Start Artykuły O Modlitwie Pańskiej
O Modlitwie Pańskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 31 marca 2013 20:12

           Od III wieku trwa próba odczytania tekstu „Modlitwy Pańskiej”. Słowa jej doczekały się wielkiej ilości komentarzy, a w języku polskim można przeczytać ich kilkadziesiąt. Wszyscy zgodnie stwierdzają, że „Ojcze nasz”, to pieśń życia. Pieśń, która pomaga opanować sztukę życia. Trzeba co pewien czas poświęcić nieco uwagi słowom, wypowiadanym do naszego ojca.

            Tertulian (III w.) w traktacie „O modlitwie” zauważył, że tekst „Ojcze nasz” jest streszczeniem całej Ewangelii. Św. Cyprian ( poł .III w.) autor jednego z najlepszych komentarzy do „Ojcze nasz” akcentuje w swoich rozważaniach jeszcze inne sprawy. Podkreśla że ten tekst należy wynieść ponad wszystkie inne teksty modlitewne. Pochodzi on bowiem od samego syna Bożego. On jest Mistrzem modlitwy. Wszystkie inne są dziełem aniołów lub ludzi. Poza tym zaznacza, że Jezus podaje dokładnie, o co należy Ojca prosić i jak należy to czynić. „Modlitwa Pańska” jest zatem dla chrześcijan pod każdym względem wzorem.

            Ten sam autor zestawia „Dekalog” z „Ojcze nasz” traktując tekst „Modlitwy Pańskiej” jako nowe Prawo, obowiązujące uczniów Jezusa. Zmierza w tym kierunku, by wezwać do kształtowania życia w oparciu o „Dekalog”, który zakreśla granice między dobrem a złem oraz „Modlitwy Pańskiej ”zawierającej zadania, które należy wykonać.