafian.

47.  Cukierki zawiezione pielgrzymom Grupy 22 na trasie PPT na Jasną Górę.

48.  Na malowanie kościoła ofiarę 50 zł złożyła rodzina Tokarczyków z Mszalnicy Nr 124. Bóg zapłać.

49.  Dziękuję za sobotnią pracę 10 panom z grupy dziesiętnika Edyty Ząber – nadal przy rozbiórce zwalonej przez wiatr wiaty (drewutni), wyciąganiu zdrowych stempli i ich wywózce ku wałowi nad kościołem, składowaniu desek zdrowych i cięciu spróchniałych pracowali: Tokarczyk Krzysztof, Jerzy Pazgan, Józef Grybel, Krzysztof Pancerz, Konrad Ząber, Filip Ogorzałek (za Roberta Ząbra), jego syn Damian Ząber, Dawid Ząber (za Zbigniewa Ząbra), Roland Ząber (za Juranda Ząbra), Dominik Ogorzały (za ojca Kazimierza Ogorzały), Mateusz Witek (za Tomasza Witka).

50.  Także dziękuję 7 paniom z grupy dziesiętnika Stanisława Ruszkowicza – pracowały przy zbieraniu kamyków i plewieniu: Stanisława Poręba, Maria Wyszowska, Ewa Ruszkowicz (za nią mąż Stanisław Ruszkowicz), Alicja Czernecka (za nią Arkadiusz Czernecki), Maria Janus (za nią córka Anna Janus), Stanisława Wolak (za nią Justyna Janus), Marzena Apola (cza nią córka Magdalena Apola). Dziękuję.

51.  O przyjście na tę sobotę na 7:00 proszę panów z grupy dziesiętnika Jana Siedlarza. Czeka w dalszym ciągu praca już resztek rozbiórki wiaty i składu desek zdrowych oraz cięcia spróchniałych. Ale także przygotowanie cyplu nad cmentarzem pod nasadzanie.

52.  Także na sobotę proszę panie z grupy dziesiętnika Kazimierza Bochenka. Czeka je nasadzanie skalniakowych iglaków na cyplu nad cmentarzem oraz nadal plewienie kwiatów i zbieranie kamyków.

53.  Dokończono prac malarskich w kościele: został trzeci raz przemalowany przedsionek przy kaplicy; po odgrzybieniu i zagruntowaniu „Sarsilem” trzy razy przemalowano kantorek (składzik) na feretrony przy wejściu do kościoła; jeszcze raz (już kolejny po skopaniu!) przemalowano tylną ścianę w przedsionku i powleczono tylną i boczne ściany przedsionka, tylną ścianę w kościele i dwa ostatnie filary bezbarwnym akrylowym matowym lakierem lamperyjnym „Sempre”; położono na ścianie koło tabernakulum strukturalny złoty tyk „spływający łezkami” z efektem jedwabiu „Royal Silk”; pomalowano złotawym kolorem bariereczkę zwieńczającą murowaną emporę chóru (farbą Hammerite); zamontowano brakujące klosze górne i dolne w żyrandolach i kinkietach (jeszcze brakło czterech, bo mają inną średnicę).

54.  Planowane jest jeszcze w przyszłości znów pomalowanie zakrystii i klatki schodowej koło niej (bo dzieci upaciały ściany rękami).

55.  Jak pewnie wielu się orientuje, malarze średnio liczą sobie po 11 zł za metr (gruntowanie i 2 razy malowanie) – nasi malarze policzyli sobie po 6,50 zł za metr (odgrzybiając, usuwając pleśń i wilgoć, gruntując środkiem aktywnym oraz 3 razy malując ściany).

56.  Wielkie dzięki panom: Czesławowi Świgutowi i Robertowi Świgutowi za pocięcie tartacznym trakiem pni jesionu ściętego przy cerkwi (deski na meble do kościoła). Pracę tę – jak wiele wcześniejszych – wykonali nieodpłatnie, z osobistą intencją: „na kościół”. Bóg zapłać!

57.  Zawiezienia i przywiezienia tych jesionowych kloców podjął się Mariusz Michalik. Dziękuję.

58.  Dziękuję Januszowi Gaborkowi za: położenie na betonie obrzeży pod plac na rowery za nową plebanią, pocięcie, zaimpregnowanie i położenie na zasypce betonowej jesionowych klocków. Zostały już na nich zamontowane wcześniej wykonane stojaki na rowery.

59.  Krzysztofowi Groniowi dzięki za przepalony olej do impregnacji (zmieszano go z kupioną bańką ropy).

60.  Dziękuję Bożenie Gaborek za czyszczenie chwastów spomiędzy kamienia koło starej plebanii oraz wszelakie porządki przy starym kościele (czyszczenie chodników, koszenie trawy i zamiatanie). Częściowo pomagała jej też Klaudia Michalik.

61.  Dziękuję Janowi Michalikowi i Bożenie Gaborek za spryskanie „Randapem” dolnego parkingu.

62.  Dzięki Zenonowi Klakowi z Podegrodzia za darmowe zabetonowanie kupionej przeze mnie ocynkowanej rury pod duży znak „parking”. Pomagał mu lektor Krzysztof Groń. Znak zakręcony będzie w tym tygodniu. Dzięki pewnemu parafianinowi za: jabłka, gruszki i śliwy.

63.  Z okazji jubileuszu 25-lecia, Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe w N. Sączu postanowiło ufundować bezpłatną naukę dzieciom, które chciałyby się kształcić w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Ks. Franciszka Blachnickiego w N. Sączu i skorzystać z najlepszej oferty edukacyjnej w Polsce. Stypendium przeznaczone jest dla dzieci zdolnych, których rodziny spełnią ustalone kryterium socjalne. Szkoła 22 rok funkcjonuje w budynku parafii Św. Małgorzaty przy ul. Świętego Ducha 2. Wszelkie informacje znajdują się na szkolnym facebooku i stronie internetowej szkoły.

64.  Dziękuję za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Iwona Kotas (z narzeczonym Jackiem Pałką); Bernadeta, Jan Bochenek; Daniel i Monika Bochenek. Do sprzątania dokładają się 4 kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Joanna Kotas, Sławomir i Agnieszka Bochenek, Dorota, Dariusz Łabuś, Lidia, Kazimierz Klimczak.

65.  Do nabycia są już kalendarze misyjne na 2019 r. – w cenie 5 zł.

66.  Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).

 

Porządek Mszy św. (26 VIII – 2 IX 2018):

Niedziela: 7:00 – 9:00 – 10:30 (chrzest) – 14:30 (chrzest – stary kościół)

Poniedziałek : 15:00 pogrzeb (14:30 Różaniec przy trumnie) – 18:00.

Wtorek, czwartek: 6:30

Środa –18:00 (z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy); dodatkowa o 18:45

Piątek: 6:30 – 15:00 (Godzina Miłosierdzia) – 18:00 (17:00 – spowiedź szkolna)

I Sobota: 6:30 – 8:00 – 16:00 (ślub) – 18:00 (17:00 – spowiedź szkolna)

I Niedziela: 7:00 – 9:00 – 10:30 (chrzest) i 14:30 (stary kościół)

Poprawiony: niedziela, 26 sierpnia 2018 14:37
 

Ewangelia na dziś